28 stycznia do Kijowa pojedzie delegacja Parlamentu Europejskiego

28 stycznia do Kijowa pojedzie delegacja Parlamentu Europejskiego

– We wtorek, 28 stycznia, do Kijowa pojedzie delegacja Parlamentu Europejskiego – poinformował PAP Jacek Saryusz-Wolski. 12 europosłów zamierza się spotkać m.in. z ukraińskim prezydentem i premierem, a także z liderami opozycji.

„Staramy się o spotkanie, nie wiemy co z tego wyjdzie, z prezydentem, premierem i ministrami. Zamierzamy rozmawiać z liderami opozycji, Radą Euromajdanu, z przedstawicielami hierarchii wszystkich wyznań od cerkwi moskiewskiej po rabina i głównego muftiego, a także z przedstawicielami think-tanków i ekspertami uniwersyteckimi oraz z ambasadorami Unii” – powiedział PAP w czwartek Saryusz-Wolski.

Jak poinformował, w skład delegacji wejdzie 12 europosłów posłów reprezentujących wszystkie grupy polityczne w Parlamencie Europejskim. Źródła PAP w PE informują, że termin wyjazdu na Ukrainę może ulec zmianie w zależności od stanu rozmów między rządem a opozycją na Ukrainie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso rozmawiał w czwartek telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i zaoferował pomoc Unii Europejskiej w uspokojeniu sytuacji w tym kraju – poinformował rzecznik KE Olivier Bailly.

Dodał, że w piątek w Kijowie będzie komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Możliwe, że w przyszłym tygodniu uda się tam także szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Barroso poinformował Janukowycza, że jeśli sytuacja na Ukrainie się nie ustabilizuje, to UE przeanalizuje konsekwencje ostatnich wydarzeń na Ukrainie dla wzajemnych stosunków. W rozmowie telefonicznej przewodniczący KE ponownie wyraził głębokie zaniepokojenie eskalacją przemocy, która nie jest właściwą odpowiedzią na polityczną sytuację na Ukrainie.

W środę w zamieszkach między przeciwnikami władz a milicją zginęło według mediów i opozycji pięć osób. Lekarze ze sztabu protestów poinformowali, że cztery osoby zmarły w wyniku ran postrzałowych.

W czwartek jeden z przywódców ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko po rozmowach z dowództwem sił MSW Ukrainy, broniących dojazdu do dzielnicy rządowej w Kijowie, ogłosił rozejm w starciach między przeciwnikami rządu a milicją do godz. 19 czasu polskiego. Rozejm zawarto, by opozycja mogła udać się na negocjacje z prezydentem Janukowyczem w sprawie politycznego uregulowania konfliktu.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X