24 listopada 2012: 79. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

24 listopada 2012: 79. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

W wigilię Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie wszyscy dotychczasowi prezydenci państwa zgromadzili się na uroczystości żałobnej w Kijowie, w Muzeum Narodowym „Pomnik Pamięci Ofiar Głodów na Ukrainie”.

 

W obchodach z okazji 79 rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie wzięli udział: pierwszy prezydent państwa Leonid Krawczuk, jego zastępca Leonid Kuczma, Wiktor Juszczenko oraz Wiktor Janukowycz. Podczas uroczystości prezydent Janukowycz złożył symboliczną kompozycję z kwiatów i kłosów u stóp rzeźby „Gorzka pamięć dzieciństwa” oraz włożył znicz do „Świeczki Pamięci”. Uroczystość zakończyła „Minuta Ciszy”.

 

Wśród zebranych był obecny również premier Ukrainy Mykoła Azarow, gubernator obwodu kijowskiego Anatolij Prysiażniuk, dyplomatyci oraz wszyscy ci, którzy postanowili uczcić pamięć niewinnych ofiar reżimu stalinowskiego.

20 listopada we Lwowie, na placu koło pomnika ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki prezentowano „Stół Głodu”. Znalazły się na nim cztery potrawy, które ocaliły życia nielicznym podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie. Były to: placki z pokrzywy, kora dęba ze lnem, chlebek z kasztanów, nasienie kminku oraz żołędzie z korą dęba. Obejrzyj wideo: Mieszkańcy Lwowa skosztowali placki z pokrzywy , które żywiły ludzi podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie.

24 listopada we wszystkich świątyniach we Lwowie i obwodzie lwowskim zostaną odprawione Msze św. żałobne w intencji ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Corocznie, w czwartą sobotę listopada, na Ukrainie jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Głodów. Z tej okazji sześć oddziałów rejonowych opieki społecznej we Lwowie, wspólnie ze szkołami i wspólnotami religijnymi, organizuje edukacyjne przedsięwzięcia, spotkania ze świadkami tych tragicznych wydarzeń, Msze św. żałobne we lwowskich świątyniach oraz przegląd dokumentalnego filmu o Wielkim Głodzie na Ukrainie. W centrum miasta przedstawiciele młodzieżowych organizacji społecznych będą rozprowadzać wśród przechodniów żałobne wstążki.

 

Info: Tragiczne wydarzenia z lat 1932-1933 nie były związane z nieurodzajem, ale z konfiskatą przez władze sowieckie wszelkich zapasów zboża i żywności. Niektórzy szukali ratunku za ówczesną granicą na Zbruczu – na terenach należących wtedy do państwa polskiego. Restrykcje na Wschodniej Ukrainie były bardzo surowe. Za zerwanie pięciu kłosów z pola kołchozu groziła śmierć lub 10 lat łagru. Ludzie masowo umierali, a w wyludniających się wioskach brakowało osób by ich pochować. Dochodziło nawet do aktów kanibalizmu. Szacuje się, że w tym czasie zmarło z głodu ok. 7 mln osób, a łącznie, w wyniku represywnych działań rządów stalinowskich – 10 milionów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X