200 tys. euro od papieża Franciszka dla ofiar w Awdijiwce

200 tys. euro od papieża Franciszka dla ofiar w Awdijiwce

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, arcybiskup Claudio Gugerotti wraz z biskupem pomocniczym charkowsko-zaporoskim Janem Sobiło, kierującym Komitetem Technicznym akcji „Papież dla Ukrainy” w dniach 14–15 lutego udali się do dotkniętej atakami prorosyjskich separatystów miasta Awdijiwka i jego okolic, które w ostatnim czasie bardzo ucierpiały w wyniku ostrzału rakietowego.

Celem tej wizyty było danie świadectwa o solidarności, modlitwie i błogosławieństwie Ojca Świętego dla miejscowej ludności.

Odnotowano, że mieszkańcom Awdijewki oraz tak zwanej strefy szarej brakuje wody, światła i ogrzewania, co przy mroźnej zimie jest prawdziwą tragedią. Hierarchowie odwiedzili ukraińskie władze miejskie, ofiary bombardowań przebywające w szpitalu, nauczycieli zniszczonych szkół, a także dzieci ewakuowane do Swiatohorśka. Przebywali również w miejscowym ośrodku wsparcia i psycho-społecznej rehabilitacji dzieci.

Fot. Ołena Kułygina/popeforukraine.com.ua

Pod koniec stycznia gwałtownie zaostrzyła się sytuacja na wschodniej Ukrainie, gdy prorosyjscy separatyści zaczęli ostrzeliwać wojska ukraińskie w górniczej miejscowości, 25-tysięcznego miasta Awdijiwka, kilkanaście kilometrów na północ od Doniecka. Bombardowanie rakietami doprowadziło do katastrofy humanitarnej w mieście. Z Kijowa oraz innych obwodów kraju do Awdijiwki skierowano pomoc humanitarną. Pracują tam też ekipy Caritasu i międzywyznaniowej Chrześcijańskiej Służby Pomocy.

Dyplomata watykański podpisał wraz z Komitetem Inicjatywy Humanitarnej „Papież dla Ukrainy” porozumienie w sprawie realizacji projektu pilnej pomocy nadzwyczajnej, ofiarowanej przez Franciszka w wysokości 200 tysięcy euro i przeznaczonej na wsparcie tysiąca dzieci i trzystu dorosłych – ofiar niedawnej wymiany ognia w tym regionie.

Była to kolejna wizyta nuncjusza apostolskiego w Donbasie. W ub. roku wraz z biskupem Sobiło odwiedził wiernych w Doniecku i Ługańsku, gdzie spotykał się z uchodźcami na terenach przyległych do strefy wojennej. Później ze swej wizyty złożył relację papieżowi. W ramach projektu Ojca Świętego „Papież dla Ukrainy” w całej Europie, w tym także w Polsce, przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na wsparcie dotkniętych wojną mieszkańców Donbasu. Jej podziałem zajmuje się ekumeniczny komitet techniczny w Zaporożu, na którego czele stoi biskup Jan Sobiło.

Abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski na Ukrainie i Paweł Żebriwskyj, przewodniczący donieckiej obwodowej administracji wojskowo-cywilnej (Fot. Ołena Kułygina/popeforukraine.com.ua)

15 lutego br. podczas spotkania w Kramatorsku z arcybiskupem Claudio Gugerotti i biskupem Janem Sobiło przewodniczący donieckiej obwodowej administracji wojskowo-cywilnej Paweł Żebriwskyj, który pochodzi z obwodu żytomierskiego i jest katolikiem złożył podziękowanie za papieskie wsparcie finansowe dla ofiar wojny na Donbasie.

– Jest to bardzo ważny gest, którym papież Franciszek zaświadczył i dowiódł, że nie jesteśmy opuszczeni, nie jesteśmy sami –  zaznaczył Paweł Żebriwskyj.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X