• Fajowo bo kino gra

    Kolejny, już szósty Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie dobiegł końca. ...
  • Anna Gordijewska i Aleksander Kuśnierz w...

    Film „Kuriera Galicyjskiego” w reżyserii Anny Gordijewskiej „Moje magiczne miejsca. Sentymentalna podróż Zbigniewa Chrzanowskiego” otrzymał III nagrodę za film w kategorii Filmy Ed...
  • Festiwal ukraińskich filmów w Warszawie

    W czasie, gdy lwowianie delektowali się polskim filmem, warszawiacy mogli zapoznać się z ukraińską propozycją filmową. W Warszawie odbył się 2. Festiwal Filmowy Ukraina, na którym ...

aktualności

Podsumowanie projektu „Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków”

16/10/2017 19:43

Z udziałem prezesa Pogoni Lwów Marka Horbania, kierownika klubu Pogoń Siedlce Łukasza Firusa oraz konsula Rafała Kocota z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, 11 października w Winnikach k. Lwowa odbyła się konferencja prasowa podsumowująca roczny projekt „Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków”, który jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w PWSW w Przemyślu

16/10/2017 19:27

„Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska – to jedna z czołowych publicznych uczelni zawodowych w Polsce. W rankingu miesięcznika "Perspektywy" w kategorii PWSZ-ów od wielu lat znajdujemy się w pierwszej dziesiątce” – zaznaczył w czasie otwarcia inauguracji roku akademickiego 2017/2018 dr Paweł Trefler, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada ze sztandarem i patronem

15/10/2017 21:20

Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w Lublinie porozumienie, zgodnie z którym Wielonarodowa Brygada będzie mogła brać udział w zagranicznych misjach pokojowych. Jednostka, która obchodzi dzisiaj drugą rocznicę powstania, otrzymała sztandar oraz imię Hetmana Wielkiego Konstantego Ostrogskiego.

Pomnik Petlury i rekonstrukcja historyczna w Winnicy

15/10/2017 21:12

14 października w stolicy Podola odbyły się dwie ważne uroczystości, poświęcone 100-leciu Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Dniu Obrońcy Ojczyzny.

Święty Jan Paweł II został upamiętniony w ukraińskiej stolicy

15/10/2017 21:00

W Kijowie odsłonięto mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Mural zdobi jeden z budynków mieszkalnych przy ulicy, której patronem również jest Papież Polak.

Wizyta wiceministra edukacji we Lwowie

13/10/2017 06:40

Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej we wtorek, 10 października spotkał się przedstawicielami środowiska oświatowego we Lwowie.

Polska Akcja Kresowa 2017

11/10/2017 10:41

Fundacja Dziedzictwo Kresowe z Warszawy wspólnie z Bazyliką Metropolitalną we Lwowie w dniach 1–11 sierpnia zrealizowała w podżółkiewskiej wsi Lubella projekt „Polska Akcja Kresowa 2017”.

Polsko-ukraińskie warsztaty w Przemyślu

04/10/2017 03:22

W dniach 17–21 września w Przemyślu po raz pierwszy odbyły się warsztaty polsko-ukraińskie, poświęcone wspólnemu kulturowemu dziedzictwu pogranicza.

publicystyka

Wiśniowieccy. Część 4

15/10/2017 13:49

Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej: Wiśniowieccy.

Nowe odkrycie na Cmentarzu Janowskim

15/10/2017 13:40

Podczas prac porządkowych na kwaterze Obrońców Lwowa na Cmentarzu Janowskim dokonano interesującego odkrycia – odnaleziono oryginalne żeliwne krzyże z zachowanymi tablicami.

Mała bitwa wielkiej wojny

14/10/2017 13:35

W poprzednim odcinku pisałem o tym, jak w lipcu 1917 roku polscy ułani z oddziałów armii rosyjskiej uratowali Stanisławów przed rosyjskimi rabusiami.

Artur Deska: Mam zaszczyt być ich przyjacielem

14/10/2017 13:27

Z Arturem Deską rozmawiał Oleh Dorka – bloger i dziennikarz B-East Production.

„Pod Wysokim Zamkiem” z Zofią Turowską i Januszem Majewskim

13/10/2017 10:20

Jednym z kolejnych wydarzeń towarzyszących w ramach 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" było spotkanie autorskie z Zofią Turowską, połączone z prezentacją jej najnowszej książki „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia”. Niestety z przyczyn zdrowotnych, bohater książki nie mógł przyjechać na spotkanie do Lwowa.

Alabastrowa szkatułka z Żurawna

11/10/2017 10:54

Z Mariuszem Olbromskim pisarzem, muzealnikiem, dyrektorem Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, rozmawiała Anna Gordijewska.

„Pod Wysokim Zamkiem” z Janem Banasiem

10/10/2017 09:35

Otwarcie wystawy „Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca” oraz spotkanie z wybitnym polskim piłkarzem Janem Banasiem, umiliło sobotnie popołudnie 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie.

Lekcja historii w kinie „Pod Wysokim Zamkiem”

09/10/2017 12:32

Uczniowie oraz nauczyciele szkół średnich ogólnokształcących ze Lwowa i obwodu lwowskiego poznawali historię Polski dzięki tradycyjnemu już wydarzeniu Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – „Lekcja historii w kinie”.

Jak Polacy Charków budowali. Część XIV

09/10/2017 06:44

Zapomniani polscy artyści malarze w Charkowie na przełomie XIX-XX wieku

Turniej Piłkarski Oldbojów Euro 2016 w Mościskach

-a A+

Z okazji udziału reprezentacji Polski i Ukrainy w tegorocznych Mistrzostwach Europy we Francji, 11 czerwca na stadionie Karpaty w Mościskach odbył się Turniej Piłkarski Oldbojów poświęcony Euro 2016.

– Zadzwonił do mnie Adam Lisowiec, wieloletni prezes Polonii Przemyśl, żeby w czasie trwania Euro 2016 wspólnie zorganizować turniej piłkarski. Powiedział, że przyjadą oldboje z Przemyśla i Wieliczki. My natomiast zaprosiliśmy naszych przyjaciół ze Skały Morszyn – opowiedział Antoni Nahrebecki, współorganizator imprezy, piłkarz „Skały” Mościska.

Gośćmi specjalnymi turnieju byli wybitni polscy piłkarze: Grzegorz Lato, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium, król strzelców piłkarskich Mistrzostw Świata w Niemczech w 1974, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Jan Domarski, zdobywca złotej bramki na Wembley, srebrny medalista Mistrzostw Świata 1974 w Niemczech.Przed rozpoczęciem turnieju Grzegorz Lato przekazał Teresie Teterycz, dyrektor polskiej szkoły nr 3 w Mościskach, replikę złotego medalu olimpijskiego 1972 roku z Monachium oraz plakat z autografami piłkarzy Reprezentacji Polski 1974, którzy wówczas wywalczyli srebrne medale na Mistrzostwach Świata w Niemczech.

– Taki turniej dla mnie osobiście, dla naszych Rodaków z Mościsk i dla Ukraińców jest ważny. Jest to wspaniała inicjatywa z racji tego, że jako najbliżsi sąsiedzi graniczymy ze sobą. Takie spotkania kulturalne związane z piłką nożną są mile widziane. Wynik jest sprawą drugorzędną. Tutaj liczy się dobra zabawa – powiedział Grzegorz Lato.

Turniej rozpoczął się odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Ukrainy z nadzieją, że to właśnie te hymny będą grane 10 lipca podczas finałowego meczu Euro 2016 w Paryżu. Na maszcie stadionu w Mościskach zostały wywieszone flagi Unii Europejskiej, Polski i Ukrainy.

Sześcioosobowe zespoły z Wieliczki, Przemyśla, Morszyna i Mościsk zmierzyli się w dwóch półfinałach. Zwycięzcy grali o pierwsze i drugie miejsce, przegrani o trzecie i czwarte. W 1/2 finału zagrali ze sobą zespoły z Przemyśla i Wieliczki oraz Mościsk i Morszyna.

W polskim półfinale po zaciętym meczu oldboje z Wieliczki okazali się mocniejszymi wygrywając 4:3 z Przemyślem. Natomiast w drugim półfinale po remisie Mościsk i Morszyna 2:2 w rzutach karnych lepszymi okazali się goście z Morszyna wygrywając 5:4.

O trzecie miejsce zagrali sąsiedzi z Mościsk i Przemyśla. Po remisie 3:3 znów zadecydowały rzuty karne, w których lepszymi okazali się oldboje z Przemyśla wygrywając 5:4. W finale lepszymi okazali się goście z Morszyna wygrywając z Wieliczką 4:2.

Zwycięzcy turnieju – zespół oldbojów „Skała” Morszyn otrzymali puchar z rąk Grzegorza Laty i Jana Domarskiego. Również puchary za poszczególne miejsca otrzymali zespoły z Wieliczki, Przemyśla i Mościsk.

– Planujemy zorganizować podobny turniej u nas w Wieliczce i zaprosimy zespoły, które grały dzisiaj w Mościskach. Oby więcej takich spotkań, bo to rodzi międzyludzkie wzajemne przyjaźnie i dobry nastrój – powiedział po zakończeniu turnieju Marek Stryszowski, piłkarz Wieliczki.

Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.