• O bezpieczeństwie międzynarodowym na kon...

    22 – 23 marca we Lwowskim Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Transformacja bezpieczeństwa międzynarodowego: uwarunkowania,...
  • Zniewaga – jak to działa?

    Polsko-ukraińska licytacja zniewagami trwa w najlepsze! Przed Ambasadą Ukrainy w Warszawie „przedstawiciele polskich środowisk narodowych” zorganizowali manifestację. Palono portre...
  • X edycja konkursu „Znasz-li ten kraj?”

    Jubileuszowa X edycja Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim „Znasz-li ten kraj?" odbyła się w dniach 16 – 18 marca w Brzuchowicach koło Lwowa. ...

aktualności

Projekt informacyjny „Chluba miasta”

18/03/2018 13:01

Projekt „Chluba miasta” został zapoczątkowany przez organizację społeczną „KontrFors” w czerwcu 2017 roku i ma na celu popularyzację wiedzy o mieszkańcach Lwowa różnych narodowości, którzy swoimi osiągnięciami rozsławili nasze miasto.

Lwów: Wicemarszałek Sejmu o polsko-ukraińskiej współpracy parlamentarnej i wojskowej

17/03/2018 05:49

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się w piątek we Lwowie z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid.

Oświadczenie MSZ RP w sprawie incydentu we Lwowie

15/03/2018 12:06

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z wybuchem niezidentyfikowanego przedmiotu na Cmentarzu Obrońców Lwowa, do którego doszło 13 marca 2018 r. w godzinach wieczornych. Jest to kolejny antypolski incydent z użyciem materiałów wybuchowych, do którego doszło na zachodniej Ukrainie w ostatnich miesiącach.

PL–BL–UA – 15 lat współpracy transgranicznej

14/03/2018 15:47

W 2018 roku swoje 15-lecie obchodzi Program Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina – poinformował dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller, który pod koniec lutego uczestniczył w XIII roboczym posiedzeniu polsko-ukraińskich ekspertów w sprawie renowacji obserwatorium na górze Pop Iwan.

Na teren Cmentarza Orląt wrzucono materiał wybuchowy

14/03/2018 12:39

We wtorek wieczorem nieznane osoby wrzuciły wybuchowy przedmiot na teren Cmentarza Orląt.

publicystyka

Na szlaku II Brygady Legionów Polskich do Niepodległej. Część V

19/03/2018 11:42

Setna rocznica bitwy pod Rarańczą i procesu legionistów polskich w Syhocie Marmaroskim 1918–2018

Legendy starego Stanisławowa. Część IV

18/03/2018 12:35

Proponujemy Czytelnikom następną część legend związanych ze Stanisławowem.

Józef Grabowski

17/03/2018 12:27

Działalność dr. Józefa Grabowskiego w Stanisławowie w latach 1930–1935

Dawniej i dziś

16/03/2018 12:05

Dziś gościmy na łanach Kuriera Galicyjskiego Kurier Lwowski z lutego toku 1926. Był to „organ demokratycznej inteligencji” – jak zaznaczono pod nagłówkiem. Ukazywało się pismo codziennie o godz. 6 rano czyli dostarczało najświeższe wiadomości.

Spotkanie ze sztuką, która leczy duszę

16/03/2018 11:57

Nieczęsto na lwowskich wystawach sztuki współczesnej można spotkać witraże. Dlatego każda wystawa witraży jest wydarzeniem w życiu artystycznym miasta.

Aleksander Laszenko

16/03/2018 11:52

Jak Polacy Charków budowali. Część XXIII

Zjazd rodziny Rozwadowskich

-a A+

Spotkaliśmy się na półmetku kilkudniowego pobytu licznej grupy członków rodziny Rozwadowskich na Ukrainie.

Z Piotrem Rozwadowskim, prezesem Stowarzyszenia Rodziny Jordan Rozwadowskich, rozmawiamy podczas spaceru po Cmentarzu Łyczakowskim, przystając przy kolejnych grobach rodzinnych.

Jak liczna jest obecnie rodzina Rozwadowskich?
To zależy jak definiować rodzinę. Mamy taką zasadę, że na zjazdy rodzinne zapraszane są osoby, które najdalej mają babkę Rozwadowską. Ale są też przyjaciele. Więc na zjazdy rodzinne zjeżdża od 70 do 120 osób, ale oczywiście członków rodziny na świecie jest dużo więcej, bo nie wszyscy przyjeżdżają, i nie wszyscy mogą przyjechać.

Który to już z kolei zjazd?
To jest jedenasty zjazd. Organizujemy je co dwa lata. Do tej pory odbywały się, że tak powiem, w nowej Polsce. Przed wojną Rozwadowscy organizowali zjazdy rodzinne, i z tego co wiem, organizowane były zawsze we Lwowie w Kasynie Narodowym w dniu święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia każdego roku.

Do Lwowa i okolic wyjeżdżaliście Państwo już wcześniej?
Wyjeżdżaliśmy wcześniej wycieczkowo-rodzinnie, ale nie organizowaliśmy jeszcze tutaj zjazdu rodzinnego. Mamy z tym pewien problem, ponieważ rodzina pochodzi ze Wschodu, więc utraciliśmy swoje miejsca rodzinne, i w związku z tym tułaliśmy się po Polsce. W tym roku po raz pierwszy wróciliśmy do Lwowa, w miejsce, gdzie nasze zjazdy tak naprawdę powinny się odbywać.

Członkowie rodziny mieszkali we Lwowie?
We Lwowie też, ale głównie w Stanisławowskim. Będziemy również w Babinie, gdzie urodził się generał Tadeusz Rozwadowski. Jest to jedna z naszych ważnych siedzib rodzinnych, są tam jeszcze ślady po naszej rodzinie. Co prawda, żadnego dworu już nie ma, ale przy miejscowej cerkwi jest jeden z grobów rodzinnych i miejscowa ludność o niego dba, za co oczywiście jesteśmy wdzięczni.

Oprócz Babina, co jeszcze macie w planach?
Odwiedzimy jeszcze Dołpotów blisko Kałusza – tam były skoncentrowane majątki rodziny i są to najbliższe miejsca dla tych osób, które akurat w tym roku przyjechały na zjazd.

Członkowie rodziny Rozwadowskich zapisali się mocno w historii Polski, przeważnie w dziedzinie wojskowości.
Nasza rodzina była bardzo uwojskowiona i na przestrzeni 140 lat otrzymała łącznie 12 krzyży Virtuti Militari, co plasuje nas w ścisłej czołówce takich rodzin w Polsce, o czym miałem okazję przekonać się nie tak dawno, w rocznicę powstania tego odznaczenia. Rodzina została zaproszona na wielkie spotkanie, gdzie właśnie ze zdumieniem dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jedną z najbardziej odznaczonych rodzin. Oczywiście, nie jest to żadna zasługa naszego pokolenia – jest to chwała naszych przodków.

Podczas obecnego wyjazdu mamy zamiar odwiedzić miejscowość rodzinną Rożyska, dziś Rożysk, kilkanaście kilometrów na wschód od Tarnopola, gdzie mieszkał pułkownik Kazimierz Rozwadowski, druh Kościuszki i dowódca pułków w powstaniu listopadowym, też odznaczony Orderem Virtuti Militari. Dwaj jego synowie również odznaczeni byli Virtuti Militari. Bardzo zasłużony dla polskości, wielki patriota. Ponieważ odkryliśmy z niemałym zdumieniem, że do dziś istnieje w Rożyskach kaplica grobowa Kazimierza Rozwadowskiego i jego żony, chcielibyśmy nie tylko tę kaplicę odwiedzić, ale i wyremontować.

Rodzinne groby na Cmentarzu Łyczakowskim, jest ich sporo…
Teraz idziemy na grób Antoniego Rozwadowskiego, pod górką powstańców styczniowych. W tej kwaterze też gdzieś, ale nie wiem właśnie gdzie, znajduje się grób jeszcze jednej postaci rodzinnej – Jana Emanuela Rozwadowskiego, który był jednym z przywódców Narodowej Demokracji, bliskim współpracownikiem Dmowskiego, delegatem na konferencję pokojową w Paryżu (1919) i po prostu bardzo zacnym człowiekiem. Niestety nie wiem dokładnie, ale gdzieś tutaj w drugim, trzecim rzędzie podobno jest jego grób. Dziś nie bardzo mamy czas, żeby go odszukać.

A tutaj z kolei jest grób mojego pradziadka, dziadka mojego ojca, Franciszka Rozwadowskiego. To jest ta stela koło drzewa. I tutaj jest jeszcze Tomisław Rozwadowski – też nasza rodzina. Brat mojego dziadka, żył tylko 20 lat, zmarł, zdaje się, na gruźlicę. Wiem, że jeszcze są inne groby rodzinne, które ojciec mi pokazywał w 1969 roku, kiedy tu byłem po raz pierwszy, ale byłem na tyle mały, że nie bardzo pamiętam.

Piotr i Marek Rozwadowscy przy grobie pradziadka (fot. Alina Wozijan)

Na Cmentarzu Łyczakowskim na polu 1 jest też pochowany syn wspomnianego już Kazimierza Rozwadowskiego Erazm, też kawaler Krzyża Virtuti Militari. Jest za mało czasu, żeby odwiedzić wszystkie groby. Za każdym razem jest za mało czasu.

Od szeregu lat jestem prezesem stowarzyszenia rodziny Jordan Rozwadowskich. Bardzo duża część rodziny przez te wszystkie zawieruchy wojenne mieszka, niestety, za granicą. Rodzina jest rozproszona po całym świecie. Przykro mówić, ale podczas zjazdów rodzinnych bardziej wiodącym językiem jest język angielski, niż język polski, żeby młodsi, którzy już nie mówią po polsku, mogli zrozumieć.

Kto w rodzinie zajmuje się genealogią?
Genealogią rodu zajmuje się nasz senior, za parę dni kończy 87 lat, Erazm Rozwadowski. genealogia jest dość dobrze udokumentowana. Rodzin o nazwisku Rozwadowscy jest w Polsce znacznie więcej, niemniej te wszystkie rodziny nie są spokrewnione. Na Podlasiu było kilka rodzin pieczętujących się herbem Rogala, my natomiast jesteśmy Jordan Rozwadowscy herbu Trąby, inne, które można znaleźć w Polsce, raczej wywodzą się z tamtej rodziny.

Czy są jakieś pomysły w sprawie poszukiwania szczątków generała Tadeusza Rozwadowskiego?
Kiedy zacząłem się nad tym zastanawiać, było za późno kogoś pytać, osoby mogące wskazać miejsce już nie żyły. Ale ten temat ciągle powraca.

To pytanie nurtuje nie tylko rodzinę, nurtuje społeczeństwo w Polsce i we Lwowie.
Dokładnie. Tym bardziej, że postać generała Rozwadowskiego jest co raz bardziej „odkurzana”, bo zarówno w czasach komunizmu, jak i tuż przed wojną była to postać, że tak powiem, niewdzięczna, żeby o niej wiedzę przekazywać. Tak się złożyło, że generał Rozwadowski skonfliktowany był z marszałkiem Piłsudskim, toteż nie był postacią, o której by pamiętano w należyty sposób. Ale dzisiaj powoli historycy odkrywają prawdziwą rolę, którą odegrał. I w związku z tym wszystkie tajemnicze pytania, związane z jego miejscem pochówku, jak i z przyczynami jego śmierci, są aktualne. Jesteśmy dobrej myśli, mamy nadzieję, że to się da rozwikłać.

Dziękuję za rozmowę i życzę udanej dalszej podróży.
Dziękujemy i do zobaczenia.

Rozmawiała Alina Wozijan
Tekst ukazał się w nr 13 (281) 14–27 lipca 2017

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.