• Dwunasta edycja „Polonijnych Spotkań z H...

    W dniach 4–12 lipca w podwarszawskim Konstancinie odbyła się już dwunasta edycja „Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą”, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszaw...
  • Ser z Wołynia według polskiej technologi...

    Rolnicy z dwóch obwodów Ukrainy będą szkolić się w Polsce w najnowszych technologiach przetwórstwa mleka. ...
  • Tańcząca Madonna

    9 lipca 1941 roku ukazał się pierwszy numer Gazety Lwowskiej pod okupacją niemiecką. Obok relacji z frontu, liczby wziętych do niewoli żołnierzy sowieckich i innych artykułów propa...

aktualności

Lomir ale inejnem (dalej, wszyscy razem)

21/07/2018 08:01

W Drohobyczu powstała z ruin odnowiona synagoga Chóralna – największa świątynia judaistyczna w Galicji. Wydarzenie to odbyło się 17 czerwca i zostało zapisane w kronikach miasta. Trudno ogarnąć to, co działo się tego dnia. Na wydarzenie czekała społeczność żydowska Drohobycza, czekali mieszkańcy miasta. I oto z ruin nareszcie powstał unikalny zabytek i jedna z wizytówek starego Drohobycza – Wielka Synagoga Chóralna (Bejt kneset jaszan), wzniesiona w latach 1842–1865.

Mundialowy Kazań

20/07/2018 13:32

Ze zdziwieniem skonstatowałem, że w Kazaniu polityka nie jest w rozmowach tematem dominującym, a Polska nie jest odbierana jako Judasz słowiańszczyzny. Ci, którzy nie pasjonują się polityką i prawdopodobnie nie spędzają większości czasu przed telewizorem, nie klasyfikują Polski od razu jako kraju wrogiego.

Pamięć różnorodności – IV Bukowiński Festiwal Nauki

20/07/2018 07:56

W dniach 21–23 czerwca w Jastrowiu odbyła się pierwsza część czwartej edycji Bukowińskiego Festiwalu Nauki.

Pielgrzymka Pokoju i Pojednania oraz Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Bołszowcach

19/07/2018 15:32

Pod hasłem „Obudź mnie do wiary, Matko” katolicy obrządku łacińskiego z Ukrainy i Polski oraz grekokatolicy i prawosławni w dniach 11-14 lipca uczestniczyli w dorocznej Pieszej Pielgrzymce Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bolszowcach, którą organizują franciszkanie konwentualni.

Arka 2018 – „Wszyscy jesteśmy w jednej arce”

13/07/2018 17:27

„Wszyscy jesteśmy w jednej arce” – to hasło przyświecało tegorocznemu XIII Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które odbyło się w dniach 2-10 lipca we franciszkańskim Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach (obwód iwano-frankiwski).

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

12/07/2018 10:40

O poranku 11 lipca od lwowskiego sanktuarium św. Antoniego ruszyła tradycyjna już Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach.

publicystyka

Będzie tu stolica Maryi

22/07/2018 12:51

W Mariampolu, miasteczku, gdzie był słynący cudami obraz Matki Boskiej Mariampolskiej i mieszkało kiedyś wielu Polaków, spotkały się kobiety z całego świata. Każda miała na imię Maria – był to światowy zlot Marii. Do miasteczka przyjechało 398 kobiet i dziewcząt w wieku od 8 miesięcy do 88 lat. W ten sposób ustanowiono nowy rekord Ukrainy.

O kanonie wołyńskim

21/07/2018 12:28

Każdego roku początek lipca jest dla polsko-ukraińskich stosunków czasem wyjątkowo trudnym – wiadomo, rocznica „Wołynia”. Nic tak silnie jak „Wołyń” Polaków i Ukraińców nie dzieli, nic tak silnie nie rozpala nowych polsko-ukraińskich konfliktów, nic tak nie pozwala nam z nadzieją spojrzeć w przyszłość.

A tak się zaczęło

16/07/2018 03:46

13 czerwca br. miała miejsce 110. rocznica strasznej tragedii w Borysławiu. Te lata w Borysławiu były przysłowiowymi „tłustymi latami”. Teren naszpikowany był szybami naftowymi jak drzewami w lesie. Igraszki z przyrodą musiały w końcu doprowadzić do nieszczęścia.

Jak Polacy Charków budowali. Część XXX

15/07/2018 03:36

Afery kryminalne z udziałem Polaków w Charkowie po 1914 roku

Kasa oszczędności

14/07/2018 03:20

Gdy mieszkaniec Stanisławowa w XIX wieku posiadał nadwyżkę gotówki, mógł zarządzać nią różnie.

Trynitarze. Część I

13/07/2018 03:11

Klasztory rzymskokatolickie na wschodzie Rzeczypospolitej

Upamiętnienie 75.rocznicy Tragedii Wołyńskiej w katedrze lwowskiej

10/07/2018 14:40

8 lipca w katedrze lwowskiej odbyły się uroczystości poświęcone 75. rocznicy Tragedii Wołyńskiej.

Czy przetrwa świat, w którym żyjemy?

10/07/2018 12:35

Co powinniśmy robić wspólnie? Wspólnie – czyli Ukraina i Polska. Jednoznacznej odpowiedzi chyba nie ma.

Zjazd rodziny Rozwadowskich

-a A+

Spotkaliśmy się na półmetku kilkudniowego pobytu licznej grupy członków rodziny Rozwadowskich na Ukrainie.

Z Piotrem Rozwadowskim, prezesem Stowarzyszenia Rodziny Jordan Rozwadowskich, rozmawiamy podczas spaceru po Cmentarzu Łyczakowskim, przystając przy kolejnych grobach rodzinnych.

Jak liczna jest obecnie rodzina Rozwadowskich?
To zależy jak definiować rodzinę. Mamy taką zasadę, że na zjazdy rodzinne zapraszane są osoby, które najdalej mają babkę Rozwadowską. Ale są też przyjaciele. Więc na zjazdy rodzinne zjeżdża od 70 do 120 osób, ale oczywiście członków rodziny na świecie jest dużo więcej, bo nie wszyscy przyjeżdżają, i nie wszyscy mogą przyjechać.

Który to już z kolei zjazd?
To jest jedenasty zjazd. Organizujemy je co dwa lata. Do tej pory odbywały się, że tak powiem, w nowej Polsce. Przed wojną Rozwadowscy organizowali zjazdy rodzinne, i z tego co wiem, organizowane były zawsze we Lwowie w Kasynie Narodowym w dniu święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia każdego roku.

Do Lwowa i okolic wyjeżdżaliście Państwo już wcześniej?
Wyjeżdżaliśmy wcześniej wycieczkowo-rodzinnie, ale nie organizowaliśmy jeszcze tutaj zjazdu rodzinnego. Mamy z tym pewien problem, ponieważ rodzina pochodzi ze Wschodu, więc utraciliśmy swoje miejsca rodzinne, i w związku z tym tułaliśmy się po Polsce. W tym roku po raz pierwszy wróciliśmy do Lwowa, w miejsce, gdzie nasze zjazdy tak naprawdę powinny się odbywać.

Członkowie rodziny mieszkali we Lwowie?
We Lwowie też, ale głównie w Stanisławowskim. Będziemy również w Babinie, gdzie urodził się generał Tadeusz Rozwadowski. Jest to jedna z naszych ważnych siedzib rodzinnych, są tam jeszcze ślady po naszej rodzinie. Co prawda, żadnego dworu już nie ma, ale przy miejscowej cerkwi jest jeden z grobów rodzinnych i miejscowa ludność o niego dba, za co oczywiście jesteśmy wdzięczni.

Oprócz Babina, co jeszcze macie w planach?
Odwiedzimy jeszcze Dołpotów blisko Kałusza – tam były skoncentrowane majątki rodziny i są to najbliższe miejsca dla tych osób, które akurat w tym roku przyjechały na zjazd.

Członkowie rodziny Rozwadowskich zapisali się mocno w historii Polski, przeważnie w dziedzinie wojskowości.
Nasza rodzina była bardzo uwojskowiona i na przestrzeni 140 lat otrzymała łącznie 12 krzyży Virtuti Militari, co plasuje nas w ścisłej czołówce takich rodzin w Polsce, o czym miałem okazję przekonać się nie tak dawno, w rocznicę powstania tego odznaczenia. Rodzina została zaproszona na wielkie spotkanie, gdzie właśnie ze zdumieniem dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jedną z najbardziej odznaczonych rodzin. Oczywiście, nie jest to żadna zasługa naszego pokolenia – jest to chwała naszych przodków.

Podczas obecnego wyjazdu mamy zamiar odwiedzić miejscowość rodzinną Rożyska, dziś Rożysk, kilkanaście kilometrów na wschód od Tarnopola, gdzie mieszkał pułkownik Kazimierz Rozwadowski, druh Kościuszki i dowódca pułków w powstaniu listopadowym, też odznaczony Orderem Virtuti Militari. Dwaj jego synowie również odznaczeni byli Virtuti Militari. Bardzo zasłużony dla polskości, wielki patriota. Ponieważ odkryliśmy z niemałym zdumieniem, że do dziś istnieje w Rożyskach kaplica grobowa Kazimierza Rozwadowskiego i jego żony, chcielibyśmy nie tylko tę kaplicę odwiedzić, ale i wyremontować.

Rodzinne groby na Cmentarzu Łyczakowskim, jest ich sporo…
Teraz idziemy na grób Antoniego Rozwadowskiego, pod górką powstańców styczniowych. W tej kwaterze też gdzieś, ale nie wiem właśnie gdzie, znajduje się grób jeszcze jednej postaci rodzinnej – Jana Emanuela Rozwadowskiego, który był jednym z przywódców Narodowej Demokracji, bliskim współpracownikiem Dmowskiego, delegatem na konferencję pokojową w Paryżu (1919) i po prostu bardzo zacnym człowiekiem. Niestety nie wiem dokładnie, ale gdzieś tutaj w drugim, trzecim rzędzie podobno jest jego grób. Dziś nie bardzo mamy czas, żeby go odszukać.

A tutaj z kolei jest grób mojego pradziadka, dziadka mojego ojca, Franciszka Rozwadowskiego. To jest ta stela koło drzewa. I tutaj jest jeszcze Tomisław Rozwadowski – też nasza rodzina. Brat mojego dziadka, żył tylko 20 lat, zmarł, zdaje się, na gruźlicę. Wiem, że jeszcze są inne groby rodzinne, które ojciec mi pokazywał w 1969 roku, kiedy tu byłem po raz pierwszy, ale byłem na tyle mały, że nie bardzo pamiętam.

Piotr i Marek Rozwadowscy przy grobie pradziadka (fot. Alina Wozijan)

Na Cmentarzu Łyczakowskim na polu 1 jest też pochowany syn wspomnianego już Kazimierza Rozwadowskiego Erazm, też kawaler Krzyża Virtuti Militari. Jest za mało czasu, żeby odwiedzić wszystkie groby. Za każdym razem jest za mało czasu.

Od szeregu lat jestem prezesem stowarzyszenia rodziny Jordan Rozwadowskich. Bardzo duża część rodziny przez te wszystkie zawieruchy wojenne mieszka, niestety, za granicą. Rodzina jest rozproszona po całym świecie. Przykro mówić, ale podczas zjazdów rodzinnych bardziej wiodącym językiem jest język angielski, niż język polski, żeby młodsi, którzy już nie mówią po polsku, mogli zrozumieć.

Kto w rodzinie zajmuje się genealogią?
Genealogią rodu zajmuje się nasz senior, za parę dni kończy 87 lat, Erazm Rozwadowski. genealogia jest dość dobrze udokumentowana. Rodzin o nazwisku Rozwadowscy jest w Polsce znacznie więcej, niemniej te wszystkie rodziny nie są spokrewnione. Na Podlasiu było kilka rodzin pieczętujących się herbem Rogala, my natomiast jesteśmy Jordan Rozwadowscy herbu Trąby, inne, które można znaleźć w Polsce, raczej wywodzą się z tamtej rodziny.

Czy są jakieś pomysły w sprawie poszukiwania szczątków generała Tadeusza Rozwadowskiego?
Kiedy zacząłem się nad tym zastanawiać, było za późno kogoś pytać, osoby mogące wskazać miejsce już nie żyły. Ale ten temat ciągle powraca.

To pytanie nurtuje nie tylko rodzinę, nurtuje społeczeństwo w Polsce i we Lwowie.
Dokładnie. Tym bardziej, że postać generała Rozwadowskiego jest co raz bardziej „odkurzana”, bo zarówno w czasach komunizmu, jak i tuż przed wojną była to postać, że tak powiem, niewdzięczna, żeby o niej wiedzę przekazywać. Tak się złożyło, że generał Rozwadowski skonfliktowany był z marszałkiem Piłsudskim, toteż nie był postacią, o której by pamiętano w należyty sposób. Ale dzisiaj powoli historycy odkrywają prawdziwą rolę, którą odegrał. I w związku z tym wszystkie tajemnicze pytania, związane z jego miejscem pochówku, jak i z przyczynami jego śmierci, są aktualne. Jesteśmy dobrej myśli, mamy nadzieję, że to się da rozwikłać.

Dziękuję za rozmowę i życzę udanej dalszej podróży.
Dziękujemy i do zobaczenia.

Rozmawiała Alina Wozijan
Tekst ukazał się w nr 13 (281) 14–27 lipca 2017

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.