aktualności

Lwów: Wicemarszałek Sejmu o polsko-ukraińskiej współpracy parlamentarnej i wojskowej

17/03/2018 05:49

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się w piątek we Lwowie z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid.

Oświadczenie MSZ RP w sprawie incydentu we Lwowie

15/03/2018 12:06

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z wybuchem niezidentyfikowanego przedmiotu na Cmentarzu Obrońców Lwowa, do którego doszło 13 marca 2018 r. w godzinach wieczornych. Jest to kolejny antypolski incydent z użyciem materiałów wybuchowych, do którego doszło na zachodniej Ukrainie w ostatnich miesiącach.

PL–BL–UA – 15 lat współpracy transgranicznej

14/03/2018 15:47

W 2018 roku swoje 15-lecie obchodzi Program Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina – poinformował dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller, który pod koniec lutego uczestniczył w XIII roboczym posiedzeniu polsko-ukraińskich ekspertów w sprawie renowacji obserwatorium na górze Pop Iwan.

Na teren Cmentarza Orląt wrzucono materiał wybuchowy

14/03/2018 12:39

We wtorek wieczorem nieznane osoby wrzuciły wybuchowy przedmiot na teren Cmentarza Orląt.

V Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w Częstochowie

13/03/2018 12:58

Filmy Kuriera Galicyjskiego „Nasza dziesiątka” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza oraz „Kościół na Górce” Jarosława Krasnodębskiego i Eugeniusza Sało zostały zaprezentowane podczas V Przeglądu Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w dniach 9–11 marca w Częstochowie.

publicystyka

Legendy starego Stanisławowa. Część IV

18/03/2018 12:35

Proponujemy Czytelnikom następną część legend związanych ze Stanisławowem.

Józef Grabowski

17/03/2018 12:27

Działalność dr. Józefa Grabowskiego w Stanisławowie w latach 1930–1935

Dawniej i dziś

16/03/2018 12:05

Dziś gościmy na łanach Kuriera Galicyjskiego Kurier Lwowski z lutego toku 1926. Był to „organ demokratycznej inteligencji” – jak zaznaczono pod nagłówkiem. Ukazywało się pismo codziennie o godz. 6 rano czyli dostarczało najświeższe wiadomości.

Spotkanie ze sztuką, która leczy duszę

16/03/2018 11:57

Nieczęsto na lwowskich wystawach sztuki współczesnej można spotkać witraże. Dlatego każda wystawa witraży jest wydarzeniem w życiu artystycznym miasta.

Aleksander Laszenko

16/03/2018 11:52

Jak Polacy Charków budowali. Część XXIII

Wszystkiemu winien Internet

15/03/2018 16:45

Truizmem jest stwierdzenie, że w XXI wieku dla większości z nas podstawowym źródłem informacji jest Internet. Elektroniczne wersje gazet, internetowe strony programów telewizyjnych i radiowych kuszą wielu nie tylko szybkością przekazu, ale także poczuciem współuczestnictwa w jego tworzeniu.

Kresowiacy na Śląsku pamiętają o Lwowie

-a A+

Pod koniec listopada Zabrzański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizował uroczystości: z okazji 98. rocznicy Obrony Lwowa.

W kościele św. Anny odprawiono mszę świętą w intencji Obrońców Lwowa, a także za żyjących i zmarłych Lwowian i Kresowian. Tradycyjnie pod Krzyżem Pamięci i obeliskiem, gdzie znajduje się ziemia przywieziona z Cmentarza Orląt oraz z cmentarza w Katyniu, zostały złożone kwiaty. Uroczystości odbyły się pod patronatem prezydenta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.

W Teatrze Nowym, na zaproszenie prezesa TMLiKPW Andrzeja Azyana, ze sztuką Stanisława Witkiewicza Szewcy wystąpił Polski Teatr Ludowy we Lwowie. Budynek Teatru Nowego powstał w roku 1900 jako „kasyno Donnesmarcków” w kompleksie socjalno-kulturalnym, wzniesionym przez ten ród górnośląskich przemysłowców dla pracowników huty. Po przedstawieniu w foyer odbyło się spotkanie gospodarzy z aktorami oraz widzami, którzy przyjechali specjalnie na ten spektakl z innych miejscowości na Śląsku. Szczególnie wzruszające było spotkanie z byłymi aktorami lwowskiego teatru, którzy zjechali do Zabrza nawet całymi rodzinami. Obecnych przywitał wiceprezydent Zabrza Jan Pawluk, który w rozmowie z Kurierem Galicyjskim powiedział: „W tym spektaklu aktorzy ukazali, że przywary ludzkie mogą występować w dzisiejszych czasach szczególnego napięcia i że dzisiaj, jak nigdy, potrzeba, – jak mówił Jan Paweł II – by w życie ludzkie wstępowała mądrość i miłość. Aby każdy człowiek, a zwłaszcza młody, wydobył się z klimatu pesymizmu i zwątpienia i uwierzył w możliwość uczynienia lepszym siebie i świata”.

Złożenie kwiatów pod Krzyżem Pamięci przez członków TMLiKPW w Zabrzu (fot. Jerzy Przybysz)

W następnym dniu lwowscy aktorzy spotkali się w Chorzowie z seniorami. Spotkanie zorganizowała wicedyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury Jolanta Motyka, która podkreśliła, iż poprzednia wizyta tak mocno zapadła w pamięć chorzowian, że chętnie przystali na zorganizowanie podobnego w tym roku. Teatr lwowski poczęstowano gościnnie, zgodnie ze staropolskim obyczajem czym chata bogata, tym rada, w Centrum Integracji Międzypokoleniowej kierowanym przez pełnomocnik prezydenta Chorzowa Magdalenę Sekułę. W imieniu prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali gości przywitał Waldemar Kołodziej – wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Seweryn Wolloch (od lewej) i Wiktor Lafarowicz (fot. Włodzimierz Gordijewski)

Niezwykle cenną rozmowę przeprowadził dyrektor teatru lwowskiego Zbigniew Chrzanowski z prezes „Reduty Śląskiej” (chorzowskiego teatru amatorskiego, który powstał w 1933 roku) Barbarą Michalik. Umówili się na występy „Reduty” we Lwowie we wrześniu 2017. Dzięki wizytom lwowian w Chorzowie i seniorzy, i Teatr „Reduta Śląska” marzą o przyjeździe do Lwowa.

Wieczorem w Starochorzowskim Domu Kultury lwowscy aktorzy ponownie zagrali sztukę Witkiewicza. Oba przedstawienia zostały przyjęte wręcz owacyjnie, widownia dosłownie „pękała w szwach”.

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 23-24 (267-268) 16 grudnia - 16 stycznia 2016

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.