• Polska i Ukraina uzgodniły otwarcie czte...

    Dwa z nich znajdą w obwodzie lwowskim, a po jednym – na Wołyniu i na Zakarpaciu. ...
  • Gliński: oddajemy hołd wszystkim, dla kt...

    Dziś oddajemy hołd tym wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej, dla których honor i ojczyzna były największą wartością - powiedział w niedzielę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni...
  • 25 lat Polskiego Radia Lwów

    Polskie Radio Lwów obchodzi jubileusz 25-lecia. Uroczystości z wielkim rozmachem odbyły się 14–15 października. W ramach obchodów została wyemitowana jubileuszowa audycja radiowa, ...

aktualności

Połączenie Lwów-Warszawa już w następnym roku

23/10/2017 14:57

- Połączenie kolejowe pomiędzy Lwowem a Warszawą uprości procedurę przekraczania granicy – zaznaczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, przedstawiając projekt połączenia kolejowego pomiędzy tymi dwoma miastami.

Wiedzieć więcej to uczyć lepiej

23/10/2017 10:58

Warsztatami w Iwano-Frankiwsku i Winnicy Fundacja Wolność i Demokracja rozpoczęła tegoroczny cykl szkoleń dla nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach sobotnio-niedzielnych.

W Kostiuchnówce zostaną zainaugurowane obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości

23/10/2017 10:25

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka oraz Centrum Dialogu Kostiuchnówka zapraszają na pobranie Ognia Niepodległości. Uroczystość odbędzie się 4 listopada 2017 r. w Kostiuchnówce.

Nowe połączenie kolejowe Odessa-Przemyśl od 10 grudnia

23/10/2017 09:59

Od 10 grudnia z Przemyśla możliwy będzie przejazd bezpośrednim pociągiem z Polski nad Morze Czarne. Możliwość taka wraca po kilkunastu latach.

Polska i Ukraina będą współpracować przy budowie trasy Via Carpatia

23/10/2017 09:42

Memorandum o współpracy przy projekcie budowy trasy Via Carpatia podpisali w niedzielę w Przemyślu (woj. podkarpackie) minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Omeljan.

Jesienne wyjście w Gorgany

23/10/2017 09:25

W ramach realizacji projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne w Karpatach Wschodnich” w piękną jesienną sobotę grupa osób ze Stanisławowa, zainteresowanych turystyką, wyruszyła w Gorgany dawnymi polskimi ścieżkami.

Konferencja międzynarodowa na temat koncepcji prawnych Herscha Lauterpachta

20/10/2017 14:58

6 października 2017 r. w Żółkwi (w Sali Zamku zbudowanego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, założyciela miasta) odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Legal concepts of Hersch Lauterpacht in the theory and practice of international law” na temat koncepcji prawnych Herscha Lauterpachta (1897-1960) w teorii i praktyce prawa międzynarodowego – w związku ze 120. rocznicą urodzin naukowca, co miało miejsce właśnie w Żółkwi.

Forum Wydawców we Lwowie

20/10/2017 08:54

Wyniki 24. Forum Wydawców we Lwowie po raz kolejny udowodniły, że w ciągu wielu ostatnich lat wydarzenie to jest jednym z ważniejszych targów książki nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie Środkowej.

publicystyka

U Polaków w Krystynopolu

21/10/2017 08:58

Spotkałem się z Natalią Żuk, prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Czerwonogradzie (dawnym Krystynopolu) w sprawie odbudowy na miejscowym cmentarzu kaplicy rodziny hr. Wiśniewskich. Rozmowa dotyczyła też wielu innych spraw, którymi żyją Polacy i ich Towarzystwo w tym historycznym mieście.

O stosunkach polsko-ukraińskich raz jeszcze

20/10/2017 12:51

Na początek wykonujmy prosty gest, stawiajmy krzyże! – wypowiedź RAFAŁA DZIĘCIOŁOWSKIEGO podczas X Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu.

Russia Today nie czeka do lipca na przelew

20/10/2017 12:36

Czy polska i litewska racja stanu na Litwie muszą być sprzeczne? Rajmund Klonowski z „Kuriera Wileńskiego” wykazał w trakcie zjazdu Forum Mediów Polskich na Wschodzie, że mogą one byćtożsame. Wystarczy, że Polacy na Litwie poczują się pełnoprawnymi obywatelami. Nie staną się wówczas V kolumną innego państwa.

Dlaczego ciągle nie znamy Chciuka?

20/10/2017 12:24

Andrzej Chciuk nie przebił się do świadomości publicznej ani w Polsce, ani na Ukrainie. O tym, co jest wartościowe w jego twórczości i dlaczego jest ważny dzisiaj, w okresie, gdy stosunki polsko-ukraińskie uległy pogorszeniu, mówiła na spotkaniu jego tłumaczka na język ukraiński, Natalia Rymska.

„Sowieci” i „bolszewicy” dawniej i dziś

19/10/2017 08:51

Jeszcze do niedawna w prasie na Zachodniej Ukrainie czymś zupełnie normalnym było użycie słów „sowieci” i „bolszewicy”.

150 lat Towarzystwa Lekarskiego Lwowskiego

18/10/2017 12:16

W 2017 roku mija 150 lat od założenia Towarzystwa Lekarskiego Lwowskiego, które odegrało olbrzymią rolę w rozwoju medycyny nie tylko lwowskiej, ale także ogólnopolskiej i światowej, wpływało na formowanie i rozwój systemu ochrony zdrowia i samorządu lekarskiego.

Fajowo bo kino gra

17/10/2017 08:01

Kolejny, już szósty Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie dobiegł końca.

Anna Gordijewska i Aleksander Kuśnierz wśród laureatów festiwalu „Losy Polaków”

17/10/2017 07:56

Film „Kuriera Galicyjskiego” w reżyserii Anny Gordijewskiej „Moje magiczne miejsca. Sentymentalna podróż Zbigniewa Chrzanowskiego” otrzymał III nagrodę za film w kategorii Filmy Edukacyjne. Rozdanie nagród odbyło się 14 października w warszawskim centrum prasowym Foksal.

Prezydenci

-a A+

To już jest faktem: nigdy dotąd w USA nie było kampanii prezydenckiej prowadzonej z takim rozmachem, jak tegoroczna, takim nakładem środków.

Kandydaci rywalizujących partii, demokratów i republikanów, dwoili się i troili, by pozyskać jak najwięcej wyborców, gotowych oddać na nich swe głosy. Konwencje obu obozów były wielkimi spektaklami z udziałem dziesiątków tysięcy ludzi.

Zarówno Barack Obama, pragnący wejść do Białego Domu z poparciem demokratów, jak i McCain, chcący zająć fotel najpotężniejszego mocarstwa z woli zwolenników republikanów, przedstawili w czasie konwencji swoje programy, które chcą zrealizować, gdy uda im się zdobyć w wyborach, wyznaczonych na 4 listopada (przyjęto, że wybory odbywają się zawsze w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada roku podzielnego przez cztery), więcej głosów, niż zbierze ich kontrkandydat. Jak to zwykle bywa, wiele z zapowiedzi pozostaje potem na papierze, bo rzeczywistość skrzeczy i nie pozwala dotrzymać słowa. Nas interesuje głównie to, jak będzie wyglądała przy nowym sterniku amerykańskiej nawy państwowej polityka zagraniczna USA? Dotychczas było ono pierwszym mocarstwem świata, ale wiele zmian na naszym globie zapowiada, że może zostać zepchnięte na drugą, a może i trzecią pozycję. 

Kto zwycięży?
Pasjonujący wyścig do Białego Domu dobiegł końca. Kto zwycięży? Demokrata Barack Obama, czy republikanin John McCaine? Rozmaite instytucje i wiele gazet wielokrotnie zwracały się z tym pytaniem do opinii społecznej. Prawie cały czas prowadził demokrata, ale w sierpniu jego przewaga zmalała, więcej – szanse się wyrównały. Co nie znaczy, że któryś z kandydatów nie wystąpi jeszcze z jakąś rewelacją, która odbierze przeciwnikowi grunt pod nogami. Zobaczymy. Dodać trzeba, że poza wymienionymi kandydatami do objęcia rządów w Waszyngtonie startują jeszcze przedstawiciele trzecich partii, Libertariańskiej, Konstytucyjnej, Reform i Zielonych, ale ich kandydaci nie mają żadnych szans, te partie chcą po prostu ich startem zaakcentować, że istnieją. 

Nowy lokator Białego Domu będzie 44. z kolei prezydentem USA. W przeciwieństwie do poczt wielu innych państw, pokazujących na znaczkach prezydentów w czasie ich kadencji, amerykańska przedstawia głowy państwa na walorach pocztowych dopiero po ich śmierci. A zatem – jako że żyją jeszcze Jimmy Carter, George H. W. Bush, Bill Clinton tudzież urzędujący jeszcze do stycznia 2009 r. George W. Bush –na znaczkach USA znajdziemy podobizny tylko 39 byłych prezydentów.

Spróbujmy spojrzeć na ich znaczkowe portrety. Rzecz jasna, każdemu prezydentowi możemy w naszej galerii poświęcić tylko jeden znaczek spośród wielu, którymi niektórzy zostali uhonorowani (konterfekt Waszyngtona figuruje na ponad 200!). Sporządziliśmy ich chronologiczną listę, podając przy nazwisku lata prezydentury.

Ale możemy także pokazać emisję, obejmującą wszystkich 43 prezydentów. Wydała ją w jednym arkuszu 20 stycznia 2005 r. poczta Wysp Marshalla, która niejako pociągnęła dalej słynną amerykańską serię prezydencką z 1938, zachowując jej graficzny wzorzec. 

Najlepszy, najgorszy…
Jak zwykle, przy okazji nowych wyborów, Amerykanie zwracają się ku przeszłości i zastanawiają się, który z dotychczasowych prezydentów był najlepszy. Na ten temat wypowiadają się w badaniach opinii społecznej przede wszystkim historycy, politolodzy, dziennikarze, ale niektóre ośrodki badań kierują swoje ankiety także do szerokich mas. Poglądy ankietowanych dość często się zmieniają, ale w czołówce najlepszych prezydentów są zawsze trzy nazwiska, lokujące się tylko w innej kolejności (George Washington, Abraham Lincoln, Franklin D. Roosevelt). Posłużmy się kilkoma przykładami, uwzględniając tylko pierwszą dziesiątkę (oczywiście, z postępem lat ankietowani mieli zawsze do wyboru więcej nazwisk). W 1948 r. byli to: 1. Abraham Lincoln, 2. George Washington, 3. Franklin D. Roosevelt, 4. Woodrow Wilson, 5. Thomas Jefferson, 6. Andrew Jackson, 7. Theodore Roosevelt, 8. Grover Cleveland, 9. John Adams, 10. James K. Polk. Badanie z 1982 r (wzięli w nim udział wyłącznie historycy). dało taki rezultat: 1. Abraham Lincoln, 2. Franklin D. Roosevelt, 3. George Washington,  4. Thomas Jefferson, 5. Theodore Roosevelt, 6. Woodrow Wilson, 7. Andrew Jackson, 8. Harry S. Truman, Grover Cleveland, 9. John Adams, 10. Lyndon B. Johnson. Na koniec przytoczmy jeszcze wyniki ankiety, przeprowadzonej w 2005 r. przez renomowany nowojorski dziennik „Wall Street Journal”: 1. George Washington, 2. Abraham Lincoln, 3. Franklin D. Roosevelt, 4. Thomas Jefferson, 5. Theodore Roosevelt, 6. Ronald Reagan, 7. Harry S. Truman, 8. Dwight D. Eisenhower, 9. James K. Polk, 10. Andrew Jackson. W niektórych badaniach znalazło się także w pierwszej dziesiątce miejsce dla Johna F. Kennedy’ego, np. w badaniu stacji telewizyjnej ABC. 

Badania opinii publicznej w USA nie ograniczają się, jednak, tylko do wyłaniania najlepszych prezydentów, uczestnicy ankiet są także zawsze pytani, którzy ich zdaniem nie spisali się, którzy byli najgorsi. W tym wypadku listę najczęściej zamykają: Warren G. Harding, Franklin Pierce i James Buchanan. W 2006 r. jeden z uniwersytetów rozpisał ankietę, pytając, któremu z 11 powojennych prezydentów należy przypisać miano najgorszego? Tę listę otwiera 43. prezydent, czyli ustępujący teraz George W. Bush, oceniony tak przez 34 proc. ankietowanych, drugie miejsce zajął Richard Nixon (17 proc.), trzecie – Bill Clinton (16 proc.). George W. Bush jeszcze gorzej wypadł w ankiecie ośrodka badań opinii publicznej Rasmussen z 12 sierpnia: aż 41 proc. uczestników badania uznało go za najgorszego prezydenta w historii Stanów (ale aż 50 proc. ankietowanych nie podzieliło tego zdania; wielu amerykańskich politologów uważa, że nie upłynie wiele lat, a Busha uzna się za wybitnego, dalekowzrocznego prezydenta).

O tym, kogo przed laty uważano za prezydentów, najgodniejszych szczególnego uczczenia, dowodzi także słynny pomnik narodowy Mount Rushmore w górach Black Hill w stanie Południowa Dakota, wyrzeźbione tam w skałach podobizny czterech głów państwa. Gdy się zastanawiano, kogo w ten sposób wyróżnić, ówczesny prezydent Calvin Coolidge zadecydował: będą to George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln i Theodore Roosevelt. Pomnik, pokazany na znaczku USA z 2008 r., powstawał od 1927 do 1941 r. Głowy mają 18 metrów. 

Brakuje Reagana!
Wiemy na pewno, że jeden z owych 43 prezydentów był filatelistą, i to wybitnym: to Franklin Delano Roosevelt. Kolekcjonowanie znaczków było jego wielką pasją. W 1945 r. poczta Monako pokazała go na znaczku „przy pracy”, przy przeglądaniu albumów.

Uważny Czytelnik dostrzeże, że w naszym tabletu poświęciliśmy aż dwa znaczki konterfektowi prezydenta Stephena G. Clevelanda. To nie pomyłka, zasiadł on, bowiem, w Białym Domu dwukrotnie, z przerwą od 1889 do 1893, po czym wyborcy opowiedzieli się za jego ponownym powrotem na najwyższe w państwie stanowisko.

Oczywiście, wizerunki prezydentów USA znajdują się na setkach zagranicznych znaczków. Czy także na polskich? Tak. Aż cztery razy. Trzykrotnie figuruje na polskim znaczku George (czyli Jerzy) Washington  (czyli Waszyngton): na znaczku z 1932 r., wydanym z okazji 200. rocznicy jego urodzin (ten reprodukujemy; na walorze towarzyszą mu Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski), na znaczku z 1938 r., wyemitowanym w związku ze 150. rocznicą uchwalenia konstytucji Stanów oraz na bloku z 1975 r., wypuszczonym na 200. rocznicę ogłoszenia niepodległości Stanów. Franklin Delano Roosevelt figuruje na jednym znaczku z serii z 1948 r., pokazującej bojowników o wolność i demokrację. No i dobrze, ale pozwolę sobie tu na przytyk pod adresem Poczty Polskiej: na pewno należało wydać znaczek z podobizną Ronalda Reagana, bądź co bądź prezydenta, który rozłożył na łopatki imperium zła, jak nazywał Związek Sowiecki, czego jednym z następstw było wybicie się Polski na niepodległość.

Tadeusz Kurlus
Tekst ukazał się w nr 19 (71) 17-31 października 2008

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.