• Wyspiański bliżej

    W roku 2017 obchodzimy 110. rocznicę śmierci słynnego polskiego poety i dramaturga, malarza, grafika, architekta – twórcy utalentowanego w wielu dziedzinach sztuki. ...
  • Spotkania artystyczne w Samborze

    III Festiwal Sztuki Polonijnej ściągnął do Rudek i Sambora tłumy amatorów sztuki scenicznej. ...
  • Otwarcie Stanicy Ratownictwa Górskiego n...

    16 września w ramach polsko-ukraińskiego projektu odbudowy gmachu obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, w odnowionych tam pomieszczeniach, została otwarta ...

aktualności

Х Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu

19/09/2017 06:34

Pod patronatem Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa MSZ Ukrainy i MSZ Polski w dniach 15-17 września w karpackim miasteczku Jaremcze odbyły się X Polsko-Ukraińskie Spotkania „Historia, Współczesność i Przyszłość”.

VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa

18/09/2017 12:11

W dniach 8-10 września br. we Lwowie odbył się VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa, którego głównymi organizatorami wspólnie z KG RP we Lwowie są Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa, Lwowska Rada Obwodowa oraz Lwowska Rada Miejska.

Konferencja naukowa o Stanisławowie

18/09/2017 11:18

W Stanisławowie po raz drugi odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu miastu. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Stanisławów i ziemia stanisławowska podczas przemian społecznych XIX i w pierwszej połowie XX wieku”. Na sympozjum przyjechali specjaliści z Polski i Ukrainy.

SOS dla cmentarza w Kołomyi

16/09/2017 08:34

Wolontariusze, związani z wrocławskim Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej, w roku 2017 uczestniczyli po raz ósmy w akcji remontowania, naprawy zniszczeń i porządkowania starego, zabytkowego cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Mazepy w Kołomyi.

Wydawnictwo Nowa Era na rzecz szkolnictwa polskiego we Lwowie

15/09/2017 08:18

Fundacja Dziedzictwo Kresowe, znana ze swojej wyjątkowej aktywności i szerokiej działalności na rzecz wspierania Rodaków na Kresach, w ramach realizowanej przez siebie misji wspierania nauczania języka polskiego za granicą przekazała w darze, również w tym roku, na rzecz Lwowskiej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej zestawy podręczników do nauki języka polskiego dla uczniów klas początkowych.

Dni Polskie w Suczawie

15/09/2017 06:58

Już po raz dziewiętnasty odbyły się Dni Polskie na rumuńskiej Bukowinie. W ramach polskiego święta odbyła się konferencja polsko-rumuńska, prezentacje polskich książek i dożynki w polskiej wsi na Bukowinie Nowy Sołoniec. Uroczystość w Nowym Sołońcu uświetnił kardynał Kazimierz Nycz z Warszawy.

Atrakcje szkoły letniej w Samborze

14/09/2017 07:46

W dniach od 7 do 16 sierpnia w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Samborze funkcjonowała szkoła letnia zorganizowana dla dzieci z polskich rodzin.

Procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa

13/09/2017 08:50

W intencji pokoju na Ukrainie i zakończenia wojny na wschodzie kraju modlili się uczestnicy tegorocznej procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, która 9 września przeszła ulicami miasta Lwowa, od sanktuarium św. Antoniego do bazyliki metropolitalnej.

publicystyka

Dawne kościoły i klasztory przedwojennego dekanatu kąkolnickiego. Część 3

20/09/2017 10:56

Początki organizacji dekanalnej w archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego sięgają 1593 roku, kiedy to arcybiskup Jan Dymitr Solikowski na synodzie przeprowadził podział terytorium.

Pożegnanie z bronią

19/09/2017 10:41

Natarcie, które przemieniło się w odwrót

Sztuka ponad granicami

18/09/2017 10:35

9 września w galerii „Własna Strzecha” przy ul. Rylejewa we Lwowie została otwarta wystawa prac malarskich uczestników 15 pleneru.

Wiśniowieccy. Część 3

18/09/2017 10:25

Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej.

80 lat temu rozpoczęto Operację Polską NKWD

17/09/2017 08:38

Wciąż mało wiemy w Polsce o zbrodni NKWD na Polakach zamieszkujących Związek Sowiecki, o pracach historyków nad poznaniem tych mordów.

Konstanty Górski

16/09/2017 08:31

Kompozytor Polski i Ukrainy Konstanty Górski (1859–1924). Jak Polacy Charków budowali. Część XIII

O zburzeniu kaplicy Matki Boskiej Łyczakowskiej

15/09/2017 08:22

W lutym 1993 r. redaktor naczelna Gazety Lwowskiej Bożena Rafalska zwróciła się do lwowian z apelem: „czy ktoś z Państwa może opisać historię kapliczki Łyczakowskiej?” (Gazeta Lwowska nr 3, 28.02.93). W gazecie zamieszczono zdjęcie dobrze znanej mi świątyni.

Nowa Ustawa o Oświacie. I co dalej?

15/09/2017 08:18

Minęło zaledwie kilka dni od rozpoczęcia nowego roku szkolnego i od przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy nowej Ustawy o Oświacie.

Zamach bombowy na otwarcie Targów

14/09/2017 07:51

Początek września 1929 roku miał być we Lwowie wielkim świętem. W tych dniach otwarto ekspozycję na IX Międzynarodowych Targach Wschodnich.

Obowiązek żyjących – pamiętać o przodkach

13/09/2017 09:05

Ta tytułowa myśl przyświecała organizatorom zjazdu rodzinnego potomków Agenora Marii hr. Gołuchowskiego (1849–1921) i jego żony Anny Napoleonii, który odbył się 19–23 lipca br.

Poświęcenie Kościoła w Mostach Wielkich

-a A+

W dniu 13 czerwca 2017 roku odbyła się uroczystość konsekracji kościoła pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego w parafii rzymskokatolickiej w Mostach Wielkich.

Obrzędowi poświęcenia przewodniczył arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki. Na zaproszenie proboszcza tutejszej parafii ks. Igora Korzydło przybyli również księża z okolicznych miejscowości. W uroczystości poświęcenia świątyni uczestniczyli zarówno parafianie, jak i wierni z całej metropolii lwowskiej. Do Mostów Wielkich przybyła również Pielgrzymka z Polski licząca 34 osoby, wśród których byli też dawni parafianie z Mostów Wielkich, ich rodziny i znajomi.

Arcybiskup, kapłani koncelebrujący oraz wierni zgromadzili się przed drzwiami zewnętrznymi kościoła, gdzie nastąpiło przekazanie kluczy od kościoła arcybiskupowi i uroczyste wejście procesji do świątyni. Następnie arcybiskup poświęcił wodę i skropił nią wiernych, którzy stanowią duchową świątynię (nawiązanie do chrztu świętego), oraz ściany kościoła i ołtarz. W czasie mszy świętej, po Liturgii Słowa, arcybiskup dokonał namaszczenia olejem ołtarza i ścian kościoła. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła nastąpiło okadzenie kościoła i wiernych oraz uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła. Całość uroczystości uświetnił anielski śpiew miejscowego chóru. Wszyscy głęboko przeżywali uroczystość, na twarzach było widać łzy wzruszenia i radości. Chwila ta na pewno pozostanie na długo w sercach wszystkich uczestników.

Po mszy świętej parafianie przygotowali dla wszystkich uczestników poczęstunek, przy dźwiękach radosnej muzyki.

Parafia rzymskokatolicka w Mostach Wielkich ma długą historię. Została założona w 1549 roku przez króla Zygmunta II Augusta. Początkowo wierni modlili się w drewnianym kościele, ale w 1837 wybudowano nowy murowany kościół, który niestety spłonął w pożarze w 1880 roku. W przeciągu dwóch lat nie tylko odbudowano, ale też powiększono kościół. Dodatkowo dobudowano zakrystię z lewej strony od wejścia. W październiku 1945 roku ks. Aleksander Kozieł odprawił tu ostatnią mszę świętą. Kościół został zamknięty i zamieniony na magazyn zboża, a trzy lata później na kino miejskie. W 1949 roku w wyniku pożaru kościół spłonął. Pozostałości zostały zaadoptowane na piekarnię. Katoliccy mieszkańcy Mostów Wielkich i okolic jeździli na nabożeństwa do Lwowa, a od 1989 roku do kościoła w Żółkwi. Aktywni mieszkańcy podjęli starania o przywrócenie parafii w Mostach i dzięki ich wysiłkom odzyskano w 1990 roku małą przydrożną kapliczkę, która została wyremontowana i przystosowana do odprawiania nabożeństw.

Parafia Mosty Wielkie została ponownie zarejestrowana w 1991 roku. Parafianie podjęli starania o odzyskanie pomieszczeń w budynku plebanii oraz samego obiektu po kościele. 22 października 2004 roku władze miasta przekazały klucze do tego, co postało po kościele. Parafianie mieszkający w Mostach Wielkich i okolicy podjęli trud odbudowy kościoła. Mieszkańcy miasta Mosty Wielkie również przyłączyli się do odbudowy świątyni udzielając się w wykonaniu robót budowlanych. Dodatkowo rodacy mieszkający w Polsce, w USA, Kanadzie i w innych krajach udzielili wsparcia finansowego.

Urszula Bendzera-Raplis
Rys historyczny na podstawie książki „Mosty Wielkie – wspomnienia parafian”.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.