• Mundialowy Kazań

    Ze zdziwieniem skonstatowałem, że w Kazaniu polityka nie jest w rozmowach tematem dominującym, a Polska nie jest odbierana jako Judasz słowiańszczyzny. Ci, którzy nie pasjonują się...
  • Pamięć różnorodności – IV Bukowiński Fes...

    W dniach 21–23 czerwca w Jastrowiu odbyła się pierwsza część czwartej edycji Bukowińskiego Festiwalu Nauki. ...
  • Pielgrzymka Pokoju i Pojednania oraz Fra...

    Pod hasłem „Obudź mnie do wiary, Matko” katolicy obrządku łacińskiego z Ukrainy i Polski oraz grekokatolicy i prawosławni w dniach 11-14 lipca uczestniczyli w dorocznej Pieszej Pie...

aktualności

Arka 2018 – „Wszyscy jesteśmy w jednej arce”

13/07/2018 17:27

„Wszyscy jesteśmy w jednej arce” – to hasło przyświecało tegorocznemu XIII Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które odbyło się w dniach 2-10 lipca we franciszkańskim Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach (obwód iwano-frankiwski).

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

12/07/2018 10:40

O poranku 11 lipca od lwowskiego sanktuarium św. Antoniego ruszyła tradycyjna już Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach.

Panel intelektualistów polskich i ukraińskich o pojednaniu

12/07/2018 10:17

W ramach obchodów we Lwowie 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II i 75-lecia Tragedii Wołyńskiej, którym patronowali arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Polsko-Ukraińska Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego 9 lipca w Pałacu Potockich odbyło się seminarium intelektualistów z Polski i Ukrainy z udziałem biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej Edwarda Kawy.

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach na Wołyniu

09/07/2018 04:38

8 lipca prezydent Andrzej Duda przybył na Wołyń, by uczcić pamięć zamordowanych rodaków.

Poroszenko w Sahryniu nawołuje do porozumienia historycznego z Polską

08/07/2018 18:53

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w niedzielę w Sahryniu (Lubelskie) o pojednanie historyczne z Polską. Oświadczył, że jego kraj jest przeciwny upolitycznianiu przeszłości i potwierdził, że Ukraina gotowa jest do dialogu na ten temat.

TĘSKNOTA – list z Wielkiej Brytanii

08/07/2018 11:37

Redakcja Kuriera Galicyjskiego otrzymała list z Wielkiej Brytanii od Pani Bożenki Skrzywanek-Keens. Opisuje ona w nim losy swojej Mamy po wybuchu II wojny światowej.

publicystyka

A tak się zaczęło

16/07/2018 03:46

13 czerwca br. miała miejsce 110. rocznica strasznej tragedii w Borysławiu. Te lata w Borysławiu były przysłowiowymi „tłustymi latami”. Teren naszpikowany był szybami naftowymi jak drzewami w lesie. Igraszki z przyrodą musiały w końcu doprowadzić do nieszczęścia.

Jak Polacy Charków budowali. Część XXX

15/07/2018 03:36

Afery kryminalne z udziałem Polaków w Charkowie po 1914 roku

Kasa oszczędności

14/07/2018 03:20

Gdy mieszkaniec Stanisławowa w XIX wieku posiadał nadwyżkę gotówki, mógł zarządzać nią różnie.

Trynitarze. Część I

13/07/2018 03:11

Klasztory rzymskokatolickie na wschodzie Rzeczypospolitej

Upamiętnienie 75.rocznicy Tragedii Wołyńskiej w katedrze lwowskiej

10/07/2018 14:40

8 lipca w katedrze lwowskiej odbyły się uroczystości poświęcone 75. rocznicy Tragedii Wołyńskiej.

Czy przetrwa świat, w którym żyjemy?

10/07/2018 12:35

Co powinniśmy robić wspólnie? Wspólnie – czyli Ukraina i Polska. Jednoznacznej odpowiedzi chyba nie ma.

Porady zdrowotne z 1930 roku

09/07/2018 12:22

Zaczyna się lipiec – miesiąc wzmożonego ruchu urlopowego.

W Kisielinie modlono się za ofiary zbrodni wołyńskiej

07/07/2018 21:31

7 lipca mszę świętą w intencji pomordowanych Polaków odprawiono przy ruinach kisielińskiego kościoła. Niemal 75 lat temu 11 lipca 1943 roku upowcy zamordowali tam około 90 Polaków, którzy wychodzili z niedzielnego nabożeństwa.

VIII Festiwal Piosenki Religijnej „Na chwałę Boga”

-a A+

3 czerwca na terenie Lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach pod patronatem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Lwowskiej Bazyliki Metropolitalnej odbył się VIII Festiwal Piosenki Religijnej „Na chwałę Boga”, w którym uczestniczyły zespoły z archidiecezji lwowskiej oraz goście z innych miejscowości.

- Zapotrzebowanie na takie festiwale na pewno jest – powiedział dla Kuriera ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej. – Myślę, że Kościół ma tutaj wiele do zrobienia, ponieważ jakość śpiewu w naszych parafiach zależy od poszczególnych grup i elit muzycznych. Tych elit mamy mało, bo z zasady mamy też i niewielu parafian. W związku z tym trzeba bardzo dbać o tych, którzy są, żeby śpiew liturgiczny był piękny. Bo śpiew jest to przede wszystkim nasze odniesienie do Boga, to jest nasza modlitwa. Im piękniejszy śpiew, tym piękniejsza modlitwa, tym łatwiej jest człowiekowi być skupionym, by się modlić i oddawać cześć Panu Bogu. Konkursy, festiwale pomagają zmobilizować się chórzystom, żeby wyćwiczyć coś pięknego, żeby przedstawić dorobek swego zespołu, a jednocześnie swoją parafię. W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy dzieci i młodzież na warsztaty muzyczne w katedrze lwowskiej. Prowadził je Paweł Bębenek, znany kompozytor i wokalista z Polski, który w ciągu 5 godzin pracy z dziećmi i młodzieżą dokonał rzeczy bardzo wielkiej, gdyż wieczorem, na ostatniej próbie opracował z kwartetem smyczkowym piękną muzykę, która w sobotę, 3 czerwca została wykonana podczas mszy św.

Po mszy św. inauguracyjnej festiwalu nastąpiło przedstawienie poszczególnych grup.

Ks. prałat Jan Nikiel wyraził podziękowanie wszystkim parafiom, które wysłały swoje grupy na festiwal. Z roku na rok zwiększa się liczba jego uczestników. Zauważył, że nie jest łatwo stworzyć zespół. – Im lepsze są zespoły, tym trudniej jest przyjechać nowopowstałym, gdyż obawiają się, że wiele może im brakować. Ale tak naprawdę nie chodzi o to, żeby wyłonić jedyny, najpiękniejszy i najlepszy zespół, lecz o to, by każda parafia miała swój zespół, swoją scholę, swój chór, który będzie animował śpiew podczas liturgii. Próbujemy to tak zorganizować, żeby każda kategoria dzieci i młodzieży miała swoje nagrody, żeby każdy mógł wyjechać stąd ubogacony w nowe doświadczenia wokalne, ale też doświadczył wspólnoty. Żeby młodzi się spotykali i poznawali, żeby mieli potem okazje wzajemnych odwiedzin w parafiach.

- Nasza schola została założona jeszcze w okresie odnowienia kościoła Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) – powiedziała kierownik scholi Tatiana Panakowa. – Mam wykształcenie muzyczne, gram na organach. Są w szkole jeszcze trzy takie osoby. W zeszłym roku w Festiwalu Piosenki Religijnej uczestniczyły dzieci, teraz przyjechała schola młodzieżowa.

Na zakończenie festiwalu odbył się koncert zespołu „Rejoice” z Żytomierza.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.