• O bezpieczeństwie międzynarodowym na kon...

    22 – 23 marca we Lwowskim Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Transformacja bezpieczeństwa międzynarodowego: uwarunkowania,...
  • Zniewaga – jak to działa?

    Polsko-ukraińska licytacja zniewagami trwa w najlepsze! Przed Ambasadą Ukrainy w Warszawie „przedstawiciele polskich środowisk narodowych” zorganizowali manifestację. Palono portre...
  • X edycja konkursu „Znasz-li ten kraj?”

    Jubileuszowa X edycja Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim „Znasz-li ten kraj?" odbyła się w dniach 16 – 18 marca w Brzuchowicach koło Lwowa. ...

aktualności

Projekt informacyjny „Chluba miasta”

18/03/2018 13:01

Projekt „Chluba miasta” został zapoczątkowany przez organizację społeczną „KontrFors” w czerwcu 2017 roku i ma na celu popularyzację wiedzy o mieszkańcach Lwowa różnych narodowości, którzy swoimi osiągnięciami rozsławili nasze miasto.

Lwów: Wicemarszałek Sejmu o polsko-ukraińskiej współpracy parlamentarnej i wojskowej

17/03/2018 05:49

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się w piątek we Lwowie z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid.

Oświadczenie MSZ RP w sprawie incydentu we Lwowie

15/03/2018 12:06

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z wybuchem niezidentyfikowanego przedmiotu na Cmentarzu Obrońców Lwowa, do którego doszło 13 marca 2018 r. w godzinach wieczornych. Jest to kolejny antypolski incydent z użyciem materiałów wybuchowych, do którego doszło na zachodniej Ukrainie w ostatnich miesiącach.

PL–BL–UA – 15 lat współpracy transgranicznej

14/03/2018 15:47

W 2018 roku swoje 15-lecie obchodzi Program Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina – poinformował dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller, który pod koniec lutego uczestniczył w XIII roboczym posiedzeniu polsko-ukraińskich ekspertów w sprawie renowacji obserwatorium na górze Pop Iwan.

Na teren Cmentarza Orląt wrzucono materiał wybuchowy

14/03/2018 12:39

We wtorek wieczorem nieznane osoby wrzuciły wybuchowy przedmiot na teren Cmentarza Orląt.

publicystyka

Na szlaku II Brygady Legionów Polskich do Niepodległej. Część V

19/03/2018 11:42

Setna rocznica bitwy pod Rarańczą i procesu legionistów polskich w Syhocie Marmaroskim 1918–2018

Legendy starego Stanisławowa. Część IV

18/03/2018 12:35

Proponujemy Czytelnikom następną część legend związanych ze Stanisławowem.

Józef Grabowski

17/03/2018 12:27

Działalność dr. Józefa Grabowskiego w Stanisławowie w latach 1930–1935

Dawniej i dziś

16/03/2018 12:05

Dziś gościmy na łanach Kuriera Galicyjskiego Kurier Lwowski z lutego toku 1926. Był to „organ demokratycznej inteligencji” – jak zaznaczono pod nagłówkiem. Ukazywało się pismo codziennie o godz. 6 rano czyli dostarczało najświeższe wiadomości.

Spotkanie ze sztuką, która leczy duszę

16/03/2018 11:57

Nieczęsto na lwowskich wystawach sztuki współczesnej można spotkać witraże. Dlatego każda wystawa witraży jest wydarzeniem w życiu artystycznym miasta.

Aleksander Laszenko

16/03/2018 11:52

Jak Polacy Charków budowali. Część XXIII

Odnowiono sanktuarium Maryjne w Janowie koło Lwowa

-a A+

Wieczorem 31 maja w miasteczku Iwano-Frankowe (dawnym Janowie) koło Lwowa arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przewodniczył uroczystości odnowienia sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.

Obchody rozpoczęto na Rynku, gdzie zgromadzili się duchowieństwo i wierni z okolicznych parafii, również liczni grekokatolicy i prawosławni oraz władze miejscowe. Proboszcz ks. Adam Littwitz powiedział, że parafię obrządku łacińskiego w Janowie założono w 1614 roku. Murowany kościół w 1774 roku konsekrował arcybiskup lwowski Wacław Sierakowski. Obraz Bogurodzicy znalazł się w świątyni po zdobyciu przez wojsko polskie obozu kozackiego w okolicach Janowa. Od 1664 roku notowane są cuda i łaski za jego pośrednictwem. W krypcie kościoła spoczywają szczątki Konstancji Poniatowskiej, matki ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Po II wojnie światowej cudowny obraz oraz inne wyposażenie świątyni wywieziono do Prochowic na Dolnym Śląsku. Do 1992 roku w kościele znajdował się magazyn. 10 sierpnia 2014 roku w ramach obchodów 400. rocznicy powstania parafialnego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej arcybiskup Mokrzycki dokonał poświęcenia i rekoronacji wiernej kopii wizerunku Matki Bożej Janowskiej. Ks. Adam Littwitz zaznaczył, że kult Matki Bożej Janowskiej szerzy się także wśród wiernych obrządku wschodniego. Właśnie ten kapłan był inicjatorem odnowienia sanktuarium.

Po przybyciu i przywitaniu ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego został odczytany jego Dekret o odnowieniu sanktuarium Maryjnego w Janowie. Odczytano też modlitwy Kościołów greckokatolickiego, prawosławnego i rzymskokatolickiego do Matki Bożej Janowskiej Królowej Pokoju. Po czym wszyscy procesyjnie przeszli przez miasteczko z kopią obrazu Bogurodzicy.

- Czynimy to w szczególnym czasie, kiedy trudne jest nasze dzisiaj i nie pewne nasze jutro – powiedział w homilii metropolita lwowski. – Kiedy na wschodzie Ukrainy trwa wojna zabierająca szczęście ludzi, zabijająca mężów i ojców rodziny, okaleczająca życie tysięcy ludzi. I w takim trudnym czasie potrzebna jest nam Matka, która jak nikt zrozumie nasze niepokoje i cierpienia. Potrzebna jest Matka, która pomoże przetrwać ten trudny czas. Potrzebna jest Matka, która wszystko rozumie. Dlatego też, odnawiając to sanktuarium, ogłaszam Maryję jako Matkę Pokoju i prowadzę do niej każdego żołnierza walczącego na froncie. Staję tutaj z każdą rodziną wyczekującą powrotu swoich bliskich z frontu. Przychodzę tutaj z każdym skrzywdzonym przez wojnę i proszę: okaż się nam Matką, naszych pragnień życia w pokoju, sprawiedliwości, uczciwości i bezpieczeństwie. Takiej Matki dzisiaj potrzebujemy. Takiej Matki potrzebuje Ukraina – zaznaczył arcybiskup Mokrzycki.

Powiedział, że wybierając tytuł dla tego sanktuarium sięgnął do zapisów historycznych, a szczególnie do jednego faktu, opisanego w założonej w 1664 roku księdze cudów i łask. – Czasy ówczesne również nie były spokojne – mówił dalej. – Niejedna wojna niszczyła szczęście ludzi, niosąc śmierć i zniszczenie. I w takich okolicznościach złożył świadectwo o cudownym uratowaniu za wstawiennictwem Matki Bożej Janowskiej pewien żołnierz, który podczas bitwy, będąc w zagrożeniu utraty życia, Ją wezwał jako pomoc dla siebie i zaświadczył, że został uratowany i szczęśliwie powrócił do swego domu. Ufam, że i dzisiaj możemy wyprosić w tym miejscu podobne łaski. Dlatego zapraszam do sanktuarium żołnierzy udających się na front, aby powierzyli swoje losy Matce Pokoju. Zapraszam ich rodziny, aby swoją modlitwą roztaczali nad nimi opiekę. Zapraszam przedstawicieli władzy i odpowiedzialnych za losy Ojczyzny, aby przed tym Obrazem szukali dróg do pokojowego rozwiązywania trudnych spraw. Zapraszam wszystkich chrześcijan, bez względu na narodowość i wyznanie, aby przez Tę Matkę Pokoju prosić o jedność nie tylko wiary, ale wspólnego dbania o dom, jakiemu na imię Ukraina. Niech tutaj spełnią się słowa Jezusa: „Zaprawdę, powiadam wam: jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.”

Po zakończeniu mszy św. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki ogłosił Akt zawierzenia Matce Bożej Janowskiej Królowej Pokoju, ofiarował również dla niej różaniec papieski św. Jana Pawła II.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.