Nowa kaplica w Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach

-a A+

W Wielką Środę zabrzmiała modlitwa w kaplicy Domu Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Brzuchowicach koło Lwowa, którą wraz z innymi pomieszczeniami budynku poświęcił arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski przewodniczył mszy św. sprawowanej po raz pierwszy w kaplicy. W koncelebrze uczestniczył biskup senior Marian Buczek.

Dom Miłosierdzia na terenie Lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego powstał z inicjatywy arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i jest przeznaczony dla samotnych i chorych starszych osób pochodzenia polskiego oraz księży emerytów. Jest to wotum wdzięczności Kościoła katolickiego za 25 lat wolności i odrodzenie struktur kościelnych na Ukrainie. 10 września 2016 roku placówkę im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego poświęcił były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone.

Arcybiskup Mokrzycki powiedział, że kaplica powstawała na prośbę dyrektor tego domu s. Justyniany. Podziękował przede wszystkim kardynałowi Marianowi Jaworskiemu, który swego czasu kupił dla Kościoła ten ośrodek i rozpoczął jego przebudowę i dostosowanie dla potrzeb seminarium lwowskiego. Na ręce s. Tobiaszy – delegatki Zgromadzenia sióstr józefitek, złożył podziękowanie siostrom, które podjęły się prowadzenia tego dzieła, zgodnie zresztą z charyzmatem ich założyciela św. Zygmunta Gorazdowskiego.

- Nie zawsze siostry mogą realizować swoje podstawowe charyzmaty w parafiach, ale tutaj, w tym domu jest taka możliwość – zauważył metropolita lwowski. – Jestem bardzo wdzięczny, że podjęły się tego zadania, tego trudu. Oczywiście, nie sprostamy tym domem wszystkim potrzebom na Ukrainie czy w naszej archidiecezji, ale jest to taki symboliczny dom, żebyśmy zwracali uwagę poprzez niego innym, by także troszczyli się o najbardziej potrzebujących dobroci serca i troski.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przywitał zamieszkałych w Domu Miłosierdzia.

- Na razie jest was niewiele, siedem osób, ale jest to liczba symboliczna – zaznaczył. – Miejmy nadzieję, że dom pomieści wszystkich, którzy będą potrzebowali takiej troski. Niech Bóg nam tutaj, w tym dziele błogosławi, niech święci patronowie wypraszają łaski i wspierają nas, by ten dom jak najlepiej służył – życzył arcybiskup Mokrzycki. Dodał również, że są tutaj także klerycy: Będą nie tylko patrzeć wzajemnie jedni na drugich przez okno. Klerycy od samego początku przychodzą do Domu Miłosierdzia, ażeby opiekować się i pomagać siostrom józefitkom.

Kapelanem Domu Miłosierdzia został mianowany ks. Andrzej Niedzielski.

Konstanty Czawaga

23/06/2015 12:37

Ruszyła budowa Domu Miłosierdzia we Lwowie

16 czerwca na Zboiskach we Lwowie odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod Dom Miłosierdzia im. św. Brata Alberta przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której przewodniczył arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.