• 25 lat Polskiego Radia Lwów

    Polskie Radio Lwów obchodzi jubileusz 25-lecia. Uroczystości z wielkim rozmachem odbyły się 14–15 października. W ramach obchodów została wyemitowana jubileuszowa audycja radiowa, ...
  • Konferencja międzynarodowa na temat konc...

    6 października 2017 r. w Żółkwi (w Sali Zamku zbudowanego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, założyciela miasta) odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Legal concepts of H...
  • O stosunkach polsko-ukraińskich raz jesz...

    Na początek wykonujmy prosty gest, stawiajmy krzyże! – wypowiedź RAFAŁA DZIĘCIOŁOWSKIEGO podczas X Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu. ...

aktualności

Forum Wydawców we Lwowie

20/10/2017 08:54

Wyniki 24. Forum Wydawców we Lwowie po raz kolejny udowodniły, że w ciągu wielu ostatnich lat wydarzenie to jest jednym z ważniejszych targów książki nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie Środkowej.

Podsumowanie projektu „Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków”

16/10/2017 19:43

Z udziałem prezesa Pogoni Lwów Marka Horbania, kierownika klubu Pogoń Siedlce Łukasza Firusa oraz konsula Rafała Kocota z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, 11 października w Winnikach k. Lwowa odbyła się konferencja prasowa podsumowująca roczny projekt „Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków”, który jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w PWSW w Przemyślu

16/10/2017 19:27

„Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska – to jedna z czołowych publicznych uczelni zawodowych w Polsce. W rankingu miesięcznika "Perspektywy" w kategorii PWSZ-ów od wielu lat znajdujemy się w pierwszej dziesiątce” – zaznaczył w czasie otwarcia inauguracji roku akademickiego 2017/2018 dr Paweł Trefler, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada ze sztandarem i patronem

15/10/2017 21:20

Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w Lublinie porozumienie, zgodnie z którym Wielonarodowa Brygada będzie mogła brać udział w zagranicznych misjach pokojowych. Jednostka, która obchodzi dzisiaj drugą rocznicę powstania, otrzymała sztandar oraz imię Hetmana Wielkiego Konstantego Ostrogskiego.

Pomnik Petlury i rekonstrukcja historyczna w Winnicy

15/10/2017 21:12

14 października w stolicy Podola odbyły się dwie ważne uroczystości, poświęcone 100-leciu Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Dniu Obrońcy Ojczyzny.

Święty Jan Paweł II został upamiętniony w ukraińskiej stolicy

15/10/2017 21:00

W Kijowie odsłonięto mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Mural zdobi jeden z budynków mieszkalnych przy ulicy, której patronem również jest Papież Polak.

Wizyta wiceministra edukacji we Lwowie

13/10/2017 06:40

Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej we wtorek, 10 października spotkał się przedstawicielami środowiska oświatowego we Lwowie.

Polska Akcja Kresowa 2017

11/10/2017 10:41

Fundacja Dziedzictwo Kresowe z Warszawy wspólnie z Bazyliką Metropolitalną we Lwowie w dniach 1–11 sierpnia zrealizowała w podżółkiewskiej wsi Lubella projekt „Polska Akcja Kresowa 2017”.

publicystyka

U Polaków w Krystynopolu

21/10/2017 08:58

Spotkałem się z Natalią Żuk, prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Czerwonogradzie (dawnym Krystynopolu) w sprawie odbudowy na miejscowym cmentarzu kaplicy rodziny hr. Wiśniewskich. Rozmowa dotyczyła też wielu innych spraw, którymi żyją Polacy i ich Towarzystwo w tym historycznym mieście.

Russia Today nie czeka do lipca na przelew

20/10/2017 12:36

Czy polska i litewska racja stanu na Litwie muszą być sprzeczne? Rajmund Klonowski z „Kuriera Wileńskiego” wykazał w trakcie zjazdu Forum Mediów Polskich na Wschodzie, że mogą one byćtożsame. Wystarczy, że Polacy na Litwie poczują się pełnoprawnymi obywatelami. Nie staną się wówczas V kolumną innego państwa.

Dlaczego ciągle nie znamy Chciuka?

20/10/2017 12:24

Andrzej Chciuk nie przebił się do świadomości publicznej ani w Polsce, ani na Ukrainie. O tym, co jest wartościowe w jego twórczości i dlaczego jest ważny dzisiaj, w okresie, gdy stosunki polsko-ukraińskie uległy pogorszeniu, mówiła na spotkaniu jego tłumaczka na język ukraiński, Natalia Rymska.

„Sowieci” i „bolszewicy” dawniej i dziś

19/10/2017 08:51

Jeszcze do niedawna w prasie na Zachodniej Ukrainie czymś zupełnie normalnym było użycie słów „sowieci” i „bolszewicy”.

150 lat Towarzystwa Lekarskiego Lwowskiego

18/10/2017 12:16

W 2017 roku mija 150 lat od założenia Towarzystwa Lekarskiego Lwowskiego, które odegrało olbrzymią rolę w rozwoju medycyny nie tylko lwowskiej, ale także ogólnopolskiej i światowej, wpływało na formowanie i rozwój systemu ochrony zdrowia i samorządu lekarskiego.

Fajowo bo kino gra

17/10/2017 08:01

Kolejny, już szósty Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie dobiegł końca.

Anna Gordijewska i Aleksander Kuśnierz wśród laureatów festiwalu „Losy Polaków”

17/10/2017 07:56

Film „Kuriera Galicyjskiego” w reżyserii Anny Gordijewskiej „Moje magiczne miejsca. Sentymentalna podróż Zbigniewa Chrzanowskiego” otrzymał III nagrodę za film w kategorii Filmy Edukacyjne. Rozdanie nagród odbyło się 14 października w warszawskim centrum prasowym Foksal.

Festiwal ukraińskich filmów w Warszawie

17/10/2017 07:51

W czasie, gdy lwowianie delektowali się polskim filmem, warszawiacy mogli zapoznać się z ukraińską propozycją filmową. W Warszawie odbył się 2. Festiwal Filmowy Ukraina, na którym zaprezentowano ponad 20 filmów fabularnych i dokumentalnych.

Wielkanoc we Lwowie

-a A+

- Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to rewolucja miłości – powiedział arcybiskup Mieczysław Mokrzycki w katedrze lwowskiej 16 kwietnia podczas mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Metropolita lwowski poprowadził w tym roku w Wielką Środę Drogę Krzyżową ulicami Lwowa, przewodniczył nabożeństwom Triduum Paschalnego i procesji rezurekcyjnej. Podczas mszy świętych w kościołach archidiecezji lwowskiej nie zabrakło modlitw o pokój i za ofiary wojny, która już trzy lata toczy się na wschodniej Ukrainie.

- Nie jest kwestią przypadku, że Chrystus Pan Zmartwychwstał właśnie w niedzielę. Światło Jego Zmartwychwstania rozświetliło poranek pierwszego dnia tygodnia. Swoim powstaniem z martwych Jezus zapoczątkował nową epokę ludzkiej historii – przypomniał metropolita lwowski i dodał: – Oświetlił całą ziemię światłem przyszłego wieku, w którym takie wartości jak wolność, sprawiedliwość, uczciwość, prawda i miłość będą nie tylko drogowskazem, ale sposobem życia.Arcybiskup Mokrzycki zwrócił uwagę na to, że chociaż minęło już tyle wieków, przeminęło tyle pokoleń, wyrosło na Zmartwychwstaniu tylu świętych, to nieustannie i niezmiennie Zmartwychwstanie niesie jednak ze sobą wiele znaków zapytania, które musimy wciąż odczytywać podobnie jak tyle pokoleń uczniów Zmartwychwstałego. Metropolita lwowski wezwał zgromadzonych w katedrze lwowskiej, aby uświadomili sobie i przyjęli prawdę, że zwycięstwo dokonuje się w nas przez miłość.

Nawiązując do obecnej sytuacji, arcybiskup Mokrzycki zauważył, że „kamieniem, który blokuje moralne zmartwychwstanie Ukrainy jest lekceważenie przez wielu prawa Bożego, nieposzanowanie miłości Boga i bliźniego”. Wskazał na przykład z historii narodu wybranego, który swego czasu odszedł od Boga i popadł w niewolę, jednak zrozumiał swój błąd, przeprosił Pana Boga i wtedy przyszedł dla niego ratunek. – Podobnie i my musimy zrozumieć, że dopóki Ukraina nie zwróci się w stronę Boga, nie porzuci fałszu, kłamstwa, niesprawiedliwości, korupcji i nie podniesie swych rąk do Boga, to nie zazna pokoju, ładu, błogosławieństwa – stwierdził abp Mokrzycki i dodał: – Jeżeli chcemy, aby Jezus odsuwał kamienie stanowiące przeszkodę do błogosławionego życia, to musimy wkroczyć w życie pełne radości, nadziei i wolności. I nie według swego upodobania, ale według zamysłu Bożego.

Arcybiskup Mokrzycki wezwał wiernych, aby w te radosne święta Zmartwychwstania życzyli sobie nawzajem, żeby od nich zaczęła się rewolucja miłości i wzbudziła ducha modlitwy o jedność, prawdę i pokój. – Życzmy sobie, abyśmy miłością zwyciężali zło panoszące się w różnych formach, a od kilku lat widoczne i obecne poprzez wojnę. Życzmy sobie, aby pragnienie błogosławieństwa Bożego było nie tylko utopią, lecz stało się udziałem każdej rodziny i całego kraju – powiedział metropolita lwowski.

Arcybiskup Mokrzycki przekazał też życzenia świąteczne prawosławnym i grekokatolikom, którzy w tym roku jednocześnie z łacinnikami obchodzą święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek biskup senior Marian Buczek przypomniał, że w Wielką Środę arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poświęcił kaplicę w Domu Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach. Przebywa tam już siedem starszych osób. – Trzeba im nieraz pomoc, umyć, nakarmić, zdobyć pożywienie i to jest też „umywanie nóg”. I my możemy „umywać nogi” w różny sposób: możemy pomóc finansowo, możemy dać swój czas, nawiedzić i wysłuchać chorego – powiedział biskup Buczek.

W Wielką Sobotę na liturgię do katedry łacińskiej przybyli m.in.: konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski i mer miasta Andrij Sadowyj, którzy katolikom obrządku łacińskiego złożyli życzenia świąteczne.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.