• Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w M...

    23 lutego br. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odwiedził polskie szkoły nr 3 w Mościskach i Strzelczyskach w obwodzie lwowskim oraz złożył wieniec i zapa...
  • Obrady o pracach renowacyjnych na górze ...

    W Mikuliczynie dziś, 23 lutego, rozpoczęło się 13 posiedzenie robocze w sprawie renowacji astronomiczno-meteorologicznego obserwatorium na górze Pop Iwan. ...
  • W Stanisławowie otwarto Gabinet Języka P...

    21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu właśnie w Ogólnokształcącej Szkole nr 3 (gmach dawnego klasztoru sióstr urszulanek) w Iwano-Frankiwsku (d. S...

aktualności

Zielone światło dla linii kolejowej 102

20/02/2018 15:10

Podczas XX międzynarodowej konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce w Przemyślu uczestnicy obrad poruszyli problem odnowienia linii kolejowej 102 z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych przez Malhowice-Niżankowice.

Z Przemyśla o relacjach polsko-ukraińskich

19/02/2018 18:26

Podczas 20. konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce 17 lutego w Przemyślu rozmawiano również o stanie relacji polsko-ukraińskich.

XX konferencja „Europa Karpat”: projektowanie przyszłości

19/02/2018 17:54

- W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku rozpoczęliśmy odbudowę Europy Środkowej, odbudowę suwerennych państw środkowoeuropejskich. Postanowiliśmy wykorzystać ten czas, aby pokazać potencjał Karpat, wydobywać jego siłę, nadać naszej części Europy nową dynamikę – powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, podczas otwarcia jubileuszowej 20. edycji konferencji „Europy Karpat” w Przemyślu.

I Turniej Tenisa Stołowego u Polaków w Samborze

15/02/2018 16:17

11 lutego w Domu Polskim w Samborze odbył się I Turniej Tenisa Stołowego w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Samborze. W turnieju wzięli udział członkowie TKPZL Sambor oraz ich dzieci. Do udziału zgłosiło się 23 uczestników: 9 w grupie młodszej (do 20 lat) i 14 w grupie starszej, od 20 do 60 lat.

Plakat o „zbrodniach Polski” wywieszony na budynku konsulatu RP w Kijowie

15/02/2018 11:04

Na budynku konsulatu RP w Kijowie umieszczono w środę plakat mówiący o „zbrodniach Polski” wobec Ukrainy. Plakat zawiesili członkowie prawicowej organizacji Czarny Komitet, którzy oświadczyli, że Polska narzuca Ukrainie własną wizję historii.

publicystyka

Pojawił się jak meteor i spłonął

22/02/2018 12:47

W latach 60. XX wieku Wiesław Maniak był jednym z najlepszych sprinterów, mistrzem Europy 1966 roku w Budapeszcie, najlepszym Europejczykiem na 100 m i srebrnym medalistą w sztafecie na Olimpiadzie w Tokio.

Legendy starego Stanisławowa. Część III

22/02/2018 12:37

Proponujemy Czytelnikom następną część legend związanych ze Stanisławowem.

Rocznik Lwowski 2017

20/02/2018 12:42

Dyrektor Instytutu Lwowskiego w Warszawie Janusz Wasylkowski w czasie kolejnego pobytu we Lwowie przedstawił nowy tom „Rocznika Lwowskiego” za 2017 rok.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część II

19/02/2018 12:36

Majestatyczna budowla

Jabłonowscy. Część III

18/02/2018 12:09

Znane polskie rody na wschodzie Rzeczypospolitej

Lwów, luty 1928

17/02/2018 14:35

90 lat temu Wiek Nowy podawał informacje, interesujące mieszkańców miasta. Okazuje się, że również dziś są to ciekawostki równie interesujące i obrazujące tamte czasy. Otóż…

Żołnierze starego Stanisławowa. Część II

15/02/2018 11:40

Dowódców stanisławowskiego garnizonu historycy jeszcze jako-tako wspominają. Ale na temat oddziałów i jednostek, z których składał się garnizon, mamy niestety prawdziwą „blokadę informacyjną”.

Koncert kolęd i pastorałek zespołu „Moja Rodzina” we Lwowie

-a A+

Pod patronatem honorowym metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego oraz konsula generalnego RP we Lwowie Wiesława Mazura, w katedrze lwowskiej po raz pierwszy z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił zespół „Moja Rodzina” z Płocka. Organizatorami tego muzycznego wydarzenia byli Zgromadzenie Braci Paulistów oraz parafia katedralna.

- Przyjazd zespołu „Moja Rodzina” był to pomysł zupełnie spontaniczny i opatrznościowy. Z zespołem znałem się jeszcze z czasów, gdy pracowałem w Polsce. Pewnego dnia, nieoczekiwanie, przy okazji życzeń świątecznych, padła propozycja od rodziny Wiśniewskich, że chcą przyjechać do Lwowa. A ja, oczywiście, zgodziłem się na ich przyjazd – powiedział o. Mariusz Krawiec SSP, dyrektor i główny redaktor programu katolickiego Radia Lwów.



Zespół „Moja Rodzina” – to rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich, ich córka Antonina i synowie: Gabriel, Szymon, Mikołaj i Jeremiasz. Muzyka stała się dla całej rodziny wspólną pasją i sposobem spędzania wolnego czasu. W ten sposób w 2009 roku powstał rodzinny zespół, który tworzy piosenki religijne oraz oryginalne obróbki kolęd i pastorałek.

„Jestem muzykiem, małżonka również. Jest więc rzeczą naturalną, że nasze dzieci również będą kształcić się w szkole muzycznej. Kiedy dzieci zaczęły wspólnie grać, krzyknąłem z zachwytu – Moja rodzina! W ten sposób powstała nazwa naszego zespołu” – powiedział Artur Wiśniewski.

Ponad godzinny koncert zespołu „Moja Rodzina” miał cel charytatywny. Podczas występu zbierano pieniądze na potrzeby działającej przy katedrze lwowskiej Fundacji „Dajmy Nadzieję”, która opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi.

„Mieliśmy szczęście i radość podzielić się dobrem, przekazać dla fundacji „Dajmy Nadzieję” symboliczną pomoc. Mamy nadzieję, że ta pomoc ułatwi życie dzieciom z domowych hospicjum, którymi fundacja się opiekuje” – zaznaczyła Aldona Wiśniewska.

- To nie jest tylko zbieranie pieniędzy na jakąś dobrą rzecz. To jest poznawanie Boga. Zespół „Moja Rodzina”, który przyjechał z koncertem do naszej katedry jest wielkim przykładem obecności Boga w rodzinie – powiedziała Janina Andrejczuk, współzałożycielka Fundacji „Dajmy Nadzieję”.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Fot. Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.