• Obrady o pracach renowacyjnych na górze ...

    W Mikuliczynie dziś, 23 lutego, rozpoczęło się 13 posiedzenie robocze w sprawie renowacji astronomiczno-meteorologicznego obserwatorium na górze Pop Iwan. ...
  • W Stanisławowie otwarto Gabinet Języka P...

    21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu właśnie w Ogólnokształcącej Szkole nr 3 (gmach dawnego klasztoru sióstr urszulanek) w Iwano-Frankiwsku (d. S...
  • Pojawił się jak meteor i spłonął

    W latach 60. XX wieku Wiesław Maniak był jednym z najlepszych sprinterów, mistrzem Europy 1966 roku w Budapeszcie, najlepszym Europejczykiem na 100 m i srebrnym medalistą w sztafec...

aktualności

Zielone światło dla linii kolejowej 102

20/02/2018 15:10

Podczas XX międzynarodowej konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce w Przemyślu uczestnicy obrad poruszyli problem odnowienia linii kolejowej 102 z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych przez Malhowice-Niżankowice.

Z Przemyśla o relacjach polsko-ukraińskich

19/02/2018 18:26

Podczas 20. konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce 17 lutego w Przemyślu rozmawiano również o stanie relacji polsko-ukraińskich.

XX konferencja „Europa Karpat”: projektowanie przyszłości

19/02/2018 17:54

- W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku rozpoczęliśmy odbudowę Europy Środkowej, odbudowę suwerennych państw środkowoeuropejskich. Postanowiliśmy wykorzystać ten czas, aby pokazać potencjał Karpat, wydobywać jego siłę, nadać naszej części Europy nową dynamikę – powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, podczas otwarcia jubileuszowej 20. edycji konferencji „Europy Karpat” w Przemyślu.

I Turniej Tenisa Stołowego u Polaków w Samborze

15/02/2018 16:17

11 lutego w Domu Polskim w Samborze odbył się I Turniej Tenisa Stołowego w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Samborze. W turnieju wzięli udział członkowie TKPZL Sambor oraz ich dzieci. Do udziału zgłosiło się 23 uczestników: 9 w grupie młodszej (do 20 lat) i 14 w grupie starszej, od 20 do 60 lat.

Plakat o „zbrodniach Polski” wywieszony na budynku konsulatu RP w Kijowie

15/02/2018 11:04

Na budynku konsulatu RP w Kijowie umieszczono w środę plakat mówiący o „zbrodniach Polski” wobec Ukrainy. Plakat zawiesili członkowie prawicowej organizacji Czarny Komitet, którzy oświadczyli, że Polska narzuca Ukrainie własną wizję historii.

publicystyka

Legendy starego Stanisławowa. Część III

22/02/2018 12:37

Proponujemy Czytelnikom następną część legend związanych ze Stanisławowem.

Rocznik Lwowski 2017

20/02/2018 12:42

Dyrektor Instytutu Lwowskiego w Warszawie Janusz Wasylkowski w czasie kolejnego pobytu we Lwowie przedstawił nowy tom „Rocznika Lwowskiego” za 2017 rok.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część II

19/02/2018 12:36

Majestatyczna budowla

Jabłonowscy. Część III

18/02/2018 12:09

Znane polskie rody na wschodzie Rzeczypospolitej

Lwów, luty 1928

17/02/2018 14:35

90 lat temu Wiek Nowy podawał informacje, interesujące mieszkańców miasta. Okazuje się, że również dziś są to ciekawostki równie interesujące i obrazujące tamte czasy. Otóż…

Żołnierze starego Stanisławowa. Część II

15/02/2018 11:40

Dowódców stanisławowskiego garnizonu historycy jeszcze jako-tako wspominają. Ale na temat oddziałów i jednostek, z których składał się garnizon, mamy niestety prawdziwą „blokadę informacyjną”.

Dwie miłości Krystyny Kosty-Góral

14/02/2018 11:33

Na moje pytanie co jest jej bliższe – poezja czy malarstwo – Krystyna Kosta-Góral, podczas prezentacji tomiku swoich wierszy z własnymi ilustracjami powiedziała, że są to jej dzieci i kocha je jednakowo…

Wielkie Kolędowanie u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

-a A+

 

Tegoroczne Wielkie Kolędowanie u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego zgromadziło prawie tysiąc dzieci i młodzieży z archidiecezji lwowskiej.

Przez cały dzień 3 stycznia w Kurii Metropolitalnej we Lwowie brzmiały kolędy po polsku i w innych językach.

W wywiadzie dla Kuriera arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powiedział:

- W tradycji katolickiej obrządku łacińskiego jest zwyczaj, że w okresie świąt Bożego Narodzenia śpiewa się kolędy w domu, w rodzinach. Odwiedzając przyjaciół, rodziny radujemy się świętami Bożego Narodzenia, śpiewając kolędy. Jest to zwyczaj przekazywania mieszkańcom i gospodarzom radości, oraz życzeń błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku. Cieszę się, że tradycja śpiewania kolęd obecna jest także w Kościele łacińskim na Ukrainie i w naszej archidiecezji. Są przebierańcy, są tak zwane wertepy, są kolędy. Już drugi rok dzieci i młodzież przychodzą do mnie, tutaj, do dawnej rezydencji arcybiskupów lwowskich, aby kolędować. Aby cieszyć się razem że swoim pasterzem z radości świąt Bożego Narodzenia. I tak jak wszyscy kolędnicy, otrzymują jakiś podarunek. Dzięki życzliwości moich przyjaciół z Włoch mogę każdego kolędnika obdarzyć malutkim skromnym podarunkiem świątecznym firmy „Ferrero”. dzięki zaś życzliwości „Caritas Spes” archidiecezji lwowskiej, poczęstować także kolędników skromnym posiłkiem.

Odwiedziny zaczynały się od modlitwy w kaplicy, po czym krótko zwiedzano kurię i następowało spotkanie z arcybiskupem. Dzieci miały okazję podarować arcybiskupowi dary, przygotowane własnymi rękami, gospodarz zaś kolędował z nimi po polsku, ukraińsku i po łacinie, chętnie pozując do zdjęcia. Śpiewali też studenci w Afryki, dla których w katedrze lwowskiej jest sprawowana msza św. po angielsku.

Po raz pierwszy przyszli z kolędami ukraińskimi nauczyciele i uczniowie z lwowskiego ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego „Mrija” (Marzenie), sąsiadującego z Kurią Metropolitalną i ich duchowni opiekunowie z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

- Nasi podopieczni to sieroty, część pochodzi z rodzin, w których rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich oraz dzieci potrzebujące korekcji fizycznej lub psychicznej – poinformowała Halina Pyrcz, dyrektor placówki. Powiedziała, że spotkanie było bardzo wzruszające i wyraziła wdzięczność za zaproszenie. – To było radosne przeżycie dla dzieci i dla nas, dorosłych – dodała.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki zaprosił wszystkich swych młodych gości na kolędowanie za rok.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 2 (270) 31 stycznia – 13 lutego 2017

Fot. Alina Wozijan

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.