aktualności

„Wyparowało” 600 dzieł sztuki

24/10/2017 09:19

Z magazynów Lwowskiej Galerii Sztuki (LGS) znikło 621 eksponatów – rzeźby, starodruki, obrazy, cenne numizmaty, a nawet meble. Taką wiadomość agencji informacyjnej zaxid.net podał dyrektor Galerii Taras Woźniak i przedstawił pełną listę brakujących dzieł sztuki.

Oświadczenie po wizycie wicepremiera Glińskiego na Ukrainie

24/10/2017 08:22

Strona polska szczerze dziękuje za obecność Pana Ministra Jewhena Nyszczuka i udział w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni. Dla Rodzin Katyńskich było to bardzo wzruszające przeżycie.

Połączenie Lwów-Warszawa już w następnym roku

23/10/2017 14:57

- Połączenie kolejowe pomiędzy Lwowem a Warszawą uprości procedurę przekraczania granicy – zaznaczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, przedstawiając projekt połączenia kolejowego pomiędzy tymi dwoma miastami.

Wiedzieć więcej to uczyć lepiej

23/10/2017 10:58

Warsztatami w Iwano-Frankiwsku i Winnicy Fundacja Wolność i Demokracja rozpoczęła tegoroczny cykl szkoleń dla nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach sobotnio-niedzielnych.

W Kostiuchnówce zostaną zainaugurowane obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości

23/10/2017 10:25

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka oraz Centrum Dialogu Kostiuchnówka zapraszają na pobranie Ognia Niepodległości. Uroczystość odbędzie się 4 listopada 2017 r. w Kostiuchnówce.

Nowe połączenie kolejowe Odessa-Przemyśl od 10 grudnia

23/10/2017 09:59

Od 10 grudnia z Przemyśla możliwy będzie przejazd bezpośrednim pociągiem z Polski nad Morze Czarne. Możliwość taka wraca po kilkunastu latach.

Polska i Ukraina będą współpracować przy budowie trasy Via Carpatia

23/10/2017 09:42

Memorandum o współpracy przy projekcie budowy trasy Via Carpatia podpisali w niedzielę w Przemyślu (woj. podkarpackie) minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Omeljan.

Jesienne wyjście w Gorgany

23/10/2017 09:25

W ramach realizacji projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne w Karpatach Wschodnich” w piękną jesienną sobotę grupa osób ze Stanisławowa, zainteresowanych turystyką, wyruszyła w Gorgany dawnymi polskimi ścieżkami.

publicystyka

U Polaków w Krystynopolu

21/10/2017 08:58

Spotkałem się z Natalią Żuk, prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Czerwonogradzie (dawnym Krystynopolu) w sprawie odbudowy na miejscowym cmentarzu kaplicy rodziny hr. Wiśniewskich. Rozmowa dotyczyła też wielu innych spraw, którymi żyją Polacy i ich Towarzystwo w tym historycznym mieście.

O stosunkach polsko-ukraińskich raz jeszcze

20/10/2017 12:51

Na początek wykonujmy prosty gest, stawiajmy krzyże! – wypowiedź RAFAŁA DZIĘCIOŁOWSKIEGO podczas X Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu.

Russia Today nie czeka do lipca na przelew

20/10/2017 12:36

Czy polska i litewska racja stanu na Litwie muszą być sprzeczne? Rajmund Klonowski z „Kuriera Wileńskiego” wykazał w trakcie zjazdu Forum Mediów Polskich na Wschodzie, że mogą one byćtożsame. Wystarczy, że Polacy na Litwie poczują się pełnoprawnymi obywatelami. Nie staną się wówczas V kolumną innego państwa.

Dlaczego ciągle nie znamy Chciuka?

20/10/2017 12:24

Andrzej Chciuk nie przebił się do świadomości publicznej ani w Polsce, ani na Ukrainie. O tym, co jest wartościowe w jego twórczości i dlaczego jest ważny dzisiaj, w okresie, gdy stosunki polsko-ukraińskie uległy pogorszeniu, mówiła na spotkaniu jego tłumaczka na język ukraiński, Natalia Rymska.

„Sowieci” i „bolszewicy” dawniej i dziś

19/10/2017 08:51

Jeszcze do niedawna w prasie na Zachodniej Ukrainie czymś zupełnie normalnym było użycie słów „sowieci” i „bolszewicy”.

150 lat Towarzystwa Lekarskiego Lwowskiego

18/10/2017 12:16

W 2017 roku mija 150 lat od założenia Towarzystwa Lekarskiego Lwowskiego, które odegrało olbrzymią rolę w rozwoju medycyny nie tylko lwowskiej, ale także ogólnopolskiej i światowej, wpływało na formowanie i rozwój systemu ochrony zdrowia i samorządu lekarskiego.

Fajowo bo kino gra

17/10/2017 08:01

Kolejny, już szósty Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie dobiegł końca.

Anna Gordijewska i Aleksander Kuśnierz wśród laureatów festiwalu „Losy Polaków”

17/10/2017 07:56

Film „Kuriera Galicyjskiego” w reżyserii Anny Gordijewskiej „Moje magiczne miejsca. Sentymentalna podróż Zbigniewa Chrzanowskiego” otrzymał III nagrodę za film w kategorii Filmy Edukacyjne. Rozdanie nagród odbyło się 14 października w warszawskim centrum prasowym Foksal.

Nowe sanktuarium i koronacja obrazu Matki Bożej w Winnikach

-a A+

27 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki koronował obraz Matki Bożej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Winnikach koło Lwowa oraz oficjalnie podniósł świątynię do godności sanktuarium.

- Ten uroczysty akt jest przede wszystkim przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Tej, która swoją macierzyńską opieką otacza swe dzieci – zaznaczył w homilii metropolita lwowski, który przewodniczył mszy św. – Jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski, wszelkie dobro – dodał.

Ks. dr Leon Salamon, proboszcz parafii, powiedział, że w tym roku obchodzono 250-lecie kościoła w Winnikach. Do zakończenia II wojny światowej znajdował się tam cudowny obraz Matki Bożej, który cieszył się wielkim kultem i czcią wiernych. Co roku odbywały się tam kilkudniowe odpusty. Dopiero w 1992 roku świątynia została zwrócona wiernym. Biskup senior Marian Buczek, który współcelebrował mszę św., wspomniał, że pierwszą mszę św. on, jeszcze jako kanclerz Kurii Lwowskiej, odprawił w marcu 1993 roku. Przez długi czas dojeżdżał on do Winnik we Lwowa, następnie parafię przejęli ojcowie franciszkanie ze Lwowa. Kościół ponownie poświęcił biskup pomocniczy lwowski Rafał Kiernicki. Biskup Buczek wyjaśnił dla gości z Polski, że teraz Polaków w tej odnowionej parafii jest zaledwie 10 proc.

- Do kościoła powróciła kopia obrazu, przed którym wierni i pielgrzymi otrzymują obfite łaski – mówił ks. dr Leon Salamon. – 30 października rodzina jubilerów z Chicago przekazała złote korony ozdobione szlachetnymi kamieniami.

Z okazji jubileuszu kościoła i obrazu Penitencjaria Apostolska wydała w imieniu papieża Franciszka specjalny indult udzielający odpustu zupełnego na czas jubileuszu.

Uroczystość w Winnikach uświetnili swoją obecnością górale żywieccy, którzy przyjechali w swoich strojach ludowych. Sabina Tomiczek, sekretarz gminy Węgierska Górka powiedziała, że o historii świątyni rzymskokatolickiej na Ukrainie dowiedzieli się od wikarego parafii winnickiej ks. Włodzimierza Kryweckiego, który niedawno gościł u nich. – Ta niewielka parafia jest cudowna. Jesteśmy przekonani, że sanktuarium maryjne będzie się stale rozwijać, a łaski Matki Bożej Winnickiej będą spływać na całą Ukrainę, Europę i świat. My również będziemy tu pielgrzymować – zapewniła.

Obecny na uroczystości Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch powiedział, że był wzruszony obecnością tylu wiernych wszystkich stanów, zwłaszcza młodzieży, dzieci i całych rodzin. Obiecał swoją pomoc w poszukiwaniu sponsorów w Polsce na rzecz odnowienia wspaniałych fresków w kościele, które zostały zniszczone za czasów komunistycznych.

Po zakończeniu uroczystości arcybiskup Mieczysław Mokrzycki spotkał się z pielgrzymami z Polski. Razem z rodzinami dawnych parafian kościoła winnickiego udał się do pobliskiej wsi Czyszki, gdzie poprowadził wspólną modlitwę na starym cmentarzu polskim. Również był wikary parafii winnickiej ks. Włodzimierz Krywecki.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.