• Spotkanie opłatkowe w Stanisławowie

    Polska społeczność Stanisławowa spotkała się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego na opłatku bożonarodzeniowym. ...
  • III Forum Młodych Polaków

    Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) już po raz trzeci zorganizowało Forum Młodych Polaków. ...
  • Kopciuszek po niemiecku

    W ramach tygodnia języka niemieckiego uczniowie klasy 6 szkoły im. św. Marii Magdaleny przygotowali i przedstawili bajkę „Kopciuszek”. ...

aktualności

Wraz ze śniegiem do Strzałkowic dotarł św. Mikołaj

13/12/2017 22:42

Grudzień to radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Najbardziej radosny jest dla dzieci, które czekają na przyjście świętego Mikołaja. Tę radość odczuły także dzieci z Centrum Kulturalno-Oświatowego Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach, między innymi dzieci ze Strzałkowic, Dąbrówki i Starego Sambora.

Prezydenci Polski i Ukrainy: podejmiemy działania na rzecz zniesienia zakazu ekshumacji

13/12/2017 22:27

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko uzgodnili w środę w Charkowie, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów - poinformowali.

„Druga jesień” w Drohobyczu po raz szesnasty.

13/12/2017 16:45

Jak co roku, 19 listopada na skrzyżowaniu dawnych ulic Czackiego i Mickiewicza w Drohobyczu – miejscu, gdzie w dalekim 1942 roku z ręki gestapowca przerwane zostało życie Brunona Schulza, zbierają się miłośnicy twórczości autora „Sklepów Cynamonowych”, aby oddać hołd jego pamięci, a także uczcić pamięć 265 Żydów – mieszkańców okupowanego miasta, którzy zginęli w tym dniu na jego ulicach. W tym roku do obchodów dołączył legendarny chór „Kairos” z Lublina.

Expose Mateusza Morawieckiego

13/12/2017 16:03

13 grudnia 2017

Polacy i Ukraińcy, czyli... zachmurzenie umiarkowane

13/12/2017 12:29

W Gazecie Olsztyńskiej ukazała się krótka rozmowa Ewy Mazgal z Mirosławem Rowickim, redaktorem naczelnym Kuriera Galicyjskiego.

XXV lat Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

13/12/2017 12:00

Jechaliśmy do Kijowa z różnych stron w dzień, raniutko, czy też w nocy. Aby chociaż na krótko być razem, móc porozmawiać, wspomnieniem wrócić do minionych lat.

Maryjo Matko Miłosierdzia

12/12/2017 11:23

co w Ostrej Bramie tron swój masz…

publicystyka

Szermierz patriotyzmu narodowego Leon Kozłowski (1877–1927)

17/12/2017 08:07

Jak Polacy Charków budowali. Część XVIII

Święty arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński – świadek śmierci Juliusza Słowackiego

16/12/2017 08:00

Co jakiś czas powraca w naszym życiu temat śmierci. Dzieje się tak w tym szczególnym miesiącu listopadzie, gdy nawiedzamy groby naszych bliskich zmarłych.

Kolonia Polminowska dawniej a dziś

15/12/2017 07:56

Kolonia Polminowska jest jedną z najpiękniejszych dzielnic miasta Drohobycz, która znajduje się u jego wschodnich rubieży, przy drodze wylotowej do Lwowa i Stryja.

Lwów jesienią 1918. Część II

15/12/2017 07:49

Kontynuujemy druk materiałów Witolda Demiańczuka o wydarzeniach we Lwowie w listopadzie 1918 roku, które powstały na podstawie wspomnień i materiałów działaczy ukraińskich. Materiał ukazywał się w odcinkach w listopadowych numerach Wieku Nowego z okazji 10-lecia odzyskania Niepodległości.

Jubileuszowy tom „Wrocławskich Studiów Wschodnich”

14/12/2017 16:54

Dotarł do nas kolejny tom czasopisma „Wrocławskie Studia Wschodnie”. Jest to wydanie jubileuszowe – dwudzieste.

Nasi wrogowie, nasi przyjaciele

13/12/2017 16:50

Co do wrogów, wydawałoby się, wszystko jest jasne – to i dziś, jak przed wiekami, nasi niegdysiejsi zaborcy Rosja i Niemcy, ale pojawia się uzasadnione pytanie: czemu tak wrogo do Polski odnoszą się inne kraje, nie mające żadnego interesu w podważaniu polskiej państwowości? I na jakie wsparcie możemy w tym kontekście liczyć?

Dlatego o mechanizmach, przyczynach, metodach ciągle piszę

12/12/2017 16:38

Ostatnio spotkałem się z opiniami, że w moich o polsko-ukraińskich stosunkach, tekstach publikowanych w Kurierze Galicyjskim ciągle narzekam i wszystkich pouczam. Jeśli ktoś tak właśnie odbiera to co piszę, to, moim zdaniem, się myli.

Nowy kościół Miłosierdzia Bożego w Morszynie

-a A+

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie wzbogacił się o jedną świątynię.

Perełką archidiecezji lwowskiej nazwał arcybiskup Mieczysław Mokrzycki kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Morszynie, który 15 października konsekrował biskup tarnowski Andrzej Jeż. Budowy nowej świątyni dokonał ks. Wojciech Bukowiec, który pochodzi z diecezji tarnowskiej i jest proboszczem w pobliskim Stryju.

– Ten kościół jest darem Bożej Opatrzności i darem dobrych ludzi – powiedział w homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Wyjaśnił, że trzy lata temu zadecydowano, że nowa świątynia będzie wybudowana ku czci Miłosierdzia Bożego, a jej konsekracji dokonano w Roku Miłosierdzia Bożego. Również dodał, że większość ofiarodawców jest z diecezji tarnowskiej, którym złożył serdeczne podziękowanie. – To właśnie diecezja tarnowska wzniosła ten kościół – zaznaczył.

Lwowski metropolita wspomniał, że za czasów reżimu totalitarnego dawny kościół w Morszynie został zniszczony. Wspólnota rzymskich katolików w tym miasteczku jest mała, jednak wielu wiernych stale przyjeżdża tam na leczenie z całej Ukrainy. Potrzebowali oni także wzmocnienia ducha. Pięć lat temu w jednym ze sanatoriów uporządkowano kaplicę, jednak tego było za mało. Starania o zezwolenie i działkę pod budowę kościoła w Morszynie trwały prawie przez dwa dziesięciolecia. Arcybiskup Mokrzycki złożył podziękowanie rodzinie Hrycajów, która ofiarowała swoją prywatną działkę pod budowę świątyni.

Ks. Wojciech Bukowiec z wdzięcznością wspomniał też o staraniach w sprawie budowy kościoła w Morszynie jego poprzedników na parafii w Stryju ks. prałata Jana Nikla i ks. prałata Józefa Legowicza.

– Olbrzymia radość, że mogłem konsekrować kościół pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia w Morszynie, gdzie jest piękne uzdrowisko, z wielkimi tradycjami, ale potrzeba była właśnie jeszcze tego doświadczenia duchowego uzdrowiska, którą jest tajemnica Bożego Miłosierdzia – powiedział biskup Andrzej Jeż. – Jestem wdzięczny Trójjedynemu Bogu i wszystkim ludziom, którzy włączyli się w powstanie tej świątyni, za to, że mogliśmy dzisiaj celebrować Eucharystię i sprawować tajemnicę Bożego Miłosierdzia w pięknym małym kościele, ale bardzo przytulnym, bardzo ciepłym.

Bp Andrzej Jeż także dodał, że w tym czasie on odwiedzał 12 księży z diecezji tarnowskiej, którzy pracują w archidiecezji lwowskiej. – Mogłem z nimi modlić się, patrzyć na ich pracę, być razem z nimi – powiedział bp Jeż. – I to to jest dla mnie bardzo ważne doświadczenie jako pasterza, ojca diecezji. Jestem im bardzo wdzięczny, że opuścili diecezję tarnowską i ruszyli w świat, tutaj, na Ukrainę, by głosić Ewangelię z Jego miłością do tego ludu, który potrzebuje dobrych pasterzy. Na Ukrainie ponad 50 kapłanów z diecezji tarnowskiej pracowało.

W uroczystości konsekracji kościoła w Morszynie uczestniczyło duchowieństwo obrządku łacińskiego z Ukrainy i Polski, a także kapłani obrządku wschodniego oraz wierni z wielu parafii archidiecezji lwowskiej.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.