• Karpackie lodowe krzyże

    Dzień 19 stycznia – święto Objawienia Pańskiego według kalendarza juliańskiego. Kapłani we wsiach Pokucia i Huculszczyzny święcą wodę w rzekach. ...
  • Petro Poroszenko podziękował prezydentow...

    Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zawierające określenia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Ws...
  • Odnowiono małe organy w katedrze lwowski...

    W nocy 15 grudnia 2018 roku w katedrze rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. A nawet tajemnicze, bo o tym mało...

aktualności

Dobre uczynki na Linii 102.pl

17/01/2019 13:08

Na bocznicy toru nr 33 w Przemyślu

W Tyraspolu otwarto Centrum Kultury Polskiej Jasna Góra

17/01/2019 12:08

Ta zima była dla Polaków z Naddniestrza wyjątkową. W Tyraspolu zostało otwarte Centrum Kultury Polskiej. Po ponad dziesięciu latach oczekiwania Polacy z Naddniestrza otrzymali swoją siedzibę.

Aby w górach nie było pożarów

17/01/2019 10:24

Polacy z powiatu legionowskiego, partnerskiego rejonowi wyżnickiemu w obw. czerniowieckim, przekazali wóz strażacki.

IV Orszak Trzech Króli w Mościskach

09/01/2019 14:26

W święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, ulicami Mościsk po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli. Mościska, znajdujące się 15 km od polsko-ukraińskiej granicy, są jedynym z trzech miejsc na Ukrainie, po Żytomierzu i Kamieńcu-Podolskim, gdzie jest kultywowana tradycja Orszaku Trzech Króli.

Tomos wystawiony w Kijowie

09/01/2019 12:05

Wydany przez patriarchę ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy został przekazany metropolicie Epifaniuszowi. W poniedziałek, pierwszy dzień Bożego narodzenia wedle starego stylu, tomos został wystawiony w Kijowie w Soborze Mądrości Bożej.

I Międzynarodowy Festiwal Bożonarodzeniowy „Kolęda w Karpatach”

07/01/2019 09:39

Ponad 200 uczestników z Ukrainy, Polski, Węgier, Rumunii wzięło udział w I Międzynarodowym Festiwalu Bożonarodzeniowym „Kolęda w Karpatach”, który odbył się 15 grudnia we wsi Huta na Pokuciu. Gośćmi honorowymi festiwalu byli przedstawiciele władz lokalnych, duchowni, dyplomaci z Polski i Węgier.

IV Wielkie Kolędowanie u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

06/01/2019 21:11

Ponad półtora tysiąca dzieci i młodzieży uczestniczyło w Wielkim Kolędowaniu u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, które w ciągu dwóch dni, 3 i 4 stycznia trwało we lwowskiej Kurii Metropolitalnej.

Nowa siedziba redakcji „Kuriera Galicyjskiego” została poświęcona

06/01/2019 14:30

Poświęcenia nowej siedziby redakcji dokonał w sobotę 5 stycznia arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Jako dar wręczył na ręce redaktora naczelnego Mirosława Rowickiego obraz św. Jana Pawła II.

W Paryżu o dawnym kresowym mieście na Pokuciu

30/12/2018 06:57

Stowarzyszenie „Kresy we Francji” zorganizowało 9 grudnia br. kolejne spotkanie o tematyce kresowej, tym razem na temat przeszłości Stanisławowa i aktualnego życia tego miasta – Iwano-Frankiwska (Ukraina) w Centrum Dialogu księży Pallotynów w Paryżu.

publicystyka

Tylko 60 minut i lądujemy we Lwowie. Paweł Adamowicz i Lwów

15/01/2019 13:07

Przez ostatnie dni nazwisko Pawła Adamowicza gości we wszystkich światowych mediach. Niestety, dzieje się tak za sprawą zamachu na jego życie, który miał miejsce podczas zakończenia w Gdańsku finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Postać tego polityka gościła również dwukrotnie na łamach naszej gazety.

Jesteśmy jedną wielką rodziną

15/01/2019 10:28

Rozmowa z Jego Ekscelencją metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim. Rozmawiali Wojciech Jankowski i Konstanty Czawaga.

Nasza Cerkiew będzie otwarta na ludzi, jak w Polsce Kościół w czasach Solidarności

10/01/2019 14:26

Z Ojcem Sergiuszem, kapelanem wojskowym, prezesem fundacji charytatywnej Eleos Ukraine, rozmawiał Wojciech Jankowski.

Arystokratyczne miejsca Stanisławowa

07/01/2019 08:55

W 2010 roku profesor Uniwersytetu Przykarpackiego Gennadij Sirenko napisał do ówczesnego ministra kultury Ukrainy Dmytra Tabacznika: „Jako arystokrata i szlachcic wywołuję pana na pojedynek według odwiecznego ukraińskiego „prawa zwyczajowego”. Pojedynek, naturalnie, nie odbył się, ale artykuł o nim ukazał. Poświęcony jest arystokratom ze Stanisławowa.

C-K Kronika Kryminalna. Rok 1905. Część I

06/01/2019 08:45

O lwowskiej przestępczości z pierwszej połowy XX wieku do dziś dnia krążą liczne opowieści. Słabo oświetlone zaułki, podejrzane knajpy, zatłoczone targowiska i wypchane tramwaje wydawały się być rajem dla wszelkich typów spod ciemnej gwiazdy. Czy jednak czarna legenda Lwowa była uzasadniona?

„Wieże” – poezje Jarosława Iwaszkiewicza w przekładzie Dmytra Pawłyczki

05/01/2019 08:39

Koniec roku jest zwykle okresem refleksji i podsumowań. Sądzę, że jednym z najważniejszych wydarzeń w relacjach miedzy literacką kulturą polską i ukraińską w tym roku było ukazanie się książki „Wieże”, którą wydało renomowane Wydawnictwo Bosz w dużym nakładzie z wieloma archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Jak Polacy Charków budowali. Część XLI

04/01/2019 07:39

Charkowska działalność architekta Wiktora Wieliczki (1864–1922)

Fenomen Somosierry – rodowody

03/01/2019 07:27

Pamięci Gracjana Rowickiego (1785–1808), podporucznika 3 kompanii pułku lekkokonnych Gwardii

Karmelici

02/01/2019 06:52

Klasztory rzymskokatolickie na wschodzie Rzeczypospolitej

Moc Miłosierdzia Bożego

-a A+

11 kwietnia Ojciec Święty Franciszek ogłosił Święty Rok Miłosierdzia, który papież zainauguruje 8 grudnia. W historię tego kultu został wpisany też Lwów.

W katedrze łacińskiej we Lwowie od 70 lat odprawiane są nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Proboszcz ks. Jan Nikiel powiedział dla Kuriera, że początki sięgają czasów II wojny światowej. Lwowski kapłan ks. Karol Jastrzębski (1882-1966) jeszcze przed wojną odwiedził Wilno i siostrę Faustynę Kowalską, gdzie się nieraz zatrzymywał i to od niej dowiedział się o tym nabożeństwie. Tam też w latach wojny lub tuż po jej zakończeniu namalowano obraz, który ponoć w 1945 roku znalazł się w lwowskiej katedrze, a obecnie jest umieszczony w kaplicy. Gdy kapłana pytano, co będzie dalej, bo nie wiedziano jeszcze, jak przyszłość czeka Lwów i jego katedrę, odpowiadał zawsze: Jak to co będzie? Boże Miłosierdzie będzie.

Ks. prałat Nikiel także wyjaśnił, że cześć oddawana Miłosierdziu Bożemu nigdy tu nie ustała, i to nawet wtedy, gdy Stolica Apostolska wydała dekret, w którym nie zalecano, a nawet wręcz zakazywano tego kultu do czasu sprawdzenia wszystkich dokumentów. Ale częściowo z powodu żelaznej kurtyny dokumentu tego nigdy tu nie odczytano, dlatego w katedrze lwowskiej nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego trwało nieustannie od czasu wojny i do dzisiaj jest ono tam bardzo żywe. Jest to Nieustanna Nowenna do Bożego Miłosierdzia i procesja po katedrze. Tak jak mówiła o tym św. Faustyna ks. Karolowi Jastrzębskiemu, który ten kult tak bardzo ukochał i czcił, a później dzieło to prowadził dalej o. Rafał Kiernicki, długoletni proboszcz tej katedry, późniejszy biskup pomocniczy we Lwowie – zaznaczył ks. Jan Nikiel. Dodał, że obecnie obraz ten znajduje się w kaplicy Pana Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Niedawno obraz ten, namalowany w Wilnie, został odnowiony w Krakowie i w nowych ramach przeniesiony tu z ołtarza Trójcy Przenajświętszej, gdzie obecnie znajdują się relikwie św. Jana z Dukli. U stóp Pana Jezusa Miłosiernego znajduje się relikwiarz z relikwiami św. Zygmunta Gorazdowskiego, również wielkiego czciciela Bożego Miłosierdzia, który wcielał je w życie.

Bazylika metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie jest nazywana od 1948 roku również sanktuarium Bożego Miłosierdzia, dlatego są tam dwa odpusty w roku. Tegorocznemu przewodniczył wikariusz generalny Archidiecezji Lwowskiej ks. infułat Józef Pawliczek, który również sprawował mszę św. dziękczynną za 50 lat swego kapłaństwa.

„Ciebie, Boga, wysławiamy” - tak krótko można by ująć treść Eucharystii jubileuszowej seniora naszej Kurii - ks. inf. Józefa Pawliczka, która zgromadziła nas tak licznie w Bazylice Metropolitalnej” – powiedział w homilii ks. Aleksander Kusyj. Zaznaczył, że 50 lat posługi jubilata w archidiecezji katowickiej i w archidiecezji lwowskiej daje nam ok. 20 000 odprawionych mszy świętych, jakże wiele pobłogosławionych związków małżeńskich, ochrzczonych dzieci, chorych zaopatrzonych sakramentami na ostatnią drogę, jakże wielu odprowadzonych na drugi brzeg… A gdzie indywidualne rozmowy, kierownictwo duchowe, zorganizowane pielgrzymki… ile ważnych decyzji, dekretów, dyspens?

Pomnik św. Jana Pawła II w Rzęsnej Polskiej
W dniu poprzednim Polaków z całego Lwowa przyjmowała parafia Bożego Miłosierdzia w Rzęsnej. Przed II wojną światową była to wioska, właściwie dwie: Rzęsna Ruska i Rzęsna Polska. Tuż za torami kolejowymi prowadzącymi w kierunku lasu brzuchowickiego pozostał murowany kościół, który obecnie użytkują grekokatolicy. Biskup senior Marian Buczek, którego arcybiskup Mieczysław Mokrzycki oddelegował do przewodniczenia uroczystościom odpustowym, poświęcił tam pomnik św. Jana Pawła II i przypomniał z jakim trudem powstawały odrodzone parafie łacińskie we Lwowie.

„Św. Jan Paweł II przyczynił się do tego, że wreszcie można było zacząć budowę tego kościoła – mówił biskup Buczek. – Ileśmy czekali? Zawsze były jakiś przeszkody: a po co? a na co Polakom i katolikom? a tu wystarczy itd.”. Przełom nastąpił w 2001. „Dzięki pielgrzymce Ojca Świętego coś jakby pękło w lwowskich władzach miasta, które były antykatolicko nastawione i na koniec wydali zezwolenie. W 2002 roku rozpoczęła się budowa tego kościoła, która poszła bardzo szybko” - powiedział biskup.

Dodał, że obecny w tym kościele obraz Bożego Miłosierdzia został podarowany papieżowi przez pielgrzymów. Dowiedział się od kardynała Mariana Jaworskiego o budowie tej świątyni i przekazał go parafii w Rzęsnej. „To jest ta dla nas relikwia, którą dotykał św. Jan Paweł II” – zaznaczył biskup Marian Buczek. – I dzisiaj również dziękujemy Panu Bogu, waszej parafii, że możemy święcić ten pomnik” – dodał biskup.

Proboszcz ks. Wiktor Pałczyński wyraził podziękowanie pomysłodawcy i fundatorowi pomnika Mieczysławowi Hellerowi, który wygłosił też wzruszające słowo o św. Janie Pawle II. Ceremonii odsłonięcia pomnika dokonali ks. Wiktor Pałczyński i prezes Federacji Polskich Organizacji na Ukrainie Emilia Chmielowa.

„Bardzo się cieszę, że za kilka tygodni będziemy obchodzić we Lwowie 14. rocznicę pobytu tutaj papieża św. Jana Pawła II” – powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Wręczył symboliczny medal Konsulatu Generalnego RP Mieczysławowi Hellerowi. „To jest oznaka naszej wdzięczności dla Pana, – mówił polski dyplomata. – Dziękuję za wiarę, za serce, za rozum i za hojność”. Uroczystość odpustową w Rzęsnej Polskiej uświetnił swoim śpiewem chór „Lutnia”.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 7 (227) za 18–30 kwietnia 2015

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.