• Spotkanie opłatkowe w Stanisławowie

    Polska społeczność Stanisławowa spotkała się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego na opłatku bożonarodzeniowym. ...
  • III Forum Młodych Polaków

    Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) już po raz trzeci zorganizowało Forum Młodych Polaków. ...
  • Kopciuszek po niemiecku

    W ramach tygodnia języka niemieckiego uczniowie klasy 6 szkoły im. św. Marii Magdaleny przygotowali i przedstawili bajkę „Kopciuszek”. ...

aktualności

Wraz ze śniegiem do Strzałkowic dotarł św. Mikołaj

13/12/2017 22:42

Grudzień to radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Najbardziej radosny jest dla dzieci, które czekają na przyjście świętego Mikołaja. Tę radość odczuły także dzieci z Centrum Kulturalno-Oświatowego Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach, między innymi dzieci ze Strzałkowic, Dąbrówki i Starego Sambora.

Prezydenci Polski i Ukrainy: podejmiemy działania na rzecz zniesienia zakazu ekshumacji

13/12/2017 22:27

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko uzgodnili w środę w Charkowie, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów - poinformowali.

„Druga jesień” w Drohobyczu po raz szesnasty.

13/12/2017 16:45

Jak co roku, 19 listopada na skrzyżowaniu dawnych ulic Czackiego i Mickiewicza w Drohobyczu – miejscu, gdzie w dalekim 1942 roku z ręki gestapowca przerwane zostało życie Brunona Schulza, zbierają się miłośnicy twórczości autora „Sklepów Cynamonowych”, aby oddać hołd jego pamięci, a także uczcić pamięć 265 Żydów – mieszkańców okupowanego miasta, którzy zginęli w tym dniu na jego ulicach. W tym roku do obchodów dołączył legendarny chór „Kairos” z Lublina.

Expose Mateusza Morawieckiego

13/12/2017 16:03

13 grudnia 2017

Polacy i Ukraińcy, czyli... zachmurzenie umiarkowane

13/12/2017 12:29

W Gazecie Olsztyńskiej ukazała się krótka rozmowa Ewy Mazgal z Mirosławem Rowickim, redaktorem naczelnym Kuriera Galicyjskiego.

XXV lat Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

13/12/2017 12:00

Jechaliśmy do Kijowa z różnych stron w dzień, raniutko, czy też w nocy. Aby chociaż na krótko być razem, móc porozmawiać, wspomnieniem wrócić do minionych lat.

Maryjo Matko Miłosierdzia

12/12/2017 11:23

co w Ostrej Bramie tron swój masz…

Dobroć serca

12/12/2017 10:51

2 grudnia w Kurii Metropolitalnej we Lwowie pod patronatem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego odbył się VI Charytatywny Bożonarodzeniowy Kiermasz Fundacji „Dajmy Nadzieję”, podczas którego zbierano środki na wózek inwalidzki dla ciężko chorej dziewczynki Wasyłynki Dacio.

publicystyka

Kolonia Polminowska dawniej a dziś

15/12/2017 07:56

Kolonia Polminowska jest jedną z najpiękniejszych dzielnic miasta Drohobycz, która znajduje się u jego wschodnich rubieży, przy drodze wylotowej do Lwowa i Stryja.

Lwów jesienią 1918. Część II

15/12/2017 07:49

Kontynuujemy druk materiałów Witolda Demiańczuka o wydarzeniach we Lwowie w listopadzie 1918 roku, które powstały na podstawie wspomnień i materiałów działaczy ukraińskich. Materiał ukazywał się w odcinkach w listopadowych numerach Wieku Nowego z okazji 10-lecia odzyskania Niepodległości.

Jubileuszowy tom „Wrocławskich Studiów Wschodnich”

14/12/2017 16:54

Dotarł do nas kolejny tom czasopisma „Wrocławskie Studia Wschodnie”. Jest to wydanie jubileuszowe – dwudzieste.

Nasi wrogowie, nasi przyjaciele

13/12/2017 16:50

Co do wrogów, wydawałoby się, wszystko jest jasne – to i dziś, jak przed wiekami, nasi niegdysiejsi zaborcy Rosja i Niemcy, ale pojawia się uzasadnione pytanie: czemu tak wrogo do Polski odnoszą się inne kraje, nie mające żadnego interesu w podważaniu polskiej państwowości? I na jakie wsparcie możemy w tym kontekście liczyć?

Dlatego o mechanizmach, przyczynach, metodach ciągle piszę

12/12/2017 16:38

Ostatnio spotkałem się z opiniami, że w moich o polsko-ukraińskich stosunkach, tekstach publikowanych w Kurierze Galicyjskim ciągle narzekam i wszystkich pouczam. Jeśli ktoś tak właśnie odbiera to co piszę, to, moim zdaniem, się myli.

Lwów – kolebką polskiej muzykologii

11/12/2017 12:04

Postać Michała Piekarskiego znana jest we Lwowie nie tylko ludziom związanym z muzyką. W pamięci mamy organizowane przez niego we Lwowie koncerty muzyki lwowskich kompozytorów Mieczysława i Adama Sołtysów, czy Karola Szymanowskiego, jak również artykuły w Kurierze Galicyjskim o postaciach historycznych świata lwowskiej muzyki.

Stanisławowski tranzyt. Część I

11/12/2017 11:18

W literaturze historycznej podkreśla się, że Stanisławów został założony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Jest to logiczne, że gdy były drogi, to po nich wędrowano. Wędrowców nie brakło.

Rzewuscy

08/12/2017 14:09

Znane polskie rody na wschodzie Rzeczypospolitej

W hołdzie swej patronce

-a A+

Już po raz 24 młodzież ze szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie i młodzież z innych placówek oświatowych na Ukrainie i z Polski wzięła udział w Konkursie Recytatorskim „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”.

Korzystając ze sprzyjającej pogody otwarcie tegorocznego konkursu oraz rozdanie nagród laureatom odbywało się na szkolnym dziedzińcu. Zgromadzili się tu uczestnicy konkursu, ich wychowawcy i rodzice, oraz zaproszeni goście. Już od wielu lat fundatorem atrakcyjnych nagród konkursowych jest Fundacja Dziedzictwo Kresowe z Warszawy.

Inaugurując otwarcie 24. Konkursu Poetyckiego „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”, dyrektor szkoły, Łucja Kowalska wspomniała początki tej imprezy. Wówczas polonista szkoły Władysław Łokietko, kierownik szkolnego teatrzyku „AS” i aktor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie zorganizował dla uczniów szkoły pierwszą tego rodzaju imprezę. Chodziło głównie o to, aby dzieci i młodzież mogła szerzej zapoznać się z twórczością patronki szkoły, wychodząc poza ramy programu szkolnego. Pomysł chwycił i w kolejnych edycjach wzięli udział również uczniowie ze szkoły nr 10 we Lwowie. Po latach program imprezy rozszerzał się, głównie dzięki sponsorom, którzy fundowali atrakcyjne nagrody dla laureatów. Z czasem doszła kategoria malarska „Twórczość Marii Konopnickiej oczyma młodzieży” i kategoria poezji śpiewanej. Swoim patronatem Konkurs obejmuje Konsulat Generalny RP we Lwowie. Dyrektor Kowalska podkreśliła, że od dwóch lat Konkurs można nazwać międzynarodowym, ponieważ bierze w nim udział również młodzież z zaprzyjaźnionych szkół z Polski. W tym roku do Lwowa przyjechała i wspaniale wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich z Radzynia Podlaskiego w woj. Lubelskim.

W ceremonii otwarcia tegorocznego Konkursu udział wzięli konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, pierwszy konsul RP we Lwowie Włodzimierz Woskowski, dyrektor gimnazjum z Radzynia Podlaskiego Bożena Płatek, przewodniczący Rady Fundacji Dziedzictwo Kresowe Bogdan Marczewski i prezes Zarządu Fundacji Jan Sabadasz – absolwent szkoły nr 24 i wielokrotny uczestnik Konkursu. Zarząd Główny TML i KP-W z Wrocławia reprezentowali prezes Andrzej Kamiński oraz wiceprezes Danuta Śliwińska. Na inauguracji obecni byli członkowie jury poszczególnych kategorii.

Obecność dyrekcji i gimnazjalistów z Radzynia Podlaskiego miała jeszcze jeden aspekt. Mianowicie w tym roku zorganizowali oni konkurs matematyczny zatytułowany „Przestrzeń Banacha”, w którym wzięła udział młodzież ze szkoły nr 10 i szkoły nr 24 we Lwowie. Korzystając z okazji, dyr. Gimnazjum Bożena Płatek wspólnie z prezesem Janem Sabadaszem (Fundacja Dziedzictwo Kresowe również fundowała nagrody tego konkursu) nagrodzili laureatów konkursu oraz nauczycieli, którzy przygotowali do niego młodzież. Dyplomem uznania nagrodzona została również dyrektor Łucja Kowalska.

W tym roku organizatorzy zebrali kwalifikowanych jurorów, którzy mogli obiektywnie oceniać zdolności młodzieży. Prace artystyczne oceniali: prezes Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych Mieczysław Maławski, członek LTMSP malarz Aleksander Dworski i nauczycielka szkoły nr24 Weronika Apriłaszwili. W kategorii poezji śpiewanej jurorkami były s. Bogna, katechetka szkoły nr 24 i Bożena Rudź ze scholi kościoła św. Antoniego. Natomiast interpretację poezji Marii Konopnickiej oceniali: Bogdan Marczewski, przewodniczący Rady Fundacji Dziedzictwo Kresowe, Jan Sabadasz, prezes Zarządu Fundacji Dziedzictwo Kresowe, Luba Lewak, aktorka Teatru Polskiego we Lwowie, piszący te słowa, Krzysztof Szymański, oraz Bożena Płatek, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim. A jury w tym roku nie miało łatwych decyzji. Niezwykle wyrównany poziom uczestników, świetne opanowanie tekstu stawiały jury przed trudnym wyborem. Należy, niestety, zauważyć, że wychowawcy, dobierając utwory dla poszczególnych uczniów, nie zawsze stawali na poziomie. Było kilka przypadków, całkowicie nietrafionych pod względem wiekowym, lub też absolutnie nieambitny wybór wierszy w najstarszej grupie wiekowej. Czasami miało się wrażenie, że uczniowie tej grupy uczyli się wiersza „na odczepnego” i wybierali najkrótsze utwory.

Nieproste zadanie stało również przed jury, oceniającym prace artystyczne. Na szkolnym korytarzu zostały wywieszone zgłoszone na konkurs prace. Przedstawiono na nich ilustracje do utworów Marii Konopnickiej, portrety samej poetki i prace inspirowane lekturą jej dzieł. Prace wykonane były w różnych technikach i stylach. Najdłużej członkowie komisji oglądali oryginalną pracę, wykonaną z kolorowego papieru czerpanego i przedstawiającą krasnoludka.

W konkursie poezji śpiewanej, chociaż uczestników tu było najmniej, z wyłonieniem laureatów nie było łatwo, ponieważ nie było podziału na grupy wiekowe. Wykonawcy przeważnie wykonywali własne kompozycje. Należało określić połączenie rytmu wiersza i muzyki, czystość wykonania, oddanie atmosfery wiersza przez muzykę. Artyści występowali z własnych akompaniamentem lub z osobą towarzyszącą, w duecie lub solo.

Podsumowując konkurs, należy podkreślić, że sprawdziły się słowa konsula generalnego Rafała Wolskiego, który witając uczestników konkursu, stwierdził, że „patronka szkoły i konkursu żyje, jej utwory są czytane, słuchane i śpiewane, a język polski jest nadał językiem młodzieży lwowskiej”.

Uczestnicy konkursu ze Lwowa i z Radzynia Podlaskiego złożyli wieńce na grobach Marii Konopnickiej i Stefana Banacha.

Wyniki XXІV Konkursu Recytatorskiego „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”
Lwów, 2 czerwca 2017 roku

W kategorii dzieci od lat 6 do 10:
I miejsce – Waleria Cependa, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
II miejsce – Zofii Sabadasz, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
– Eryka Turak, Lwów, Kółko plastyczno-recytatorskie „Sowa” przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej;
III miejsce – Justyna Popko, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
– Zofia Strylińska, Lwów, Szkoła Średnia nr 24.

W kategorii młodzież od lat 11 do 14:
I miejsce – Joanna Grudzień, Polska, Radzyń Podlaski, Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich;
– Justyna Dumańska , Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
II miejsce – Helena Kurnicka, Lwów, Szkoła Średnia nr 10;
III miejsce – Jana Romaniuk, Lwów, Szkoła Średnia nr 24.

W kategorii młodzież od lat 15 do 18:
Grand Prix – Andrzej Roman, Lwów, Szkoła Średnia nr 10;
I miejsce – Izabela Wiśniewska, Polska, Radzyń Podlaski, Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich;
II miejsce – Wiktor Hofner, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
III miejsce – Weronika Bereza, Lwów, Szkoła Średnia nr 10.

W kategorii poezji śpiewanej:
I miejsce – Teresa Dumańska, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
– Ewelina Kuc, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
II miejsce – Daryna Artyszczuk, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
III miejsce – Romana Iszczuk, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
– Kwitka Bazylewicz, Łukasz Bielecki, Lwów, Kółko plastyczno-recytatorskie „Sowa” przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej.

Wyniki XXIV Konkursu plastycznego
„Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”

Młodsza grupa (do 12 lat)
I miejsce – Krystyna Tchorowska, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
II miejsce – Justyna Dumańska, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
– Jana Kropelnicka, Lwów, Szkoła Średnia nr 10;
III miejsce – Zofia Majdan, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
– Eryka Turak, Lwów, Kółko plastyczno-recytatorskie „Sowa” przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej;
– Andrzej Kramarewski, Lwów, Szkoła Średnia nr 10.

Starsza grupa (od 13 lat)
I miejsce – Klaudia Sierpień, , Polska, Radzyń Podlaski, Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich;
II miejsce – Izabela Bednarczyk, Polska, Radzyń Podlaski, Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich;
– Adriana Grabowska, Klaudia Sierpień, Polska, Radzyń Podlaski, Gimnazjum nr1 im. Orląt Lwowskich;
III miejsce – Jana Niańkowska, Lwów, Szkoła Średnia nr 10;
– Katarzyna Spozowska, Polska, Radzyń Podlaski, Gimnazjum nr1 im. Orląt Lwowskich;
– Anastazja Obuchowa, Lwów, Szkoła Średnia nr 24.

Wyróżnienia:
Łukasz Bielecki, Lwów, Kółko plastyczno-recytatorskie „Sowa” przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej;
Renata Borszewska, Lwów, Szkoła Średnia nr 10;
Julia Dubno, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
Waleria Tabaka, Kijow, Szkoła Średnia nr 95;
Rusłan Panoczko, Lwów, Szkoła Średnia nr 10;
Justyna Dumańska, Lwów, Szkoła Średnia nr 24;
Jana Kropelnicka, Lwów, Szkoła Średnia nr 10;
Rozalia Bojczuk, Lwów, Szkoła Średnia nr 24.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 11 (279) 13-29 czerwca 2017

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.