• Dobroć serca

    2 grudnia w Kurii Metropolitalnej we Lwowie pod patronatem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego odbył się VI Charytatywny Bożonarodzeniowy Kiermasz Fundacji „Dajmy Nadzieję”, podcz...
  • Lwów – kolebką polskiej muzykologii

    Postać Michała Piekarskiego znana jest we Lwowie nie tylko ludziom związanym z muzyką. W pamięci mamy organizowane przez niego we Lwowie koncerty muzyki lwowskich kompozytorów Miec...
  • Stanisławowski tranzyt. Część I

    W literaturze historycznej podkreśla się, że Stanisławów został założony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Jest to logiczne, że gdy były drogi, to po nich wędrowano. Wędr...

aktualności

Maryjo Matko Miłosierdzia

12/12/2017 11:23

co w Ostrej Bramie tron swój masz…

Niepełna ukraińska reforma emerytalna

08/12/2017 14:03

Po długim oczekiwaniu, 3 października została przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy długo oczekiwana reforma emerytalna. Niestety, bez wcześniej planowanego filaru kapitałowego, co czyni ją niepełną.

Dobiegł końca tegoroczny sezon turystyczny w Karpatach

07/12/2017 19:44

W ramach projektu ożywiania „Przedwojennych tradycji turystycznych w Karpatach Wschodnich”

W Przemyślu powstało Wschodnioeuropejskie Centrum Dialogu IDEE

07/12/2017 13:15

Na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu powstało Wschodnioeuropejskie Centrum Dialogu IDEE – skrót od słów „Integracja”, „Demokracja”, „Edukacja” i „Europa”. Jego głównym celem będzie działanie na rzecz współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Ważnym punktem będzie także współpraca polsko-ukraińska.

Radość w oczach dziecka

07/12/2017 11:51

Na ten dzień – 6 grudnia, św. Mikołaja – dzieciaki czekają cały rok. Piszą listy, wypatrują świętego i czują się speszone, gdy święty zapyta o coś, co było nie tak. W polskiej grupie w przedszkolu nr 48 przy ul. Metrologicznej we Lwowie na ten dzień czekano od dawna i przygotowano się rzetelnie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin z wizytą na Uniwersytecie Przykarpackim

07/12/2017 10:11

W ramach roboczej wizyty w Iwano-Frankiwsku, 30 listopada br. Uniwersytet Przykarpacki odwiedził minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Św. Mikołaj odwiedził Szkółkę Piłkarską Pogoni Lwów

06/12/2017 14:10

Wieczorem 5 grudnia, po zakończeniu treningu najmłodsi piłkarze Pogoni Lwów, otrzymali prezenty od św. Mikołaja. Wręczył je trampkarzom LKS-u prezes Marek Horbań.

publicystyka

Dlatego o mechanizmach, przyczynach, metodach ciągle piszę

12/12/2017 16:38

Ostatnio spotkałem się z opiniami, że w moich o polsko-ukraińskich stosunkach, tekstach publikowanych w Kurierze Galicyjskim ciągle narzekam i wszystkich pouczam. Jeśli ktoś tak właśnie odbiera to co piszę, to, moim zdaniem, się myli.

Rzewuscy

08/12/2017 14:09

Znane polskie rody na wschodzie Rzeczypospolitej

26 Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza „Kresy”

07/12/2017 13:58

Z organizatorką Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy” Teresą Dutkiewicz rozmawiała Maria Basza.

Zobaczył piekło na ziemi i opowiedział o tym światu

07/12/2017 13:52

Jan Karski miał wybór, jak każdy człowiek, co dnia. Przecież nie musiał wejść do getta, nie musiał jechać do Bełżca – było to bardzo niebezpieczne. Jednak podjął decyzję, że wejdzie. Skutki jego działań były kolosalne, tak że możemy mówić o roli jednostki w historii.

Wspomnienie o Szymonie Kazimierskim

06/12/2017 13:47

Minął rok jak go zabrakło. Odszedł od nas przedwcześnie. Straszna choroba zabrała go i sprawiła, że nigdy już nic nie napisze.

Bezpieczne miejsce spotkania

05/12/2017 09:19

19 listopada w galerii „Własna strzecha” we Lwowie została otwarta wystawa pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

W Stanisławowie uczczono pamięć generała Stanisława Sosabowskiego

05/12/2017 09:15

Staraniem Towarzystwa Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego został przypomniany jeden z najbardziej zasłużonych dla Polski synów Ziemi Stanisławowskiej.

Z Warszawy do Kijowa przez Lwów

30/11/2017 13:37

VI Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”

„Poezjo, jak Ci na imię?” 2017

-a A+

„Poezjo, jak Ci na imię?” taką nazwę nosiło widowisko słowno-muzyczne, które odbyło się w dniu 25 marca 2017 roku w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie.

Licznie zebrana na sali publiczność miała możliwość usłyszeć wiersze oraz poezję śpiewaną polskich, a także ukraińskich autorów w wykonaniu młodzieży, wolontariuszy Centrum oraz uczniów średniej szkoły nr 3 z polskim i rosyjskim językiem nauczania w Iwano-Frankiwsku.- To wydarzenie jest niezwykłe, tutaj możemy na chwilę się zatrzymać i zanurzyć w tych pięknych słowach poezji polskiej, jak i ukraińskiej, którą można było usłyszeć. Cieszę się, że w Stanisławowie znajdujemy młodzież, która potrafi zostać aktorami, poetami, a też artystami tej to właśnie sceny – „Piwnicy pod Baranami”. – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

To już czwarte spotkanie z poezją organizowane przez CKPiDE w ramach Światowego Dnia Poezji. Tegoroczna impreza została przeprowadzona na motywach krakowskiego kabaretu „Piwnicy Pod Baranami”. Utworzony w 1956 roku z inicjatywy Piotra Skrzyneckiego kabaret po blisko pięćdziesięciu latach istnienia obrósł legendą ekscentrycznych wykonawców i został najsłynniejszą sceną kabaretową w Polsce. „Piwnice Pod Baranami” tworzą artyści różnych specjalności: literaci, muzycy, plastycy i aktorzy, a także przyjaciele zespołu i grupa wiernej publiczności.

- Kiedy cztery lata temu podjęłam się organizacji święta poezji, bałam się, że nie będzie chętnych. Co roku chętnych przybywa, co mnie ogromnie cieszy. Okazuje się, że spotkanie kameralne trzeba będzie poszerzyć. W przyszłym roku będziemy mieli taką małą, jubileuszową uroczystość, będą to piąte spotkania. Co będzie wtedy – jeszcze nie wiem. Rok przyniesie nam na pewno jakieś rozwiązania. – powiedziała po zakończeniu IV spotkania z poezją Renata Klęczańska, nauczyciel języka polskiego skierowany do CKPiDE przez ORPEG, koordynator słowno-muzycznego widowiska.

Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu z Krakowa jest wielkim wydarzeniem artystycznym, tak też było w sobotni wieczór w Centrum. Młodzi artyści doskonale wykonali swoje zadania, wkładając swe serca w recytację wierszy i w odtworzenie bardzo trudnych pieśni poetyckich. Goście święta byli oczarowani atmosferą, a śpiew, taniec i recytacja pozwoliły wszystkim choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego. Była to możliwość odczucia piękna i sensu poezji.

Na zakończenie wszyscy uczcili pamięć Wojciecha Młynarskiego – barda, poety, artysty kabaretowego, autora piosenek i librett, dramaturga i scenarzysty, który odszedł od nas kilka dni przed Światowym Dniem Poezji. Zabrzmiała jego słowa „Idź swoją drogą”. Odszedł…, ale pozostanie dla nas nieśmiertelny w swej twórczości.

Źródło: Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

Fot. Leon Tyszczenko

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.