• Wyspiański bliżej

    W roku 2017 obchodzimy 110. rocznicę śmierci słynnego polskiego poety i dramaturga, malarza, grafika, architekta – twórcy utalentowanego w wielu dziedzinach sztuki. ...
  • Spotkania artystyczne w Samborze

    III Festiwal Sztuki Polonijnej ściągnął do Rudek i Sambora tłumy amatorów sztuki scenicznej. ...
  • Otwarcie Stanicy Ratownictwa Górskiego n...

    16 września w ramach polsko-ukraińskiego projektu odbudowy gmachu obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, w odnowionych tam pomieszczeniach, została otwarta ...

aktualności

Х Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu

19/09/2017 06:34

Pod patronatem Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa MSZ Ukrainy i MSZ Polski w dniach 15-17 września w karpackim miasteczku Jaremcze odbyły się X Polsko-Ukraińskie Spotkania „Historia, Współczesność i Przyszłość”.

VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa

18/09/2017 12:11

W dniach 8-10 września br. we Lwowie odbył się VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa, którego głównymi organizatorami wspólnie z KG RP we Lwowie są Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa, Lwowska Rada Obwodowa oraz Lwowska Rada Miejska.

Konferencja naukowa o Stanisławowie

18/09/2017 11:18

W Stanisławowie po raz drugi odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu miastu. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Stanisławów i ziemia stanisławowska podczas przemian społecznych XIX i w pierwszej połowie XX wieku”. Na sympozjum przyjechali specjaliści z Polski i Ukrainy.

SOS dla cmentarza w Kołomyi

16/09/2017 08:34

Wolontariusze, związani z wrocławskim Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej, w roku 2017 uczestniczyli po raz ósmy w akcji remontowania, naprawy zniszczeń i porządkowania starego, zabytkowego cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Mazepy w Kołomyi.

Wydawnictwo Nowa Era na rzecz szkolnictwa polskiego we Lwowie

15/09/2017 08:18

Fundacja Dziedzictwo Kresowe, znana ze swojej wyjątkowej aktywności i szerokiej działalności na rzecz wspierania Rodaków na Kresach, w ramach realizowanej przez siebie misji wspierania nauczania języka polskiego za granicą przekazała w darze, również w tym roku, na rzecz Lwowskiej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej zestawy podręczników do nauki języka polskiego dla uczniów klas początkowych.

Dni Polskie w Suczawie

15/09/2017 06:58

Już po raz dziewiętnasty odbyły się Dni Polskie na rumuńskiej Bukowinie. W ramach polskiego święta odbyła się konferencja polsko-rumuńska, prezentacje polskich książek i dożynki w polskiej wsi na Bukowinie Nowy Sołoniec. Uroczystość w Nowym Sołońcu uświetnił kardynał Kazimierz Nycz z Warszawy.

Atrakcje szkoły letniej w Samborze

14/09/2017 07:46

W dniach od 7 do 16 sierpnia w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Samborze funkcjonowała szkoła letnia zorganizowana dla dzieci z polskich rodzin.

Procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa

13/09/2017 08:50

W intencji pokoju na Ukrainie i zakończenia wojny na wschodzie kraju modlili się uczestnicy tegorocznej procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, która 9 września przeszła ulicami miasta Lwowa, od sanktuarium św. Antoniego do bazyliki metropolitalnej.

publicystyka

Dawne kościoły i klasztory przedwojennego dekanatu kąkolnickiego. Część 3

20/09/2017 10:56

Początki organizacji dekanalnej w archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego sięgają 1593 roku, kiedy to arcybiskup Jan Dymitr Solikowski na synodzie przeprowadził podział terytorium.

Pożegnanie z bronią

19/09/2017 10:41

Natarcie, które przemieniło się w odwrót

Sztuka ponad granicami

18/09/2017 10:35

9 września w galerii „Własna Strzecha” przy ul. Rylejewa we Lwowie została otwarta wystawa prac malarskich uczestników 15 pleneru.

Wiśniowieccy. Część 3

18/09/2017 10:25

Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej.

80 lat temu rozpoczęto Operację Polską NKWD

17/09/2017 08:38

Wciąż mało wiemy w Polsce o zbrodni NKWD na Polakach zamieszkujących Związek Sowiecki, o pracach historyków nad poznaniem tych mordów.

Konstanty Górski

16/09/2017 08:31

Kompozytor Polski i Ukrainy Konstanty Górski (1859–1924). Jak Polacy Charków budowali. Część XIII

O zburzeniu kaplicy Matki Boskiej Łyczakowskiej

15/09/2017 08:22

W lutym 1993 r. redaktor naczelna Gazety Lwowskiej Bożena Rafalska zwróciła się do lwowian z apelem: „czy ktoś z Państwa może opisać historię kapliczki Łyczakowskiej?” (Gazeta Lwowska nr 3, 28.02.93). W gazecie zamieszczono zdjęcie dobrze znanej mi świątyni.

Nowa Ustawa o Oświacie. I co dalej?

15/09/2017 08:18

Minęło zaledwie kilka dni od rozpoczęcia nowego roku szkolnego i od przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy nowej Ustawy o Oświacie.

Zamach bombowy na otwarcie Targów

14/09/2017 07:51

Początek września 1929 roku miał być we Lwowie wielkim świętem. W tych dniach otwarto ekspozycję na IX Międzynarodowych Targach Wschodnich.

Obowiązek żyjących – pamiętać o przodkach

13/09/2017 09:05

Ta tytułowa myśl przyświecała organizatorom zjazdu rodzinnego potomków Agenora Marii hr. Gołuchowskiego (1849–1921) i jego żony Anny Napoleonii, który odbył się 19–23 lipca br.

25. studniówka w szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny

-a A+

Tradycyjnie w takt poloneza w sobotę, 25 lutego maturzyści szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie rozpoczęli swoją studniówkę. Według starej polskiej tradycji uczennice wystąpiły w długich sukniach, a uczniowie w eleganckich garniturach.

Zebranych na sali przywitał dyrektor szkoły Ryszard Vincenc, który zaznaczył, że wśród zaproszonych gości większość stanowią absolwenci „dziesiątki”. Wiele ciepłych słów skierowała do przyszłych absolwentów konsul Anna Wojciechowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, prezes Kredobanku Grzegorz Szatkowski, wiceprezes FOP na Ukrainie Teresa Dutkiewicz, prezes TKPZL Emil Legowicz, pierwsza nauczycielka klasy Irena Słobodiana oraz kierowniczka klasowa Bogumiła Smirnowa. Wśród gości obecni byli prezesi organizacji polskich we Lwowie: Stowarzyszenia lekarzy polskich Ewelina Małanicz, Rodziny Rodzin Lwowa Halina Wencak, PTTK Beata Sosulska, Pogoń Lwów Marek Horbań, komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego Eryk Matecki.Nie zabrakło też krótkich refleksji maturzystów, którzy wspominali w scenkach zabawne momenty z lat nauki w szkole, a także fantazjowali jakimi będą w przyszłości za 10 lat. Nie zabrakło piosenek, do jednej z nich tekst napisali sami uczniowie. Z zachowanych zdjęć pokazano krótki filmik. Przyszli absolwenci dziękowali nauczycielom oraz rodzicom.

W rozmowie z Kurierem Galicyjskim dyrektor szkoły Ryszard Vincenc powiedział:
- W tym roku mamy mały jubileusz – 25. studniówkę tzn. liczymy od dnia, w którym nasza  „dziesiątka” uzyskała status szkoły 11 letniej. Jako dyrektor uczestniczę w balu studniówkowym po raz pierwszy. Uczyłem tę klasę historii i muszę przyznać, że jest to dobra klasa. Mogę się pochwalić, że jedna z moich uczennic Wiktoria Bereza zajęła pierwsze miejsca na Olimpiadach obwodowych z historii Ukrainy, a w tym roku brała nawet udział w Olimpiadzie ogólnoukraińskiej. Życzę tej klasie, a wiem, że mają taki potencjał, zrealizowania swoich marzeń i planów, i żeby wracali do naszej szkoły jako rodzice. Zobaczymy jak to będzie… Zdecydowana większość uczniów chce studiować w Polsce. Jest to zdolna młodzież i myślę, że im się powiedzie.

Swoimi refleksjami na temat klasy maturalnej podzieliła się ze mną pierwsza nauczycielka klasy Irena Słobodiana:
- Ta młodzież jest naszą nadzieją. Chcemy, aby wykazali się wiadomościami, które tutaj otrzymali. Pozostaną dla mnie zawsze małymi dziećmi. Tymi, które przyszły do szkoły po raz pierwszy i z przestraszonymi oczami siedziały w ławkach, patrząc na mnie i nie wiedząc jak to dalej będzie. Uczyłam je nie tylko czytać i pisać, ale też przyjaźni i miłości, tolerancji oraz historii Polski. Mówiłam im, żeby pamiętali, że są uczniami polskiej szkoły, mającej status szkoły mniejszości narodowej. Bardzo lubili śpiewać i tańczyć, o czym dzisiaj przekonaliśmy się. Ta klasa zawsze była zgrana i jest w niej dużo zdolnych uczniów.

Zapytałam również maturzystów, co odczuwają w tak ważnej i przełomowej chwili w ich życiu. Wszyscy mieli podobne mieszane uczucia: z jednej strony, że za 100 dni matura i egzaminy na studia wyższe, a z drugiej strony byli dumni, że mieli możliwość uczyć w szkole, w której panuje rodzinna atmosfera. Dziękowali nauczycielom i rodzicom, którzy wysłali ich właśnie do tej szkoły.

Anna Gordijewska


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.