• Wyspiański bliżej

    W roku 2017 obchodzimy 110. rocznicę śmierci słynnego polskiego poety i dramaturga, malarza, grafika, architekta – twórcy utalentowanego w wielu dziedzinach sztuki. ...
  • Spotkania artystyczne w Samborze

    III Festiwal Sztuki Polonijnej ściągnął do Rudek i Sambora tłumy amatorów sztuki scenicznej. ...
  • Otwarcie Stanicy Ratownictwa Górskiego n...

    16 września w ramach polsko-ukraińskiego projektu odbudowy gmachu obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, w odnowionych tam pomieszczeniach, została otwarta ...

aktualności

Х Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu

19/09/2017 06:34

Pod patronatem Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa MSZ Ukrainy i MSZ Polski w dniach 15-17 września w karpackim miasteczku Jaremcze odbyły się X Polsko-Ukraińskie Spotkania „Historia, Współczesność i Przyszłość”.

VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa

18/09/2017 12:11

W dniach 8-10 września br. we Lwowie odbył się VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa, którego głównymi organizatorami wspólnie z KG RP we Lwowie są Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa, Lwowska Rada Obwodowa oraz Lwowska Rada Miejska.

Konferencja naukowa o Stanisławowie

18/09/2017 11:18

W Stanisławowie po raz drugi odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu miastu. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Stanisławów i ziemia stanisławowska podczas przemian społecznych XIX i w pierwszej połowie XX wieku”. Na sympozjum przyjechali specjaliści z Polski i Ukrainy.

SOS dla cmentarza w Kołomyi

16/09/2017 08:34

Wolontariusze, związani z wrocławskim Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej, w roku 2017 uczestniczyli po raz ósmy w akcji remontowania, naprawy zniszczeń i porządkowania starego, zabytkowego cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Mazepy w Kołomyi.

Wydawnictwo Nowa Era na rzecz szkolnictwa polskiego we Lwowie

15/09/2017 08:18

Fundacja Dziedzictwo Kresowe, znana ze swojej wyjątkowej aktywności i szerokiej działalności na rzecz wspierania Rodaków na Kresach, w ramach realizowanej przez siebie misji wspierania nauczania języka polskiego za granicą przekazała w darze, również w tym roku, na rzecz Lwowskiej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej zestawy podręczników do nauki języka polskiego dla uczniów klas początkowych.

Dni Polskie w Suczawie

15/09/2017 06:58

Już po raz dziewiętnasty odbyły się Dni Polskie na rumuńskiej Bukowinie. W ramach polskiego święta odbyła się konferencja polsko-rumuńska, prezentacje polskich książek i dożynki w polskiej wsi na Bukowinie Nowy Sołoniec. Uroczystość w Nowym Sołońcu uświetnił kardynał Kazimierz Nycz z Warszawy.

Atrakcje szkoły letniej w Samborze

14/09/2017 07:46

W dniach od 7 do 16 sierpnia w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Samborze funkcjonowała szkoła letnia zorganizowana dla dzieci z polskich rodzin.

Procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa

13/09/2017 08:50

W intencji pokoju na Ukrainie i zakończenia wojny na wschodzie kraju modlili się uczestnicy tegorocznej procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, która 9 września przeszła ulicami miasta Lwowa, od sanktuarium św. Antoniego do bazyliki metropolitalnej.

publicystyka

Dawne kościoły i klasztory przedwojennego dekanatu kąkolnickiego. Część 3

20/09/2017 10:56

Początki organizacji dekanalnej w archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego sięgają 1593 roku, kiedy to arcybiskup Jan Dymitr Solikowski na synodzie przeprowadził podział terytorium.

Pożegnanie z bronią

19/09/2017 10:41

Natarcie, które przemieniło się w odwrót

Sztuka ponad granicami

18/09/2017 10:35

9 września w galerii „Własna Strzecha” przy ul. Rylejewa we Lwowie została otwarta wystawa prac malarskich uczestników 15 pleneru.

Wiśniowieccy. Część 3

18/09/2017 10:25

Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej.

80 lat temu rozpoczęto Operację Polską NKWD

17/09/2017 08:38

Wciąż mało wiemy w Polsce o zbrodni NKWD na Polakach zamieszkujących Związek Sowiecki, o pracach historyków nad poznaniem tych mordów.

Konstanty Górski

16/09/2017 08:31

Kompozytor Polski i Ukrainy Konstanty Górski (1859–1924). Jak Polacy Charków budowali. Część XIII

O zburzeniu kaplicy Matki Boskiej Łyczakowskiej

15/09/2017 08:22

W lutym 1993 r. redaktor naczelna Gazety Lwowskiej Bożena Rafalska zwróciła się do lwowian z apelem: „czy ktoś z Państwa może opisać historię kapliczki Łyczakowskiej?” (Gazeta Lwowska nr 3, 28.02.93). W gazecie zamieszczono zdjęcie dobrze znanej mi świątyni.

Nowa Ustawa o Oświacie. I co dalej?

15/09/2017 08:18

Minęło zaledwie kilka dni od rozpoczęcia nowego roku szkolnego i od przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy nowej Ustawy o Oświacie.

Zamach bombowy na otwarcie Targów

14/09/2017 07:51

Początek września 1929 roku miał być we Lwowie wielkim świętem. W tych dniach otwarto ekspozycję na IX Międzynarodowych Targach Wschodnich.

Obowiązek żyjących – pamiętać o przodkach

13/09/2017 09:05

Ta tytułowa myśl przyświecała organizatorom zjazdu rodzinnego potomków Agenora Marii hr. Gołuchowskiego (1849–1921) i jego żony Anny Napoleonii, który odbył się 19–23 lipca br.

Nietradycyjna studniówka

-a A+

Klasa maturalna szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie postanowiła złamać tradycje corocznych studniówek – bal w tym roku miał miejsce w restauracji „Wysoki Zamek”. Napisałem „bal”, bo pierwsze, co rzucało się w oczy, to balowe suknie przyszłych absolwentek, witających gości.

Jednak ciąg dalszy studniówki miał już bardziej tradycyjny przebieg: polonez (do muzyki Wojciecha Kilara) na początek, w nowej aranżacji, przystosowanej do ilości partnerów i wymiarów sali. Dalej miała miejsce projekcja multimedialna o życiu klasy, a następnie uczniowie przedstawili wesołe scenki z życia szkoły, zatańczyli wiązankę popularnych tańców dyskotekowych i podziękowali każdemu ze swych nauczycieli.Gości, wchodzących do restauracji, witała młodzież i napis „Studniówka 2017”. Sala, w której odbywała się uroczystość, została również przygotowana specjalnie – stoły i krzesła ustawiono półkolem, tak, aby goście mogli dobrze widzieć występy młodzieży. Na sali zebrali się rodzice i dziadkowie bohaterów dzisiejszego wieczoru, ich koledzy i koleżanki, grono pedagogiczne szkoły i zaproszeni goście. Konsulat Generalny RP we Lwowie reprezentowała konsul Beata Skorek, obecna była Janina Iwaszczyszyn, reprezentująca władze oświatowe Lwowa, oraz Andrij Kułyk, metodysta z Centrum metodycznego we Lwowie. Wśród gości byli również Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Zbigniew Jarmiłko. Duchowieństwo kościoła św. Antoniego reprezentowali proboszcz o. Paweł i s. Bogna – katecheci szkoły.

Największe brawa zebranych i salwy śmiechu wywoływały na sali scenki z życia szkolnego. Młodzież przygotowała je z własnych wspomnień, uzupełniając dowcipnymi wstawkami, anegdotami szkolnymi i wypowiedziami w stylu:

- Czy można ukarać kogoś za coś czego nie zrobił? – pyta uczeń.
- Nie – odpowiada nauczyciel.
- To dlaczego dostałem dwóję za nieodrobione zadanie?
Albo:
- Dlaczego w twojej pracy kontrolnej jest tak dużo błędów – pyta nauczyciel. – Czy nie mogło być ich mniej?
- Mogło – gdyby praca była krótsza – spokojnie odpowiada uczeń.

Młodzież starała się przedstawić w tych scenkach swych nauczycieli i sytuacje, które wynikały na ich lekcjach. Wprowadziło to zebranych w nastrój wspomnień z własnych szkolnych lat.

Fot. Krzysztof Szymański


Po prezentacji programu artystycznego głos zabrała dyrektor szkoły Łucja Kowalska.
- Dobiegają do kresu wasze lata szkolne i nadszedł czas na bal studniówkowy, który po latach będziecie wspominać z rozrzewnieniem. Korzystajcie z tej chwili, bawcie się dobrze wspominajcie lata, spędzone w murach szkolnych – połowę waszego życia. Był to czas korzystania z uroków młodości, ale również czas zdobywania wiedzy – powiedziała pani dyrektor. – Jestem przekonana, że nasi nauczyciele zrobili wszystko, by wam ją przekazać. Reszta zależy już tylko od was. Przed wami egzamin dojrzałości, od którego wyników będzie zależało wiele. To wszystko przed wami, a dziś – bawcie się dobrze – zakończyła Łucja Kowalska.

Następnie pani dyrektor przekazała głos konsul Beacie Skorek.
- Szanowni państwo, droga młodzieży, mam przyjemność być tu dziś w imieniu konsula generalnego Wiesława Mazura. W imieniu jego i wszystkich pracowników Konsulatu przekazuję państwu tort, specjalnie przygotowany na tę okazje. Od matury dzieli was symboliczne 100 dni i przeżyciem było dla mnie oglądanie waszych zdjęć z lat szkolnych. Chcę tu podzielić się pewną myślą: czym różni się dzieciństwo od dorosłości? Zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu dokonujemy wyborów i ponosimy ich konsekwencje. W dzieciństwie przeważnie rodzice dokonują wyborów, a dzieci ponoszą ich konsekwencje. W życiu dorosłym, to już sami będziecie dokonywać wyborów, i niestety, sami ponosić ich konsekwencje. Życzę państwu dokonywania zawsze tych najlepszych wyborów, na miarę waszych ambicji, żeby wam się wszystko w życiu udawało. A te szkolne lata, żeby zawsze pozostały w waszej pamięci, bo są to najpiękniejsze lata – zakończyła konsul Beata Skorek.

Zarówno prezes Emilia Chmielowa i wiceprezes Zbigniew Jarmiłko, gratulowali dyrekcji szkoły wytrwania przy tradycjach, a młodzieży pomyślności w dorosłym życiu, i aby zawsze pamiętali o swojej szkole, swoich nauczycielach. Życzyli wytrwałości w ciągu najbliższych symbolicznych 100 dni i jak najlepszych ocen na wszystkich egzaminach – w tym również życiowych. Proboszcz o. Paweł pogratulował dotrwania do tego końcowego etapu nauki. Cytując Pismo święte, ksiądz Paweł mówił, że jest czas na wszystko – „czas sadzenia i czas zbierania, czas płaczu i czas śmiechu, i czas nauki, a dziś jest czas zabawy” i tej wspaniałej, radosnej i pomyślnej zabawy ksiądz-katecheta życzył swoim wychowankom.

Na zakończenie oficjalnej części wieczoru głos zabrała w imieniu komitetu rodzicielskiego Madlena Dobrowolska, matka jednej z absolwentek oraz absolwentka tej szkoły.

- Pragnę serdecznie podziękować dyrekcji szkoły za atmosferę która panuje w murach szkoły, a gronu pedagogicznemu za czas, poświęcenie i wysiłek, z którymi starali się przekazywać wiedzę naszym dzieciom. Szczególne słowa wdzięczności należą się wychowawczyni klasy, pani Irenie Mudrej, która okazała wiele cierpliwości i miłości wobec swoich wychowanków. Chcemy życzyć naszej młodzieży na przyszłość postawy, godnej doniosłości tego balu, a jednocześnie wesołej i dobrej zabawy.

Następnie młodzież uczciła wszystkie nauczycielki kwiatami i stosownymi podziękowaniami, odmiennymi dla każdego profesora. Dziękowano w nich za przekazane wiadomości, za wyrozumiałość i cierpliwość, wykazywaną w czasie nauki, za tolerancję. Podziękowania, spisane na przygotowanych na tę okazję blankietach, wręczano każdemu z nauczycieli po ich odczytaniu.

Potem – ponowna zmiana strojów, na balowe, i wspólna fotografia całej klasy. W tym czasie pytam wychowawczynię klasy Irenę Mudrą o jej uczucia, gdy spogląda na swoich wychowanków, już prawie absolwentów.

- Z jednej strony czuję ogromną ulgę, bo od piątej klasy wspólnie szliśmy z klasy do klasy. Jestem z nich dumna, bo wspólnie przetrwaliśmy trudne czasy, jest mi też smutno, bo za sto dni czeka ich matura, otwiera się przed nimi świat, a mnie prawdopodobnie czeka nowa klasa i nowe wyzwania. Jest to już moja druga klasa maturalna. Za każdym razem żal mi rozstawać się z uczniami, bo w ciągu tych lat stają się dla mnie, jak własne dzieci. Życzę im wszystkiego najlepszego, niech wszystko toczy się według ich myśli i planów. Zawsze im powtarzałam, że później w życiu nikt ich nie zapyta, jak wykonali ten sprawdzian, a to pytanie będzie stawiało im samo życie. Najważniejsze, aby byli dobrymi ludźmi i jako takich będziemy ich zawsze wspominać.

W swoich wypowiedziach młodzież podkreślała, że na pewno będzie im szkoda szkoły, ale z drugiej strony chcą już spróbować tego dorosłego życia, chociaż mają świadomość, że nie będzie to takie proste, jak dotychczas. Ale nowe wyzwania są właśnie dla młodzieży. Życzymy im pomyślności.

Krzysztof Szymański

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.