Mieszkańcy polskiej wsi Strzelczyska apelują o pomoc w remoncie drogi

-a A+

Polska wieś Strzelczyska w obwodzie lwowskim słynie z tego, że prawie wszyscy mieszkańcy to Polacy. Jest tam kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi oraz zbudowana z funduszy Senatu RP, nowa szkoła średnia z polskim językiem nauczania. Ale już wiele lat jest problem z drogą, której tak naprawdę tam nie ma.

Od wyborów do wyborów mieszkańcy Strzelczysk są zwodzeni obietnicami budowy nawierzchni drogi. Ale tylko kampania wyborcza się kończy, a wraz z nią marzenia o normalnej drodze. W tym roku cierpliwość mieszkańców pękła, bo zaległa warstwa śniegu i błota pośniegowego zrobiła drogę nie tylko nieprzejezdną, ale i trudną do pokonania pieszo.

Dodajmy również to, że w tamtym roku drogi w sąsiednich wioskach jak np. Radenicach czy Krysowicach otrzymały nową nawierzchnie.

Fot. Facebook/Parafia NSPJ i NSNMP Strilec'ke - Strzelczyska' UkrainaW imieniu mieszkańców wsi Strzelczyska Marian Mazur, prezes miejscowego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Alicja Bałuch, dyrektor szkoły oraz ks. proboszcz Mieczysław Frytek wystosowali do mera Mościsk Serhija Storożuka apel o szybką interwencję w sprawie remontu drogi.

„My, mieszkańcy wsi Strzelczyska, apelujemy z nadzieją, że rada miasta podejmie decyzję o remoncie drogi, która jest w katastroficznym stanie. Do naszej szkoły przyjeżdżają dzieci z Pnikuta, Krysowic oraz nauczyciele, którzy nie mogą dostać się do miejsca pracy ze względu na dziury, wyboje i nierówności, które mogą spowodować wypadki i stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia osób. Wjazd pod górę jest praktycznie zniszczony i niemożliwie dostać się do wioski” – czytamy w oświadczeniu.

Również czytamy w apelu, że mieszkańcy wsi już wielokrotnie zwracali się z prośbą o naprawę drogi, ale za każdym razem słyszą odpowiedź, że nie ma pieniędzy i nikt nie podejmuje żadnych działań.

Pismo z prośbą o pomoc w remoncie drogi również zostało wysłane do Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Akcja rozpowszechniła się w internecie i w sieciach społecznościowych. Czytamy komentarze, że „dzieci z sąsiednich wiosek nie mogą dotrzeć do szkoły... bo droga jest zupełnie nieprzejezdna”. A także sarkastyczne wpisy: „Co to ziemniaki będą sadzić na tej drodze?”.

„Tak wygląda główna droga do Strzelczysk – polskiej wsi koło Mościsk w obwodzie lwowskim, którą władze sowieckie uważały miejscowością bez perspektyw i nie wybudowali tam drogi. Władze Ukrainy tym bardziej nie postarali się o to. Teraz też są bezradni, bo brak funduszy na takie głupoty. Sedesy złote są ważniejsze:) :). Jeżeli ukraińscy politycy mają to w nosie to może polscy politycy znajdą stosowne rozwiązanie i pomogą Polakom ze Strzelczysk??? – napisał na facebooku Marek Gierczak, Polak ze Strzałkowic, mieszkający we Wrocławiu.

Eugeniusz Sało

16/09/2014 13:25

Jubileusz szkoły w Strzelczyskach

W czwartek, 26 września, polska szkoła podstawowa w Strzelczyskach, polskiej wsi w obwodzie lwowskim, świętowała dziesięciolecie swojego istnienia. Szkoła działa od 2003 roku. Wybudowano ją z funduszy Senatu RP, przy udziale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Obchody rozpoczęły się mszą św., sprawowaną w miejscowym kościele. Następnie w szkole odbyła się uroczysta akademia.

01/09/2016 18:20

Rozpoczęcie roku szkolnego w Strzelczyskach

Fot. Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.