Jasełka w Kołomyi

-a A+

29 stycznia w Polskiej Sobotniej Szkole im. Stanisława Vincenza przy TKP „Pokucie” w Kołomyi odbyły się, zgodnie z tradycją tej placówki, jasełka.

W piękny i oryginalny sposób została ukazana historia narodzenia Jezusa w Betlejem, w której ważnym motywem była także wędrówka po Polsce. Znane kolędy wykonane przez szkolny chór, ludowe tańce zespołu tanecznego i polskie krajobrazy wplotły się w narrację cudu narodzin Zbawiciela w skromnej, ale jakże wymownej w swej prostocie stajence.

Młodzi aktorzy włożyli dużo trudu w przygotowanie zarówno tekstów, jak kostiumów. Brykające poznańskie koziołki wprowadziły trochę humoru. Natomiast opowieść o królu Herodzie – nastrój grozy. Święta Rodzina i dary Trzech Króli, a także górali, Wielkopolan czy Kujawiaków przypominały o tym, że również my możemy obdarować miłością innych ludzi. I to jest chyba główne przesłanie szkolnych jasełek. Cieszy też polska mowa, wspomnienie polskiej kultury i tradycji. Uczniowie szkoły i ich rodzice nie zawiedli, licznie wypełniając miejsca przeznaczone dla widowni.

Po przedstawieniu Stanisława Kołusenko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie”, zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek, podczas którego podziękowała nauczycielom, uczniom i rodzicom za profesjonalne przygotowanie jasełek.

Warto też wspomnieć, że przedstawienie jasełkowe otworzyło w Polskiej Sobotniej Szkole w Kołomyi rok jubileuszowy. Szkoła bowiem właśnie w 2017 roku obchodzi 20-lecie swego istnienia. Została założona 25 maja 1997 r.

Ewa Gładka
nauczycielka języka polskiego
Tekst ukazał się w nr 3 (271) 14-27 lutego 2017

25/01/2016 08:26

Jasełka w Strzelczyskach

W Strzelczyskach koło Mościsk 24 stycznia po niedzielnej mszy św., której przewodniczył ks. Andrzej Lalik, wszyscy wierni udali się do szkoły, gdzie odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe z udziałem młodzieży i dzieci.

15/02/2017 08:06

Jasełka bez szopki i Maryi z Dzieciątkiem

Dzieci z grupy teatralnej prowadzonej przez Lubę Lewak i świetlicy „Elementarz”, którą opiekuje się siostra Tadea, działających przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej (SPPZL) zaprezentowały gościom, rodzicom i dziadkom przedstawienie „Jasełka”.

18/02/2017 08:18

Wigilia u babci

Pod tym tytułem 23 stycznia w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie odbyły się jasełka, które ponownie przypomniały nam jak ważny jest czas Bożego Narodzenia i dlaczego tak uroczyście go obchodzimy. Tegoroczne jasełka w wykonaniu uczniów klasy 4 połączone były ze świętem babci i dziadka.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.