Wigilia u babci

-a A+

Pod tym tytułem 23 stycznia w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie odbyły się jasełka, które ponownie przypomniały nam jak ważny jest czas Bożego Narodzenia i dlaczego tak uroczyście go obchodzimy. Tegoroczne jasełka w wykonaniu uczniów klasy 4 połączone były ze świętem babci i dziadka.

Uczniowie klasy 4 wcielili się w role z ogromnym zaangażowaniem. Występ był wzbogacony o śpiew kolęd, a także taniec dziękczynny dla nowonarodzonego Jezusa. Przedstawienie miało bardzo ciekawą fabułę, pełną zaskakujących wątków, tworzących spójną całość. Składało się z dwóch części. Pierwsza część – „Wigilia u babci” ukazała widzom polskie tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Akcja toczyła się przy stole wigilijnym, przed sceną, gdzie babcia z dziadkiem przybliżali swym wnuczkom, jak wyglądała wigilia dawniej – w ich dzieciństwie, a jak dziś. Drugą część rozpoczął płacz noworodka oraz odsłonięcie sceny, gdzie ukazała się piękna betlejemska szopka oraz Maryja, tuląca do swej piersi nowonarodzonego, płaczącego Jezuska. Obok Maryi stał przejęty Józef, a szopkę otaczał zastęp aniołów. Na scenie ukazało się również jarzące ognisko, przy którym ogrzewali się uśpieni pastuszkowie. Po chwili na scenę dołączyli Trzej Królowie, którzy złożyli Nowonarodzonemu cenne dary. Uczniowie wystąpili w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój oraz swym pięknym, oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.

Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wszyscy aktorzy otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia. Społeczność szkoły oraz zaproszeni goście, a szczególnie babcie i dziadkowie mogli wspólnie kolędować i przeżyć radość z bycia razem w tym szczególnym dla nas czasie.

Życzenia babciom i dziadkom w swym krótkim występie złożyli również uczniowie klasy 3.

Swą obecnością zaszczycili nas o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie oraz siostra Bogna. Ojciec Paweł pobłogosławił opłatki, którymi staropolskim obyczajem wszyscy się podzielili i złożyli sobie nawzajem noworoczne życzenia oraz pięknie zaśpiewał kolędę „Oj maluśki, maluśki…”.

Na koniec uroczystości dyrektor szkoły Łucja Kowalska złożyła życzenia babciom i dziadkom oraz podziękowania wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za pomoc. Szczególne podziękowania zostały skierowane do rodziców uczniów klasy 4. Dyrektor szkoły ogłosiła również wyniki konkursów świątecznych, które odbyły się w naszej szkole. Komisja oceniająca świąteczną dekorację klas przyznała:

I miejsce – klasie 4,
II miejsce – klasie 3,
Klasa 1 i 2 otrzymały wyróżnienia.
Za gazetki – klasa 3 i 2 – pierwsze i drugie miejsce.
Odbył się również konkurs na ekologiczną choinkę:
I miejsce – Kalina Opajnicz – ucz. kl. 4,
II miejsce – Krystyna Tchorowska – ucz. kl.4, oraz Teresa Dumańska – ucz. kl. 2,
III miejsce – Karina Daniłowa – ucz. kl. 4.
Dyrektor wręczyła wyróżnienia i skromne upominki dla wyżej wymienionych uczennic i przewodniczących klas.

Dorota Łabędzka
nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG
Tekst ukazał się w nr 3 (271) 14-27 lutego 2017

25/01/2016 08:26

Jasełka w Strzelczyskach

W Strzelczyskach koło Mościsk 24 stycznia po niedzielnej mszy św., której przewodniczył ks. Andrzej Lalik, wszyscy wierni udali się do szkoły, gdzie odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe z udziałem młodzieży i dzieci.

15/02/2017 08:06

Jasełka bez szopki i Maryi z Dzieciątkiem

Dzieci z grupy teatralnej prowadzonej przez Lubę Lewak i świetlicy „Elementarz”, którą opiekuje się siostra Tadea, działających przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej (SPPZL) zaprezentowały gościom, rodzicom i dziadkom przedstawienie „Jasełka”.

18/02/2017 08:25

Jasełka w Kołomyi

29 stycznia w Polskiej Sobotniej Szkole im. Stanisława Vincenza przy TKP „Pokucie” w Kołomyi odbyły się, zgodnie z tradycją tej placówki, jasełka.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.