• Wyspiański bliżej

    W roku 2017 obchodzimy 110. rocznicę śmierci słynnego polskiego poety i dramaturga, malarza, grafika, architekta – twórcy utalentowanego w wielu dziedzinach sztuki. ...
  • Spotkania artystyczne w Samborze

    III Festiwal Sztuki Polonijnej ściągnął do Rudek i Sambora tłumy amatorów sztuki scenicznej. ...
  • Otwarcie Stanicy Ratownictwa Górskiego n...

    16 września w ramach polsko-ukraińskiego projektu odbudowy gmachu obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, w odnowionych tam pomieszczeniach, została otwarta ...

aktualności

Х Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu

19/09/2017 06:34

Pod patronatem Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa MSZ Ukrainy i MSZ Polski w dniach 15-17 września w karpackim miasteczku Jaremcze odbyły się X Polsko-Ukraińskie Spotkania „Historia, Współczesność i Przyszłość”.

VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa

18/09/2017 12:11

W dniach 8-10 września br. we Lwowie odbył się VI Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa, którego głównymi organizatorami wspólnie z KG RP we Lwowie są Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa, Lwowska Rada Obwodowa oraz Lwowska Rada Miejska.

Konferencja naukowa o Stanisławowie

18/09/2017 11:18

W Stanisławowie po raz drugi odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu miastu. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Stanisławów i ziemia stanisławowska podczas przemian społecznych XIX i w pierwszej połowie XX wieku”. Na sympozjum przyjechali specjaliści z Polski i Ukrainy.

SOS dla cmentarza w Kołomyi

16/09/2017 08:34

Wolontariusze, związani z wrocławskim Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej, w roku 2017 uczestniczyli po raz ósmy w akcji remontowania, naprawy zniszczeń i porządkowania starego, zabytkowego cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Mazepy w Kołomyi.

Wydawnictwo Nowa Era na rzecz szkolnictwa polskiego we Lwowie

15/09/2017 08:18

Fundacja Dziedzictwo Kresowe, znana ze swojej wyjątkowej aktywności i szerokiej działalności na rzecz wspierania Rodaków na Kresach, w ramach realizowanej przez siebie misji wspierania nauczania języka polskiego za granicą przekazała w darze, również w tym roku, na rzecz Lwowskiej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej zestawy podręczników do nauki języka polskiego dla uczniów klas początkowych.

Dni Polskie w Suczawie

15/09/2017 06:58

Już po raz dziewiętnasty odbyły się Dni Polskie na rumuńskiej Bukowinie. W ramach polskiego święta odbyła się konferencja polsko-rumuńska, prezentacje polskich książek i dożynki w polskiej wsi na Bukowinie Nowy Sołoniec. Uroczystość w Nowym Sołońcu uświetnił kardynał Kazimierz Nycz z Warszawy.

Atrakcje szkoły letniej w Samborze

14/09/2017 07:46

W dniach od 7 do 16 sierpnia w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Samborze funkcjonowała szkoła letnia zorganizowana dla dzieci z polskich rodzin.

Procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa

13/09/2017 08:50

W intencji pokoju na Ukrainie i zakończenia wojny na wschodzie kraju modlili się uczestnicy tegorocznej procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, która 9 września przeszła ulicami miasta Lwowa, od sanktuarium św. Antoniego do bazyliki metropolitalnej.

publicystyka

Dawne kościoły i klasztory przedwojennego dekanatu kąkolnickiego. Część 3

20/09/2017 10:56

Początki organizacji dekanalnej w archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego sięgają 1593 roku, kiedy to arcybiskup Jan Dymitr Solikowski na synodzie przeprowadził podział terytorium.

Pożegnanie z bronią

19/09/2017 10:41

Natarcie, które przemieniło się w odwrót

Sztuka ponad granicami

18/09/2017 10:35

9 września w galerii „Własna Strzecha” przy ul. Rylejewa we Lwowie została otwarta wystawa prac malarskich uczestników 15 pleneru.

Wiśniowieccy. Część 3

18/09/2017 10:25

Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej.

80 lat temu rozpoczęto Operację Polską NKWD

17/09/2017 08:38

Wciąż mało wiemy w Polsce o zbrodni NKWD na Polakach zamieszkujących Związek Sowiecki, o pracach historyków nad poznaniem tych mordów.

Konstanty Górski

16/09/2017 08:31

Kompozytor Polski i Ukrainy Konstanty Górski (1859–1924). Jak Polacy Charków budowali. Część XIII

O zburzeniu kaplicy Matki Boskiej Łyczakowskiej

15/09/2017 08:22

W lutym 1993 r. redaktor naczelna Gazety Lwowskiej Bożena Rafalska zwróciła się do lwowian z apelem: „czy ktoś z Państwa może opisać historię kapliczki Łyczakowskiej?” (Gazeta Lwowska nr 3, 28.02.93). W gazecie zamieszczono zdjęcie dobrze znanej mi świątyni.

Nowa Ustawa o Oświacie. I co dalej?

15/09/2017 08:18

Minęło zaledwie kilka dni od rozpoczęcia nowego roku szkolnego i od przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy nowej Ustawy o Oświacie.

Zamach bombowy na otwarcie Targów

14/09/2017 07:51

Początek września 1929 roku miał być we Lwowie wielkim świętem. W tych dniach otwarto ekspozycję na IX Międzynarodowych Targach Wschodnich.

Obowiązek żyjących – pamiętać o przodkach

13/09/2017 09:05

Ta tytułowa myśl przyświecała organizatorom zjazdu rodzinnego potomków Agenora Marii hr. Gołuchowskiego (1849–1921) i jego żony Anny Napoleonii, który odbył się 19–23 lipca br.

Jasełka bez szopki i Maryi z Dzieciątkiem

-a A+

Dzieci z grupy teatralnej prowadzonej przez Lubę Lewak i świetlicy „Elementarz”, którą opiekuje się siostra Tadea, działających przy Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej (SPPZL) zaprezentowały gościom, rodzicom i dziadkom przedstawienie „Jasełka”.

Tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia odgrywane są tego rodzaju przedstawienia. Mają one przeważnie jednakowy scenariusz, oparty na przekazach Ewangelii. Tym razem Luba Lewak zareżyserowała „Jasełka” w odmiennym stylu. Nie było tu tradycyjnej szopki, Maryi i Józefa z Dzieciątkiem, Trzech Królów i pastuszków. Rzecz cała działa się w czarodziejskim lesie. Zwierzątka przestraszone były gwałtownym szumem wiatru, nie wiedziały, co się dzieje i z trwogą pytały jedno drugie, o co chodzi. Dopiero, gdy do zwierzątek przyleciał wiatr i wyjawił całą sprawę, zrozumiały, że narodził się Zbawca. Na tę wieść zwierzaki wybrały się w odwiedziny do Niego. Ale tu znów przeszkoda – wpadł diabełek i zagroził, że poplącze im drogę i nigdy nie dojdą do celu. Jednak odważny jeżyk pokłuł diabełka i ten uciekł z piskiem. Dzieci z grupy przedszkolnej uświetniły ten występ stosownymi wierszami. Na zakończenie dzieci złożyły wszystkim świąteczne wierszowane życzenia i wspólnie z widzami śpiewały kolędy.

Całość słowem wstępnym opatrzyła siostra Tadea, która przedstawiła tradycje świąteczne. Gdy o nich opowiadała, dzieci wnosiły po kolei sianko, biały obrus, gwiazdę, opłatki, świecę i szopkę. Były bardzo przejęte i robiły to dostojnie. Siostra opowiadała o symbolicznym znaczeniu tych rzeczy, o tradycyjnych potrawach i zwyczajach w różnych częściach Polski.

Fot. Krzysztof Szymański

Przygotowania w obu grupach toczyły się od listopada. Dzieci uczyły się wierszyków, ról, ćwiczyły ruch sceniczny i dykcję. W tym czasie rodzice głowili się nad kostiumami dla swych pociech. Pomysły rodziców nie miały granic. Ktoś z czerwonych i żółtych bibułek zrobił wiewiórczą kitę, która wyglądała jak prawdziwa; ktoś przykleił na czapeczce sterczące kawałki papieru, więc był już odważny jeż; ktoś inny do okularów doczepił własnej roboty kolorową maskę i dodał szal w listeczki i była to sowa – symbol mądrości i powagi. Z rodzinnych garderób powyciągano sukienki, chusty i narzuty – udało się z tego stworzyć niepowtarzalne stroje dla swych pociech. Czuło się, że rodzice ćwiczyli ze swymi pociechami również w domu. W wyniku tej współpracy powstała wspaniała bajkowa opowieść również dla dorosłych, z satysfakcją dzieci, że mogły zaprezentować swoje talenty.

Jak na prawdziwą tradycję Bożego Narodzenia przystało, po przedstawieniu mali aktorzy rozdali obecnym opłatki i dzieląc się nimi składali wszystkim najlepsze życzenia. Rodzice ze swej strony przygotowali dla nich słodki poczęstunek i gorące napoje. Raczono się tym w miłej, serdecznej, domowej atmosferze.

Fot. Alina Wozijan

Dopiero odbył się debiut młodych artystów, a już pani Luba obmyśla kolejne przedstawienie. Jak sama stwierdziła: „Dzieci garną się to takich występów. Same mają nieraz wspaniałe pomysły. Trzeba je jedynie odpowiednio opracować i ukierunkować, a wyrosną na prawdziwych aktorów”.

Siostrze Tadei i Lubie Lewak życzymy dalszych osiągnięć w pracy z dziećmi, a rodzicom i SPPZL dziękujemy za wspieranie tej działalności. Mamy nadzieję, że tych młodych aktorów zobaczymy jeszcze nie raz przy innych okazjach.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 3 (271) 14-27 lutego 2017

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.