• Fajowo bo kino gra

    Kolejny, już szósty Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie dobiegł końca. ...
  • Anna Gordijewska i Aleksander Kuśnierz w...

    Film „Kuriera Galicyjskiego” w reżyserii Anny Gordijewskiej „Moje magiczne miejsca. Sentymentalna podróż Zbigniewa Chrzanowskiego” otrzymał III nagrodę za film w kategorii Filmy Ed...
  • Festiwal ukraińskich filmów w Warszawie

    W czasie, gdy lwowianie delektowali się polskim filmem, warszawiacy mogli zapoznać się z ukraińską propozycją filmową. W Warszawie odbył się 2. Festiwal Filmowy Ukraina, na którym ...

aktualności

Podsumowanie projektu „Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków”

16/10/2017 19:43

Z udziałem prezesa Pogoni Lwów Marka Horbania, kierownika klubu Pogoń Siedlce Łukasza Firusa oraz konsula Rafała Kocota z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, 11 października w Winnikach k. Lwowa odbyła się konferencja prasowa podsumowująca roczny projekt „Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków”, który jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w PWSW w Przemyślu

16/10/2017 19:27

„Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska – to jedna z czołowych publicznych uczelni zawodowych w Polsce. W rankingu miesięcznika "Perspektywy" w kategorii PWSZ-ów od wielu lat znajdujemy się w pierwszej dziesiątce” – zaznaczył w czasie otwarcia inauguracji roku akademickiego 2017/2018 dr Paweł Trefler, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada ze sztandarem i patronem

15/10/2017 21:20

Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w Lublinie porozumienie, zgodnie z którym Wielonarodowa Brygada będzie mogła brać udział w zagranicznych misjach pokojowych. Jednostka, która obchodzi dzisiaj drugą rocznicę powstania, otrzymała sztandar oraz imię Hetmana Wielkiego Konstantego Ostrogskiego.

Pomnik Petlury i rekonstrukcja historyczna w Winnicy

15/10/2017 21:12

14 października w stolicy Podola odbyły się dwie ważne uroczystości, poświęcone 100-leciu Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Dniu Obrońcy Ojczyzny.

Święty Jan Paweł II został upamiętniony w ukraińskiej stolicy

15/10/2017 21:00

W Kijowie odsłonięto mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Mural zdobi jeden z budynków mieszkalnych przy ulicy, której patronem również jest Papież Polak.

Wizyta wiceministra edukacji we Lwowie

13/10/2017 06:40

Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej we wtorek, 10 października spotkał się przedstawicielami środowiska oświatowego we Lwowie.

Polska Akcja Kresowa 2017

11/10/2017 10:41

Fundacja Dziedzictwo Kresowe z Warszawy wspólnie z Bazyliką Metropolitalną we Lwowie w dniach 1–11 sierpnia zrealizowała w podżółkiewskiej wsi Lubella projekt „Polska Akcja Kresowa 2017”.

Polsko-ukraińskie warsztaty w Przemyślu

04/10/2017 03:22

W dniach 17–21 września w Przemyślu po raz pierwszy odbyły się warsztaty polsko-ukraińskie, poświęcone wspólnemu kulturowemu dziedzictwu pogranicza.

publicystyka

Wiśniowieccy. Część 4

15/10/2017 13:49

Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej: Wiśniowieccy.

Nowe odkrycie na Cmentarzu Janowskim

15/10/2017 13:40

Podczas prac porządkowych na kwaterze Obrońców Lwowa na Cmentarzu Janowskim dokonano interesującego odkrycia – odnaleziono oryginalne żeliwne krzyże z zachowanymi tablicami.

Mała bitwa wielkiej wojny

14/10/2017 13:35

W poprzednim odcinku pisałem o tym, jak w lipcu 1917 roku polscy ułani z oddziałów armii rosyjskiej uratowali Stanisławów przed rosyjskimi rabusiami.

Artur Deska: Mam zaszczyt być ich przyjacielem

14/10/2017 13:27

Z Arturem Deską rozmawiał Oleh Dorka – bloger i dziennikarz B-East Production.

„Pod Wysokim Zamkiem” z Zofią Turowską i Januszem Majewskim

13/10/2017 10:20

Jednym z kolejnych wydarzeń towarzyszących w ramach 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" było spotkanie autorskie z Zofią Turowską, połączone z prezentacją jej najnowszej książki „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia”. Niestety z przyczyn zdrowotnych, bohater książki nie mógł przyjechać na spotkanie do Lwowa.

Alabastrowa szkatułka z Żurawna

11/10/2017 10:54

Z Mariuszem Olbromskim pisarzem, muzealnikiem, dyrektorem Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, rozmawiała Anna Gordijewska.

„Pod Wysokim Zamkiem” z Janem Banasiem

10/10/2017 09:35

Otwarcie wystawy „Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca” oraz spotkanie z wybitnym polskim piłkarzem Janem Banasiem, umiliło sobotnie popołudnie 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie.

Lekcja historii w kinie „Pod Wysokim Zamkiem”

09/10/2017 12:32

Uczniowie oraz nauczyciele szkół średnich ogólnokształcących ze Lwowa i obwodu lwowskiego poznawali historię Polski dzięki tradycyjnemu już wydarzeniu Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – „Lekcja historii w kinie”.

Jak Polacy Charków budowali. Część XIV

09/10/2017 06:44

Zapomniani polscy artyści malarze w Charkowie na przełomie XIX-XX wieku

V Dobroczynny Kiermasz Bożonarodzeniowy „Dajmy Nadzieję”

-a A+

4 grudnia 2016 roku w Kurii Metropolitalnej we Lwowie odbył się V Dobroczynny Kiermasz Bożonarodzeniowy „Dajmy Nadzieję”, dochód z którego przeznaczony będzie na potrzeby chorych dzieci, którymi opiekuje się działająca przy Katedrze lwowskiej Fundacja „Dajmy Nadzieję”.

Od pierwszych kiermaszów patronują temu przedsięwzięciu arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie.

– To jest czas, kiedy mogą się tutaj spotkać całe rodziny, znajomi, przyjaciele, kiedy możemy nabyć czy wylosować piękne rzeczy związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia – powiedziała zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Katarzyna Solek. – Ale przede wszystkim to czas, kiedy mamy szansę, kiedy dajemy nadzieję, kiedy wspieramy Fundację, wspieramy ludzi potrzebujących.

W czasie jarmarku brzmiała muzyka w wykonaniu zespołów młodzieżowych z parafii św. Antoniego we Lwowie i z Katedry lwowskiej. Gości degustowali kiełbaski, różnorodne wypieki, słodycze i gorące napoje. Młoda wolontariuszka Iwona powiedziała nam, że parafianie przynieśli dużo ciastek, serników.

Podczas dobroczynnego Kiermaszu działały stoiska Fundacji „Dajmy Nadzieję”, Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej, innych organizacji polskich z obwodu lwowskiego. Do tej akcji charytatywnej dołączyli się też Rycerze Kolumba. W świątecznej loterii można było wygrać m.in. rower, zegarek, obrazy, pocztówki, certyfikaty.

– Cieszymy się, że za te parę lat mogła nasza Fundacja kupić dla chorych dzieci parę wózków, materacy, inne rzeczy i że te dzieci mogą być w domu i razem z rodzicami spędzać święta Bożego Narodzenia, a nie w szpitalach, gdzie nie zawsze są dla nich odpowiednie warunki – zaznaczył lekarz Roman Chałania, Rycerz Kolumba.

Składając podziękowanie wszystkim, kto przygotowywał i uczestniczył w kiermaszu, prezes Fundacji „Dajmy Nadzieję” Irena Hałamaj osobno podziękowała obecnemu na kiermaszu posłowi na Sejm RP Kazimierzowi Gołojuchowi, który od początku założenia Fundacji ciągle ją wspiera.

– Z wielką przyjemnością uczestniczę w tych akcjach charytatywnych we Lwowie, dlatego że jest to bezpośrednia pomoc potrzebującym – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego polski parlamentarzysta Kazimierz Gołojuch. – Jesteśmy w okresie Adwentu, i tej pomocy potrzebującym nie powinniśmy odmawiać, a szczególnie dzieciom. I tutaj ja również podziękuję Fundacji „Dajmy Nadzieję” za zorganizowanie tych kiermaszów. Za troskę o tych najbardziej potrzebujących, o chore dzieci, dzieci opuszczone. Kiedy dowiedziałem się, że taka akcja tutaj jest przez pani prezes zainicjowana i przez wolontariuszy, od razu pomyślałem, że należy w niej uczestniczyć, bo również jestem prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w diecezji rzeszowskiej, w której mieszkam. Organizujemy różne akcje pomocy potrzebującym. Ale również naszym zadaniem jest pomoc tutaj na Wschodzie, i tę pomoc staramy się realizować. Wiem, że można jeszcze więcej i będziemy to czynić z wielką radością. Bo św. Jan Paweł II powiedział, że człowiek jest wielki przez to, czym dzieli się z innymi. I my powinniśmy się dzielić z tymi, którzy tej pomocy potrzebują – z osobami niepełnosprawnymi, chorymi w szczególności, ale też ze wszystkimi potrzebującymi.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.