• Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w M...

    23 lutego br. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odwiedził polskie szkoły nr 3 w Mościskach i Strzelczyskach w obwodzie lwowskim oraz złożył wieniec i zapa...
  • Obrady o pracach renowacyjnych na górze ...

    W Mikuliczynie dziś, 23 lutego, rozpoczęło się 13 posiedzenie robocze w sprawie renowacji astronomiczno-meteorologicznego obserwatorium na górze Pop Iwan. ...
  • W Stanisławowie otwarto Gabinet Języka P...

    21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu właśnie w Ogólnokształcącej Szkole nr 3 (gmach dawnego klasztoru sióstr urszulanek) w Iwano-Frankiwsku (d. S...

aktualności

Zielone światło dla linii kolejowej 102

20/02/2018 15:10

Podczas XX międzynarodowej konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce w Przemyślu uczestnicy obrad poruszyli problem odnowienia linii kolejowej 102 z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych przez Malhowice-Niżankowice.

Z Przemyśla o relacjach polsko-ukraińskich

19/02/2018 18:26

Podczas 20. konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce 17 lutego w Przemyślu rozmawiano również o stanie relacji polsko-ukraińskich.

XX konferencja „Europa Karpat”: projektowanie przyszłości

19/02/2018 17:54

- W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku rozpoczęliśmy odbudowę Europy Środkowej, odbudowę suwerennych państw środkowoeuropejskich. Postanowiliśmy wykorzystać ten czas, aby pokazać potencjał Karpat, wydobywać jego siłę, nadać naszej części Europy nową dynamikę – powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, podczas otwarcia jubileuszowej 20. edycji konferencji „Europy Karpat” w Przemyślu.

I Turniej Tenisa Stołowego u Polaków w Samborze

15/02/2018 16:17

11 lutego w Domu Polskim w Samborze odbył się I Turniej Tenisa Stołowego w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Samborze. W turnieju wzięli udział członkowie TKPZL Sambor oraz ich dzieci. Do udziału zgłosiło się 23 uczestników: 9 w grupie młodszej (do 20 lat) i 14 w grupie starszej, od 20 do 60 lat.

Plakat o „zbrodniach Polski” wywieszony na budynku konsulatu RP w Kijowie

15/02/2018 11:04

Na budynku konsulatu RP w Kijowie umieszczono w środę plakat mówiący o „zbrodniach Polski” wobec Ukrainy. Plakat zawiesili członkowie prawicowej organizacji Czarny Komitet, którzy oświadczyli, że Polska narzuca Ukrainie własną wizję historii.

publicystyka

Pojawił się jak meteor i spłonął

22/02/2018 12:47

W latach 60. XX wieku Wiesław Maniak był jednym z najlepszych sprinterów, mistrzem Europy 1966 roku w Budapeszcie, najlepszym Europejczykiem na 100 m i srebrnym medalistą w sztafecie na Olimpiadzie w Tokio.

Legendy starego Stanisławowa. Część III

22/02/2018 12:37

Proponujemy Czytelnikom następną część legend związanych ze Stanisławowem.

Rocznik Lwowski 2017

20/02/2018 12:42

Dyrektor Instytutu Lwowskiego w Warszawie Janusz Wasylkowski w czasie kolejnego pobytu we Lwowie przedstawił nowy tom „Rocznika Lwowskiego” za 2017 rok.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część II

19/02/2018 12:36

Majestatyczna budowla

Jabłonowscy. Część III

18/02/2018 12:09

Znane polskie rody na wschodzie Rzeczypospolitej

Lwów, luty 1928

17/02/2018 14:35

90 lat temu Wiek Nowy podawał informacje, interesujące mieszkańców miasta. Okazuje się, że również dziś są to ciekawostki równie interesujące i obrazujące tamte czasy. Otóż…

Żołnierze starego Stanisławowa. Część II

15/02/2018 11:40

Dowódców stanisławowskiego garnizonu historycy jeszcze jako-tako wspominają. Ale na temat oddziałów i jednostek, z których składał się garnizon, mamy niestety prawdziwą „blokadę informacyjną”.

Czy polskie doświadczenie pomoże oczyścić Lwów ze śmieci?

-a A+

Lwów nadal ma poważny problem ze śmieciem. Tysiące ton stałych odpadów zalegają ulice miasta. Tymczasem Polsko-ukraińskie konsorcjum z liderem IDS-BUD zamierza zbudować zakład przetwarzania odpadów stałych na terenie obwodu Lwowskiego.

IDS BUD jest jednym z głównych graczy polskiej branży budowniczej – uczestniczył w realizacji projektów Stadionu Narodowego w Warszawie, terminalu naftowego w Gdańsku, a obecnie realizuje 34 projekty o łącznej wartości powyżej 1 miliarda PLN. Podany przez konsorcjum projekt zakładu już został zaakceptowany przez komisją konkursową, stworzoną przy lwowskiej państwowej administracji obwodowej. Teraz Witaliusz Nadaszkiewicz, reprezentujący konsorcjum, razem z zespołem fachowców prezentuje projekt dla gmin, na których terenie można ulokować przedsiębiorstwo.

- Zakład nie jest niebezpieczny dla środowiska, ponieważ nie stosuje się na nim procesów spalania – z odpadów wytwarza się RDF-paliwo, które wysyła się na cementownie oraz elektrociepłownie – wyjaśnił dla Kuriera Witaliusz Nadaszkiewicz. – Właśnie z tego powodu eksperci, wśród których jest znany ekolog Ałła Wojcechiwska, uznali projekt za najlepszy. Za wzór przyjęto nowoczesny zakład pod Olsztynem, którego twórca inż. Łukasz Banach przyjeżdżał do Lwowa, by odpowiedzieć na pytania komisji konkursowej. Projektowany zakład przetwarza do 300 tys. ton odpadów rocznie – cały obwód potrzebuje 3–4 podobnych zakładów, żeby zutylizować całość wytwarzanych odpadów. Takie podejście jest też zadeklarowane w obwodowej Strategii zagospodarowania odpadów, która ma być zatwierdzona do końca roku. Pytanie jest na czasie, ponieważ ustawa o odpadach zakazuje wyrzucać odpady na kwatery bez poprzedniego sortowania lub innych procesów redukujących strumień już od 1 stycznia 2018 roku. Polska przeszła podobny szlak ponad 10 lat temu, chociaż i teraz corocznie dokształca i modernizuje system zarządzania odpadami.

Witaliusz Nadaszkiewicz powiedział również, że jeżeli chodzi o RDF paliwo, to obecnie na Ukrainie nie ma żadnego większego producenta – a tylko taki producent mógłby zabezpieczyć stabilne rytmiczne dostawy dla potencjalnych odbiorców.

- Tworzenie rynku RDF paliwa może całkowicie zmienić sytuację i wyprowadzić region i państwo ze stanu uzależnienia od dostaw surowców energetycznych – zaznaczył. – Można kupować gaz i węgiel, transportując je setki lub nawet tysiące kilometrów, a można tworzyć RDF paliwo z tego, co mamy pod nogami. Poza tym uruchomienie zakładu stworzy co najmniej 100 miejsc pracy na samym przedsiębiorstwie. Pomyślna realizacja projektu byłaby unikatowym doświadczeniem dla całej Ukrainy – z niego będą mogły skorzystać również inne regiony.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 12 (280) 30 czerwca - 13 lipca 2017

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.