Program 6 Przeglądu „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku

-a A+

Zapraszamy zapoznać się z programem 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem" w Iwano-Frankiwsku (11-19 listopada 2017 r.). Oprócz najnowszych polskich produkcji filmowych czekają na państwo wiele wydarzeń towarzyszących.

Polska muzyka filmowa w jazzowych interpretacjach

12 listopada 2017, godz. 18.30
Iwano-Frankiwska Filharmonia obwodowa, ul. Łesia Kurbasa 3. Wejście na zaproszenie

Wyjątkowy koncert z wyjątkowej okazji... Standardy jazzowe, przeboje muzyki popularnej, a przede wszystkim wiele wspaniałej muzyki filmowej w jazzowych aranżacjach – to wszystko przygotuje dla Gości PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” Stanisławów 2017 trójka wspaniałych muzyków. Piotr Wyleżoł, Alan Wykpisz i Marcin Kaletka podzielą się z nami sporym bagażem muzycznych doświadczeń. Dzięki temu podczas uroczystego koncertu z okazji Święta Niepodległości Polski usłyszymy jazz najwyższej jakości.„Lekcja historii w kinie... i nie tylko”

13 listopada 2017, godz. 10.00
Kino Lumiere, ul. Hruszewskiego 3. Bilety do nabycia w kasach kina

Tradycyjnym już elementem PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” jest blok edukacji historycznej adresowany do młodzieży .

W ramach tegorocznych zajęć najmłodsi poznają losy niezwykłej niedźwiedzicy – Baśki murmańskiej, wiernego „żołnierza” towarzyszącego jednemu z polskich oddziałów podczas I wojny światowej.

Młodzież weźmie udział w warsztatach „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbędą się w CKPIDE. Na wszystkich zaś w kinie czeka wyjątkowa, filmowa lekcja. W tym roku będą to „ożywione” obrazy Jana Matejki, czyli klasyka polskiego malarstwa historycznego zamknięta w filmowych kadrach oraz dramat wojenny „Wyklęty”, opowiadający historię bohaterskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce.
 
Współorganizatorem „Lekcji historii...” jest Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.„Pod Wysokim Zamkiem” z Sonią Bohosiewicz. 10 sekretów Marilyn Monroe

16 listopada 2017, godz. 18.00
Iwano-Frankiwski akademiczny obwodowy teatr lalek im. Marijky Pidgirianky, ul. Nezałeżnosti 10-a. Wejście na zaproszenie

Wszyscy wiemy, że była najsłynniejszą blondynką świata, symbolem seksu, najjaśniejszą z hollywoodzkich gwiazd, że prawdopodobnie popełniła samobójstwo, że podmuch wiatru tak pięknie unosił jej sukienkę, że miała najpiękniejszy uśmiech świata, ale... Ale tego czego o niej nie wiecie, opowie Wam i wyśpiewa Sonia Bohosiewicz.

Poznajcie świat Marilyn Monroe, nieznany, intrygujący, skrywający znacznie więcej niż 10 sekretów... Wieczór z Sonią i Marilyn będzie czasem pełnym emocji i wzruszeń...

Znane i lubiane od lat piosenki wykona Sonia Bohosiewicz, znakomita i utalentowana aktorka, piękna kobieta, podobnie jak Marilyn, pełna temperamentu, z tajemniczym błyskiem w oku.

Tak, drodzy Państwo, to na ten właśnie wieczór czekaliście przez tak długi czas...„Piękno chemii” – laboratorium chemiczne „Pod Wysokim Zamkiem”

18 listopada 2017, godz. 15.00
Kino Lumiere, ul. Hruszewskiego 3 (przed kinem). Wstęp wolny.

„Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym” powiedziała Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która została dwukrotną laureatką Nagrody Nobla (z fizyki i chemii). Odkrycie polonu i radu przyniosło jej międzynarodowe uznanie i nieśmiertelną sławę.

Jednym z najciekawszych filmów prezentowanych podczas 6 PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” będzie „Maria Curie”, opowiadający o życiu tej niezwykłej kobiety, dumnej Polki i wybitnego naukowca. Chcąc przybliżyć państwu piękno chemii, którą była zafascynowana Skłodowska-Curie, zapraszamy do odwiedzenia specjalnego laboratorium chemicznego. Będzie się ono znajdować w specjalnie dla Państwa przygotowanym namiocie, który stanie tuż przed wejściem do kina przy ulicy Hruszewskiego 3.

Wykładowcy i studenci Wydziału fizyko-technicznego i Wydziału nauk przyrodniczych Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka zaprezentują publiczności chemię jako naukę nie tylko ciekawą, ale także bardzo widowiskową.

Podczas pokazów obserwować będziemy szereg reakcji chemicznych. Ich efekty zaskoczą wielu z Państwa! Pokaz ma charakter interaktywny, a wiele doświadczeń będzie realizowanych przy współpracy z publicznością.JAN KARSKI – MISJA – ZBLIŻENIE. Warsztaty dla edukatorów

19 listopada 2017, godz. 10.00-18.00
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, ul. Strzelców Siczowych 56.
Wcześniejsza rejestracja

Jednostka wobec dziejów i pamięć zbiorowa w tworzeniu wspólnoty – tym tematom poświęcone będą warsztaty organizowane przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego. Postać tego legendarnego emisariusza polskiego podziemia i człowieka łączy ludzi bez względu na narodowość i wyznanie. Karski ujawnił światu prawdę o Holocauście. Szkoda, że niewielu mu uwierzyło... Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak poprzez historię Karskiego uczyć o tolerancji, godności oraz prawach człowieka. Przekonają się także, jak ważna jest historia lokalna dla tożsamości zbiorowej. Warsztaty prowadzone będą w języku polskim.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.