Piękno wokół nas

-a A+

19 marca, w galerii Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie została otwarta wystawa słuchaczki szkoły plastycznej „Wrzos” Anny Szewczenko pt. „Niezwykłe spojrzenie”.

Jest to jej pierwsza wystawa personalna. Jej obrazy już niejednokrotnie były wystawiane na ekspozycjach zbiorowych szkoły „Wrzos”. Anna Szewczenko posiada niezwykłą zdolność – potrafi zobaczyć piękno wokół siebie – w przyrodzie, w zachowaniu zwierząt i ptaków, obserwuje je, podziwia, a następnie utrwala na swoich obrazach.

Poddasze artystyczne zgromadziło wiele osób. Przybyli nie tylko słuchacze szkoły plastycznej „Wrzos” i przyjaciele autorki, ale także przyjaciele i znajomi plastyków-amatorów. Otwierając wystawę, wykładowca i opiekunka szkoły plastycznej „Wrzos” Irena Strilciw powiedziała m.in.:

- Na tę wystawę pani Haneczka pracowała przez wiele lat. Wielu artystów maluje pędzlem i farbami, a pani Haneczka maluje „sercem”.

Jerzy Komorowski, uczestnik szkoły „Wrzos” i kolega szkolny Anny Szewczenko powiedział, że jej obrazy są naprawdę oryginalne:

- Nauczyłem się władać ołówkiem, troszeczkę pędzelkiem, ale moje obrazy są kopiowaniem, jestem kopistą. Natomiast pani Haneczka jest prawdziwą artystką. Ona widzi cudowny świat i nam go przedstawia – zaznaczył. – Podczas jednego z plenerów, na zakończenie którego wystawialiśmy namalowane obrazy, dzieciom najbardziej spodobały się pracy pani Haneczki. Ona, jako artystka-plastyk zachowała widzenie świata oczami dziecka – dodał.

Poprosiłam panią Annę, aby opowiedziała o swojej przygodzie z malarstwem.

Od kiedy Pani zaczęła malować?
W listopadzie będzie już 10 lat.

Skąd Pani czerpie inspiracje?
Z tego wszystkiego, co dzieje się w przyrodzie, z zachowania zwierząt: kotów, psów, wiewiórek, ptaszków, motyli, a nawet mrówek.

Jakie techniki malarskie Pani stosuje?
Nasza profesor Irena Strilciw uczy nas różnych technik. Mieczysław Maławski uczy praktycznie jak malować akwarelami. Jako słuchaczka szkoły plastycznej, staram się wykonywać obrazy we wszystkich tych technikach. Więc, maluję pastelami, olejem, akwarelami, temperą, ołówkiem. Obrazy wykonane we wszystkich tych technikach zostały wystawione na obecnej ekspozycji.

Anna Szewczenko urodziła się w Humaniu. Ukończyła studia medyczne we Lwowie i pracowała jako lekarz, obecnie jest na emeryturze. Jest słuchaczką szkoły „Wrzos” od 2007 r., oprócz tego pani Anna lubi podróże, muzykę, literaturę piękną i śpiewa w chórze „Lutnia”.

Maria Basza
Tekst ukazał się w nr 6-7 (274-275) 11-27 kwietnia 2017

Jolanta Szymańska, Teresa Guga oraz Irena Strilciw (Fot. Maria Basza)
17/05/2013 10:16

Jesteśmy ze Lwowa

12 maja w galerii Własna Strzecha, przy ul. Rylejewa we Lwowie można było obejrzeć obrazy, które zaprezentowały dwie lwowskie malarki – Teresa Guga i Jolanta Szymańska.

Marta Łaba, kierowniczka szkoły plastycznej "Wrzos" (Fot. Jurij Smirnow)
24/06/2014 07:41

Fantazje na tkaninie – wystawa szkoły plastycznej „Wrzos”

W galerii Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ul. Rylejewa we Lwowie szkoła plastyczna „Wrzos” prezentowała kolejną wystawę.

31/10/2014 16:16

Kolejna wystawa szkoły „Wrzos”

W galerii przy ul. Rylejewa odbyła się kolejna wystawa szkoły plastycznej „Wrzos” pod tytułem „Echo Karpat”.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.