Wystawa o św. Janie Pawle II w katedrze lwowskiej

-a A+

Z okazji 15. rocznicy wizyty św. papieża Jana Pawła II na Ukrainę 25 czerwca w bazylice metropolitalnej we Lwowie została otwarta wystawa przygotowana przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

– Cieszę się, że przybyło nas tak wiele na tę okazję, by dzisiaj ponownie spotkać się już nie z Janem Pawłem II, ale ze św. Janem Pawłem II, rozważając to co uczynił podczas całego pontyfikatu – powiedział podczas otwarcia wystawy arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, były drugi sekretarz osobisty Ojca Świętego. – Właśnie dzisiaj, 25 czerwca, 15 lat temu, w tych godzinach Ojciec Święty przybył do naszej archikatedry, wstępując tutaj na krótką modlitwę, a następnego dnia koronując obraz Matki Boskiej Łaskawej i wręczając Jej Złotą Różę, którą widzimy po prawej stronie obrazu. Mamy kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, a także jego obraz i jego relikwie, do których każdego dnia możemy przychodzić i przychodzimy, by prosić go o wstawiennictwo, orędownictwo. Dzięki życzliwości Muzeum Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście Wadowicach i ks. dyrektora Jacka Pietruszki, Jan Paweł II wędruje po Ukrainie. Przybywa tutaj do nas z Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) ze swoim przesłaniem. Możemy zobaczyć jego zdjęcia, a przede wszystkim zagłębić się w treść jego myśli, które przekazywał podczas swojego pontyfikatu. Cieszę się, że nasi wierni, pielgrzymi, turyści, którzy przybywają tak bardzo licznie do Lwowa, będą mogli przejść przez tę nawę, by się zadumać, zatrzymać się na chwilę, zobaczyć i przemyśleć to wszystko co przekazywał nam Wielki papież. Papież, który ma także wielkie znamię, tak wiele uczynił dla Ukrainy – zaznaczył arcybiskup Mokrzycki.

Pierwszą ekskursję poprowadził Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach ks. dr Jacek Pietruszka.

W otwarciu wystawy uczestniczyli Prezes TKPZL Emil Legowicz i Konsul Honorowy Austrii we Lwowie Jarosław Nakonecznyj.

Konstanty Czawaga

 

19/09/2007 11:15

W Drohobyczu odsłonięto siódmy na Ukrainie pomnik Jana Pawła II

24 sierpnia w Drohobyczu został odsłonięty siódmy na Ukrainie pomnik Jana Pawła II.

23/09/2014 12:56

Wystawa papieska w katedrze lwowskiej

Z okazji 13.rocznicy wizyty apostolskiej Jana Pawła II na Ukrainę 25 czerwca w bazylice metropolitalnej we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przewodniczył mszy św., wygłosił homilię i otworzył wystawę „Święty papież Jan Paweł II. Życie w modlitwie". Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Historii Religii we Lwowie.

03/05/2015 16:48

Mariusz Olbromski o Janie Pawle II

19 kwietnia w siedzibie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie odbyła się prezentacja książki Mariusza Olbromskiego „Dwa skrzydła nadziei”, w której w sposób poetycki autor daje świadectwo pielgrzymek św. Jana Pawła II na tereny archidiecezji lwowsko-lubaczowskiej: do Lubaczowa w 1991 roku i do Lwowa w 2001 roku.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.