Lwowska lekcja historii w kinie

-a A+

Uczniowie oraz nauczyciele szkół ogólnokształcących średnich ze Lwowa i obwodu lwowskiego poznawali historię Polski podczas „Lekcji historii w kinie”.

W tym roku zaprezentowano filmy z cyklu „ożywionych” obrazów najwybitniejszych polskich malarzy, ułożone w dokumentalną serię filmową „Polska Niepodległa” m.in.: „Kucie kos”, „Patrol powstańczy”, „Rejtan – upadek Polski”, „Wigilia na Syberii” czy „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc”.

Uczniów przywitał konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, który zaznaczył, że „obrazki historyczne” będą dotyczyły wydarzeń z okresu rozbiorów Polski do czasu zdobycia przez Polskę niepodległości.

– W drugiej części spotkacie się z żywą historią, a mianowicie filmem poświęconym jednemu z bohaterskich polskich lotników, którzy walczyli w obronie Polski, Wielkiej Brytanii i Europy w latach drugiej wojny światowej. Życzę ciekawej lekcji historii w kinie. Myślę, że ci z was, którzy za historią nie przepadają, uzyskają dzisiaj argumenty, że warto jednak historii się uczyć – podkreślił Rafał Wolski.

Konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zaznaczył, że zaprezentowane filmy w bardzo interesujący sposób pokazują historię Polski. – Zaprosiliśmy dzieci z polskich placówek oświatowych z całego okręgu konsularnego. Łącznie około 400 dzieci uczące się języka polskiego, zobaczą filmy, które zobrazują naszą historię – podkreślił współkoordynator projektu.

O tym jak ważnym jest pokazywanie miejscowej młodzieży „ożywionych” filmów z historii Polski powiedziała Julia Bojko, dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju.

– Dziękujemy Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie za zaproszenie na to wydarzenie. Bardzo się cieszę, że w rocznicę obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mamy okazję zobaczyć patriotyczne filmy we Lwowie. To jest bardzo ważne, żeby młodzieży polskiej na tych terenach uczyć historii – zaznaczyła.

Lekcja historii w kinie odbyła się w ramach 7. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.