„Wyparowało” 600 dzieł sztuki

-a A+

Z magazynów Lwowskiej Galerii Sztuki (LGS) znikło 621 eksponatów – rzeźby, starodruki, obrazy, cenne numizmaty, a nawet meble. Taką wiadomość agencji informacyjnej zaxid.net podał dyrektor Galerii Taras Woźniak i przedstawił pełną listę brakujących dzieł sztuki.

- Gdy zimą br. wyjawiliśmy braki wśród starych ksiąg, rozpoczęliśmy dokładną inwentaryzację wszystkich obiektów muzealnych, należących do LGS. Okazało się, że brakuje 621 eksponatów z różnych okresów, poczynając od XVI wieku i wiekiem XX kończąc. Trudno mi teraz określić jakie dzieła sztuki przepadły, ale najwięcej eksponatów nie odnaleźliśmy w magazynach zamku w Olesku – stwierdził Taras Woźniak.

Naczelny kustosz magazynów w zamku w Olesku Tatiana Sabodasz zwróciła się z listem do prezydenta Petra Poroszenki, w którym podkreśla, że Taras Woźniak bez podstaw obwinia ją w zniknięciu monet i w zamianie eksponatów muzealnych.

Ze swej strony Taras Woźniak zgłosił przestępstwo na policji. – Dla mnie, jako dyrektora Galerii, ta inwentaryzacja i jej wyniki są nie po to, aby kogoś ukarać – to prerogatywa organów ścigania. Cała ta historia wykazała realny stan rzeczy i co należy zmienić, aby takich sytuacji unikać w przyszłości. Na razie jedynie ilościowo oceniliśmy, czego brakuje. Następnie będziemy działać w celu wyjawienia jakie z eksponatów zostały zamienione na kopie. Czyli musimy określić ile falsyfikatów jest w naszych zbiorach – dodał dyrektor LGS.

Przypominamy, że w styczniu br. okazało się, że w zbiorach brakuje około 100 cennych starodruków. Po dokładnej inwentaryzacji tego działu okazało się, że brakuje 220 cennych eksponatów, a wśród nich dwóch egzemplarzy „Apostoła” Iwana Fedorowa, datowanych 1574 rokiem. Po wyjawieniu tego faktu policja rozpoczęła śledztwo, podczas którego dokonano przeszukania mieszkania byłej dyrektorki LGS Łarysy Woźnickiej.

Taras Woźniak obiecał agencji zaxid.net nadal informować ją o dalszej inwentaryzacji zbiorów Galerii.

Źródło: zaxid.net

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.