V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Odkrywamy Paderewskiego”

-a A+

W dniach 11-14 listopada Lwów miał zaszczyt przyjmować już piąty z kolei Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”.

Zdaniem organizatorów, jest to największe i najważniejsze polsko-ukraińskie wydarzenie muzyczne. Głównym przesłaniem piątej, jubileuszowej edycji festiwalu było promowanie kultury polskiej i przekazanie naszym wschodnim sąsiadom polskiego repertuaru muzycznego na najwyższym, światowym poziomie.

Piąta edycja tego festiwalu odbyła się pod patronatem honorowym Senatu RP, marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Główny organizator festiwalu – Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Współorganizatorami są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Filharmonia Lwowska.12 listopada w inauguracji festiwalu uczestniczyli marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, przewodniczący Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej Oleg Syniutka. Odbyła się ceremonia wręczenia statuetek wyróżnienia Paderewski. Z udziałem muzykantów i solistów z Polski i Ukrainy odbyła się premiera koncertowej wersji opery Paderewskiego „Manru” w specjalnej aranżacji i pod batutą Jerzego Maksymiuka.

10 listopada, w przededniu otwarcia festiwalu w foyer Filharmonii Lwowskiej została otwarta wystawa zdjęć „Fotografia festiwalowa” Sergiusza Horobca.

Tegoroczny festiwal został wzbogacony przez koncert Leszka Możdżera, odważnego eksploratora przeróżnych rubieży muzyki, który wykonał jazzowe interpretacje utworów Paderewskiego i Chopina. Również w Filharmonii Lwowskiej muzyka polska spotkała się z muzyką ukraińską. Karol Radziwonowicz, Marianna Humetska, Aneta Łukaszewicz, Natalia Martynowa oraz Kwartet smyczkowy FENIKS zaprezentowali utwory Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, urodzonego w Tymoszówce, wsi położonej w dzisiejszej Ukrainie, oraz Borysa Latoszyńskiego, urodzonego w Żytomierzu ojca współczesnej muzyki ukraińskiej.

14 listopada w Filharmonii Lwowskiej odbył się koncert Krzesimira Dębskiego, Anety Łukaszewicz, młodych muzyków z Polski i Ukrainy i Orkiestry INSO-Lwów pod batutą Wołodymyra Sywochipa. Zabrzmiały pieśni Paderewskiego w opracowaniu K. Dębskiego oraz „Missa Brevis”.

Wśród wydarzeń towarzyszących, obok warsztatów mistrzowskich podczas festiwalu, 15 listopada w Kamieńcu Podolskim zaplanowany jest koncert muzyki Krzesimira Dębskiego.

Więcej o festiwalu w kolejnym numerze Kuriera Galicyjskiego.

Konstanty Czawaga

Fot. Eugeniusz Sało, Włodzimierz Gordijewski, Konstanty Czawaga

 

01/01/1970 01:00

16/11/2014 16:52

Ignacy Paderewski we Lwowie

Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk urodził się 6 listopada 1860 roku we wsi Kuryłówka na Podolu.

16/11/2014 17:04

Koncerty fortepianowe na Festiwalu Odkrywamy Paderewskiego

W filharmonii w Iwano-Frankiwsku wystąpili dwaj pianiści z Krakowa – Paweł Albiński i Stefan Łabanowski. Zaprezentowali dość różnorodny repertuar, na który składały się utwory Oskara Kolberga, Fryderyka Chopina oraz kompozytorów działających w pierwszej połowie XX w. na Kubie i Ameryce Południowej – Ernesta Lecuony, Heitora Villa-Lobosa.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.