Urodziny Chopina

-a A+

W warszawie ruszyła 7 edycja festiwalu „Koncerty Urodzinowe”.

Najdłuższe obchody urodzin Fryderyka Chopina trwają aż 9 dni – od 22 lutego do 1 marca, a ich uczestnicy usłyszą świetnych pianistów z Polski i zagranicy. W koncertach będą też uczestniczyli najzdolniejsi uczniowie warszawskich szkół muzycznych.

Na inauguracyjnym koncercie na Scenie Chopina, w Centralnej Bibliotece Rolniczej, przy Krakowskim Przedmieściu organizatorzy opowiadali o historii projektu, który po raz siódmy odbywa się w stolicy. Jak wiadomo, w dokumentach Fryderyka Chopina jako data urodzin podany jest dzień 22 lutego, sam kompozytor twierdził, że urodził się 1 marca. Organizatorzy postanowili wykorzystać te rozbieżności do własnego pomysłu – tak powstały najdłuższe muzyczne urodziny Fryderyka Chopina.

O niezwykłym festiwalu mówił pianista Karol Radziwonowicz: „Przychodzimy tu na recitale wielkich mistrzów, znanych z estrad światowych. Ale również przychodzimy żeby zobaczyć drogę twórczą pianisty, która zaczyna się od małych dzieci poprzez szkoły muzyczne, uczelnie, na uniwersytetach muzycznych kończąc”. Były więc popisy najmłodszych i mini-recital czternastoletniego Macieja Skrzeczkowskiego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Gwiazdą inauguracyjnego wieczoru był pianista Szymon Nehring, jedyny polski finalista na ostatnim Konkursie Chopinowskim. Uczył się u Olgi Łazarskiej w Krakowie, a obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy u prof. Stefana Wojtasa. Zagrał mazurki, walca, fantazję oraz Poloneza fis-moll op. 44, a w drugiej części wariacje Karola Szymanowskiego oraz trzy etiudy Sergiusza Rachmaninowa.

Ostatni koncert z cyklu urodzinowego odbędzie się 1 marca, wystąpi Karol Radziwonowicz z towarzyszeniem kwintetu I Solisti di Varsavia.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie Smolna, przy współpracy Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i dzielnicy Warszawa Śródmieście. Wstęp na wszystkie imprezy i wydarzenia towarzyszące jest wolny.

Beata Kost

22/01/2010 12:27

Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin (1810-1849) i jego lwowscy kontynuatorzy

„Pianistka” Marek Langowski (Fot. www.touchofart.eu)
11/10/2012 10:36

Kornelia Parnas

Kornelia Parnas i jej muzeum chopinowskie

Kornelia Löwenherz-Parnas była główną postacią pielęgnującą we Lwowie pamięć o Fryderyku Chopinie w pierwszej połowie XX w. Dzięki edukacji muzycznej zdobytej w Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego doskonaliła technikę gry na fortepianie pod kierunkiem Karola Mikulego, który przekazał jej tradycje interpretacyjne utworów Chopina.

Pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (Fot. jano.flog.pl)
08/11/2012 09:52

Fryderyk Chopin. Część 1

Pochodzenie Chopina

W przeciągu ostatniego 200-lecia Fryderyk Chopin stał się najsłynniejszym Polakiem znanym na całym świecie. Do dziś rozgłos związany z jakimkolwiek innym polskim artystą, naukowcem czy politykiem nie przekracza jego sławy, zwłaszcza poza granicami Polski.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.