Recital Ewy Błaszczyk

-a A+

Aktorka i pieśniarka Ewa Błaszczyk była gościem 5 Przeglądu Pod Wysokim Zamkiem. Każdy, kto zetknął się z jej twórczością ma swój własny obraz artystki. Dla wielu osób jest świetną aktorką teatralną i filmową, ale dla sporej grupy pozostaje przede wszystkim pieśniarką, która porusza widza wyśpiewaną poezją.

Ewa Błaszczyk wykonała piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Jacka Kleyffa, Wojciecha Młynarskiego i Jacka Janczarskiego. Podczas koncertu słyszeliśmy piosenki z repertuaru Marleny Dietrich, Stanisława Soyki, Ryszarda Riedla i Jacka Kleyffa. Ewa Błaszczyk wystąpiła z zespołem, artystce towarzyszyła córka Marianna Janczarska.Recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz" przygotowany dla Teatru Studio, odbył się w ramach 5 Przeglądu Pod Wysokim Zamkiem, jednocześnie imprezę zadedykowaliśmy nauczycielom, którzy dziś obchodzą swoje święto. Z okazji Dnia Nauczyciela życzenia nauczycielom z całego Lwowskiego Okręgu Konsularnego złożył kierownik wydziału współpracy z Polakami na Ukrainie Marian Orlikowski.

Aktorka Ewa Błaszczyk długie lata występowała m.in. w kabarecie „Pod Egidą”, jest laureatką wielu prestiżowych nagród i uczestniczką Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz przeglądów poezji śpiewanej. Od wielu lat kojarzona jest z działalnością społeczną – jest założycielką fundacji Akogo? oraz inicjatorką Kliniki BUDZIK - pierwszego w Polsce szpitala dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, przebywających w śpiączce. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Na tegorocznym 5 Przeglądzie Ewę Błaszczyk można zobaczyć w roli szefowej stacji telewizyjnej Oktawii w filmie „Planeta singli”.

Remigiusz Grzela pisał w recenzji spektaklu , że Ewa Błaszczyk opowiada swój los piosenkami. Recital „Jest o działaniu, o pracy, o krzątaniu się w życiu, wreszcie o szukaniu sensu w tym, w czym go czasem dostrzec najtrudniej. Biografia Ewy Błaszczyk jest doskonale znana – śmierć męża, choroba córki, walka o jej życie, później walka o jej prawo do leczenia, o jakość tego życia, o zrozumienie, że człowiek w śpiączce ma swój świat i swoje sny, w które nie potrafimy zajrzeć, działanie Fundacji Akogo (od A kogo to obchodzi?), budowa kliniki Budzik, w której wybudziło się już kilkanaścioro dzieci. Znana jest jej działalność artystyczna i społeczna. Jej bezkompromisowość wobec siebie samej. To wszystko przebija z tekstów, jakie wykonuje zarówno grając w przedstawieniach teatralnych jak i śpiewając recitale. W swoim nowym wokalnym projekcie śpiewa o tym, że świat nawet jak się kończy nadal jest piękny, że można znaleźć w nim sens. Bo są sens, logika i porządek”.

Beata Kost/filmlwow.eu

Obejrzyj zdjęcia: Recital Ewy Błaszczyk

06/10/2016 07:51

Zbliża się 5. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie!

Konsulat Generalny zorganizował konferencję poświęconą tegorocznej edycji Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. W tym roku Lwowianie obejrzą 21 filmów i wezmą udział w dziewięciu wydarzeniach towarzyszących. Przegląd zakończy wielki bal w stylu retro.

10/10/2016 08:31

Święto kina polskiego po raz piąty we Lwowie

Ten jesienny weekend rozpoczęliśmy pokazem filmowym, a dla wielu kinomanów nadszedł czas częstszych pobytów w kinie – to znaczy, że we Lwowie wystartował 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich Pod Wysokim Zamkiem!

10/10/2016 08:48

Gra terenowa „Co pisze Gabriela?”

Bohaterką gry terenowej 5 Przeglądu była Gabriela Zapolska, polska pisarka związana ze Lwowem. Autorka wielokrotnie ekranizowanych powieści, dramatów i opowiadań. Jej dzieła - zarówno dramaty, jak i powieści - są inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.