• Pogoń Lwów zwycięzcą I Międzynarodowego ...

    W turnieju wzięło udział sześć drużyn dziecięcych reprezentujących następujące kluby: AP 21 Kraków, Tarnowska Akademia Piłkarska, Polonia Przemyśl, Hałyczyna Lwów, Pride Lwów oraz ...
  • Kiermasz bożonarodzeniowy u franciszkanó...

    W parafii św. Antoniego we Lwowie odbyła się III edycja Kiermaszu Bożonarodzeniowego, zorganizowanego przez młodzież franciszkańską. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na jadal...
  • Jasełka we lwowskim podwórku

    W niedzielne południe, 16 grudnia, polskie kolędy i pastorałki zabrzmiały w starym podwórku przy ul. Strzelców Siczowych (d. 3 Maja) 11 we Lwowie. ...

aktualności

IV Forum Młodych Polaków na Ukrainie

18/12/2018 10:06

W dniach 29 listopada – 2 grudnia 2018 roku w Iwano Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbył się II etap IV Forum Młodych Polaków na Ukrainie.

Doroczne spotkanie katolickich biskupów Ukrainy

18/12/2018 08:41

Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego na Ukrainie arcybiskupa Claudio Gugerottiego w kaplicy Domu Rekolekcyjnego archidiecezji lwowskiej w Brzuchowicach koło Lwowa zakończyły się 29 listopada doroczne rekolekcje dla rzymsko i greckokatolickich biskupów Ukrainy.

Akademia z okazji Dnia Niepodległości zorganizowana przez „Orzeł Biały”

14/12/2018 08:39

Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały” zorganizowało akademię z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. W solidnie przygotowanym spektaklu dzieci ukazały przekrój historii Polski od przyczyny rozbiorów po odzyskanie niepodległości w roku 1918.

W obwodzie lwowskim rok 2019 będzie rokiem Bandery

13/12/2018 12:08

Lwowska Rada Obwodowa uchwaliła rok 2019 rokiem Stepana Bandery. Ponadto ten rok będzie również poświęcony Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

W Użhorodzie uczczono stulecie odzyskania niepodległości Polski

13/12/2018 07:15

Atrium w budynku Rady Obwodowej w Użhorodzie zapełniło się gośćmi. Obok flagi ukraińskiej – polska. Zabrzmiała muzyka Chopina.

Podsumowanie realizacji projektu „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”

12/12/2018 11:35

Do Lwowa w dniach 8–9 grudnia zjechali się nauczycie, przedstawiciele szkól i placówek oświatowych na Ukrainie uczestniczących w projekcie „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”. Konferencja oświatowa między innymi miała na celu tegoroczne podsumowanie projektu Fundacji Wolność i Demokracja.

Skała Mościska zdobywcą Pucharu Amatorskiej Ligi Polaków

11/12/2018 20:53

1 grudnia we Lwowie odbył się Turniej Amatorskiej Ligi Polaków obwodu lwowskiego w piłce nożnej halowej. Zwycięzcą rozgrywek została Skała Mościska. Turniej odbył się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Studenci z Wilna odwiedzili polską młodzież we Lwowie

10/12/2018 22:56

W ramach drugiej części studenckiej wymiany młodzież z polskiego klubu „Juventa Wileńska” odwiedziła Lwów, aby zobaczyć miasto i nawiązać współpracę z rówieśnikami z Ukrainy. Jest to kontynuacja projektu, który rozpoczął się we wrześniu br., kiedy młodzi lwowiacy po raz pierwszy gościli u stypendystów na Litwie.

publicystyka

„Manru” po 117 latach znów na deskach Opery Lwowskiej

14/12/2018 12:34

Dzieło Ignacego Jana Paderewskiego zostało wystawione ponownie we Lwowskiej Operze Narodowej. Premiera odbyła się 12 grudnia, od dziś „Manru” wejdzie na stałe do repertuaru teatru. Po 117 latach opera o miłości Ulany do Cygana wróciła do Lwowa.

Z wołyńskiej kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego. Część II

14/12/2018 10:46

Tymczasem wraz z ofensywą armii gen Brusiłowa zakończył się szczęśliwy okres restytucji polskości na Wołyniu.

Lot zachęca do zwiedzenia „perły ukraińskiej kultury”

13/12/2018 12:13

Jak zawsze, w środę sprawdzam promocje linii lotniczych LOT. Ucieszyłem się, że na liście miast z promocyjnymi cenami jest Lwów… lecz po chwili przetarłem oczy ze zdumienia! Lwów „perłą ukraińskiej kultury”?

Oświetlenie uliczne

13/12/2018 10:37

Dziś z zapadnięciem zmroku Iwano-Frankiwsk żyje życiem wieczornym: po ulicach spacerują przechodnie, gra muzyka, lśnią wystawy sklepowe. Stało się to możliwe dzięki temu, że ulice naszego miasta oświetlają tysiące latarń. Dzięki nim przechodnie nawet nie zauważają, jak zachodzi słoneczko i rozbłyska światło elektryczne. Kiedyś było zupełnie inaczej…

Jak Polacy Charków budowali. Część XL

12/12/2018 10:24

Mineralog, zoolog i fundator placu pod budowę kościoła rzymskokatolickiego w Charkowie – Jan Krynicki (1797–1838)

Między dwoma zamkami, czyli jak polskie kino dotarło do Użhorodu

11/12/2018 20:39

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” przekroczył historyczną granicę. Po edycji lwowskiej i stanisławowskiej po raz pierwszy zaprezentowano współczesne dzieła polskiej kinematografii w stolicy Zakarpacia.

Human Things. Polska muzyka filmowa na jazzowo

11/12/2018 13:41

Niespodzianką przygotowaną na pierwszy Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Użhorodzie był koncert trio Piotra Wyleżoła „Human Things i polska muzyka filmowa”. Mieszkańcy Użhorodu usłyszeli muzykę z polskich filmów w jazzowych, niekiedy różnych od oryginału, aranżacjach.

Królestwo starodruków i starożytności

11/12/2018 13:35

Reportaż z odwiedzin prywatnej Biblioteki Krajoznawczej Anatola Nedilśkiego

Legendy starego Stanisławowa. Część XII

11/12/2018 10:17

Rogatywki i buty

W wolnym Lwowie

05/12/2018 13:20

Wiele lwowskich czasopism zawiesiło swoją działalność na okres działań wojennych w listopadzie 1918 roku. Od 6 listopada zaczyna się ukazywać „Pobudka”, początkowo jako organ Komitetu Obywatelskiego VI okręgu m. Lwowa, a od 9 listopada organ Komitetu Obywatelskiego miasta.

Tam był mi raj...

04/12/2018 14:04

Z mikrofonem i kamerą w Stanisławowie i Iwano-Frankiwsku

Daniel Olbrychski: Mam propozycję zagrania w filmie amerykańskim

-a A+

Daniel Olbrychski i Zbigniew Chrzanowski przed afiszem „Kartoteki” (Fot. Krzysztof Szymański)Z Danielem Olbrychskim, aktorem filmowym i teatralnym, rozmawiał Krzysztof Szymański.


Lwowska widownia zna pana głównie z „Trylogii” w reżyserii Jerzego Hoffmana…
A nie z filmów Wajdy?


Bardziej wyrafinowana publiczność również z filmów Wajdy, ale głównie postrzegany jest pan jako Azja, Kmicic i Tuhaj-bej.
Jest to chyba wybór reżysera, że obsadził mnie w tych kolejnych rolach. Jerzy Hoffman widocznie chciał widzieć mnie w tych postaciach.


Jest pan jedynym aktorem, który zagrał we wszystkich trzech filmach Hoffmana.
Tak się złożyło.


Czy trudno było zagrać w tych filmach? O ile wiem, nie korzysta pan z pomocy dublerów, a w tych filmach jest wiele scen jazdy konnej i bitewnych?
Sam jeżdżę konno i sam grałem w tych scenach. Granie takich ról jest trudne, jak wszystko, zresztą, w tym zawodzie.


W chwili obecnej gra pan na scenie Teatru Polskiego w Warszawie?
Gram tu gościnnie Cześnika w „Zemście” Fredry i Wojewodę w „Mazepie” Słowackiego.


Jakie są pana plany twórcze na najbliższą przyszłość? Są związane z filmem czy tylko z teatrem?
Mam propozycję zagrania w filmie amerykańskim, który będzie kręcony w Europie. Ale na razie są to rozmowy wstępne.


Obecnie w teatrze gram w sześciu przedstawieniach: w Teatrze Polskim te role, o których wspomniałem, a jeszcze w Teatrze Szóste Piętro, dyrektorami którego są Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin. Jest to prywatny teatr, gram tam role w dwóch sztukach współczesnych Woody Alena „Zagraj to jeszcze raz, Sam” i według powieści, z której Clint Estwood zrobił film „Medison County” (zagrał w nim z Meryl Streep). Obie te sztuki reżyserowała moja żona. W teatrze STU Krzysztofa Jasińskiego w Krakowie również gram w „Zemście” i Króla Lira w sztuce Szekspira, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.


Czy jest to trudne grać w jednym czasie w kilku miastach?
Taki mam zawód i dobrze, że jest dużo pracy. Ja to lubię.


Wobec nawału pracy czy ma pan czas na swoje hobby?
Uprawiam różne sporty, jeżdżę konno, na rowerze, boksuję i dużo czytam. Staram się podtrzymywać formę.


Czy w najbliższych planach ma pan wojaże zagraniczne, może wybiera się pan do Lwowa?
Chętnie bym się wyrwał do Lwowa, ale w chwili obecnej nie mam czasu. Europa już jest otwarta – do Wilna jeździmy tak, jak do Białegostoku. Mam nadzieję, że gdy Ukraina też dołączy, to będzie prościej przyjechać i do Lwowa.