• Wódka Baczewskiego „Maison Fondée 1782 L...

    Mam dla Państwa radosną wiadomość. Znaleziono sądowe dokumenty sandomierskie z roku 1405, a w nich informację, że już wtedy istniała w Polsce produkcja i konsumpcja wódki! W dokume...
  • XII Forum Europa–Ukraina w Rzeszowie: di...

    Barometrem relacji polsko-ukraińskich są edycje Forum Ekonomicznego, które organizuje Fundacja Instytut Studiów Wschodnich pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego. Oprócz Kryni...
  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławn...

    Ostatnimi czasy moi ukraińscy przyjaciele pytają mnie często o Polski Autokefaliczny Kościół (Cerkiew) Prawosławny. Właściwie to nawet pytają mnie nie o sam Kościół, ale o jego sto...

aktualności

Grekokatolicy nie wpuszczają łacinników do kościoła Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie

15/02/2019 09:22

Od listopada 2018 lwowscy łacinnicy z parafii Matki Bożej Gromnicznej modlą się w holu Kurii Metropolitalnej, ponieważ wierni Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego nie wpuszczają ich do kościoła, lwowski zaś arcybiskup greckokatolicki Igor Woźniak nadal nie przekazuje tej świątyni Kościołowi rzymskokatolickiemu na Ukrainie.

30-lecie Oddziału Stołecznego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich 1988–2018

13/02/2019 10:39

W niedzielę 16 grudnia w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64 odbyła się uroczystość jubileuszu 30-lecia Oddziału Stołecznego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Szczególna setka

12/02/2019 18:50

100 – jest liczbą symboliczną. Po upływie stu dni ocenia się działalność nowego rządu, premiera, prezydenta. Ale również jako zakończenie pewnego okresu ta cyfra ma znaczenie szczególne, zwłaszcza gdy chodzi o ukończenie szkoły. Pozostało trzy miesiące na poprawienie ocen, uzupełnienie wiadomości i… ostatnie chwile obcowania z kolegami, z którymi przeżyło się większą część swego życia – 11 lat.

W hołdzie wielkiemu uczonemu

11/02/2019 08:17

W grudniu 2018 roku obchodziliśmy 125 urodziny profesora Mieczysława Gębarowicza, wybitnego uczonego, historyka sztuki, wielkiego patrioty, dyrektora Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Lwowie.

Kolędowanie seniorów lwowskich

11/02/2019 08:15

Po wysłuchaniu Mszy św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny podążamy do szkoły nr 10, gdzie w sali gimnastycznej, uprzejmie udostępnionej przez administrację szkoły, spotykają się członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Obchody 100. rocznicy Powstań Śląskich

11/02/2019 08:12

27 stycznia w sali Sztuki w Bibliotece Miejskiej im. Tarasa Szewczenki w Sumach odbyła się uroczysta akademia członków TKP w Sumach z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich.

Dary świąteczne z Opola dla Polaków na Ukrainie

11/02/2019 08:09

15 stycznia do siedziby Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej przybyła delegacja opolskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Zakończenie kolędowania

09/02/2019 09:31

W święto Ofiarowania Pańskiego klerycy Lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach tradycyjnie zakończyli okres śpiewania kolęd w Kurii Metropolitalnej.

Dni osób konsekrowanych w archidiecezji lwowskiej

07/02/2019 17:16

4 lutego w Złoczowie i 6 lutego w Iwano-Frankiwsku odbyły się Dni osób konsekrowanych pracujących w archidiecezji lwowskiej.

publicystyka

Siedziby władzy. Część I

15/02/2019 11:55

Dziś praktycznie cała władza miasta Iwano-Frankiwsk i obwodu skoncentrowana jest w jednym miejscu – w Białym Domu. Do władz obwodowych – prawe wejście, do miejskich – lewe. Ale nie zawsze tak było. Wcześniej siedziby władzy rozrzucone były w różnych punktach miasta i stale były przenoszone. A więc, kto i skąd kierował miastem w ciągu ostatnich 350 lat?

Jak Polacy Charków budowali. Część XLIII

15/02/2019 11:35

Wkład Polaków w powstanie i działalność charkowskiej Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w latach 1849–1873

"Opowieści niezwykłe" Szymona Kazimierskiego

15/02/2019 09:32

W Bibliotece Kuriera Galicyjskiego ukazała się nowa pozycja

Królowa światowej opery rodem ze Stanisławowa

14/02/2019 11:01

29 stycznia świat kultury obchodził 100. rocznicę urodzin Iryny Małaniuk, solistki Opery Wiedeńskiej i Monachijskiej, artystki występującej na wielu operowych scenach świata. Śpiewaczka urodziła się w Stanisławowie, studiowała w Konserwatorium przy Towarzystwie Muzycznym im. Stanisława Moniuszki. Pierwszym jej profesorem śpiewu był bas Adam Didur.

Zima stulecia

14/02/2019 10:45

Tegoroczny gwałtowny atak zimy po raz kolejny zaskoczył mieszkańców Ukrainy. W telewizji widzieliśmy zasypane drogi, uwięzione w śniegu samochody, TIR-y i autobusy z dziećmi. Koszmar. Ale okazuje się, że w styczniu 1929 roku też było podobnie, a nawet jeszcze gorzej, bo mrozy były większe. Oto jak tę sytuację relacjonował Wiek Nowy.

Legendy starego Stanisławowa. Część XV

13/02/2019 09:55

Podwójne poświęcenie

Wicemarszałek Sejmu Galicyjskiego Oktaw Pietruski

13/02/2019 09:44

Polacy–Galicjanie XIX wieku – zapomniane znakomitości Lwowa

Wystawy jubileuszowe w Muzeum Historycznym. Część I

12/02/2019 14:01

W październiku 2018 roku we Lwowie uroczyście obchodzono 125-lecie Muzeum Historycznego.

Daniel Olbrychski: Mam propozycję zagrania w filmie amerykańskim

-a A+

Daniel Olbrychski i Zbigniew Chrzanowski przed afiszem „Kartoteki” (Fot. Krzysztof Szymański)Z Danielem Olbrychskim, aktorem filmowym i teatralnym, rozmawiał Krzysztof Szymański.


Lwowska widownia zna pana głównie z „Trylogii” w reżyserii Jerzego Hoffmana…
A nie z filmów Wajdy?


Bardziej wyrafinowana publiczność również z filmów Wajdy, ale głównie postrzegany jest pan jako Azja, Kmicic i Tuhaj-bej.
Jest to chyba wybór reżysera, że obsadził mnie w tych kolejnych rolach. Jerzy Hoffman widocznie chciał widzieć mnie w tych postaciach.


Jest pan jedynym aktorem, który zagrał we wszystkich trzech filmach Hoffmana.
Tak się złożyło.


Czy trudno było zagrać w tych filmach? O ile wiem, nie korzysta pan z pomocy dublerów, a w tych filmach jest wiele scen jazdy konnej i bitewnych?
Sam jeżdżę konno i sam grałem w tych scenach. Granie takich ról jest trudne, jak wszystko, zresztą, w tym zawodzie.


W chwili obecnej gra pan na scenie Teatru Polskiego w Warszawie?
Gram tu gościnnie Cześnika w „Zemście” Fredry i Wojewodę w „Mazepie” Słowackiego.


Jakie są pana plany twórcze na najbliższą przyszłość? Są związane z filmem czy tylko z teatrem?
Mam propozycję zagrania w filmie amerykańskim, który będzie kręcony w Europie. Ale na razie są to rozmowy wstępne.


Obecnie w teatrze gram w sześciu przedstawieniach: w Teatrze Polskim te role, o których wspomniałem, a jeszcze w Teatrze Szóste Piętro, dyrektorami którego są Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin. Jest to prywatny teatr, gram tam role w dwóch sztukach współczesnych Woody Alena „Zagraj to jeszcze raz, Sam” i według powieści, z której Clint Estwood zrobił film „Medison County” (zagrał w nim z Meryl Streep). Obie te sztuki reżyserowała moja żona. W teatrze STU Krzysztofa Jasińskiego w Krakowie również gram w „Zemście” i Króla Lira w sztuce Szekspira, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.


Czy jest to trudne grać w jednym czasie w kilku miastach?
Taki mam zawód i dobrze, że jest dużo pracy. Ja to lubię.


Wobec nawału pracy czy ma pan czas na swoje hobby?
Uprawiam różne sporty, jeżdżę konno, na rowerze, boksuję i dużo czytam. Staram się podtrzymywać formę.


Czy w najbliższych planach ma pan wojaże zagraniczne, może wybiera się pan do Lwowa?
Chętnie bym się wyrwał do Lwowa, ale w chwili obecnej nie mam czasu. Europa już jest otwarta – do Wilna jeździmy tak, jak do Białegostoku. Mam nadzieję, że gdy Ukraina też dołączy, to będzie prościej przyjechać i do Lwowa.