Duża marionetka z drewna od uczestników ATO

-a A+

Największą na Ukrainie marionetkę z drewna pod nazwą Derewianko zaprezentowali 14 stycznia we Lwowie kombatanci batalionów ochotniczych, którzy uczestniczyli w ATO na Donbasie.

Jej wysokość – ponad 4 metry i waży 640 kilogramów. Twórcą lwowskiego Pinokia jest Nazar Wytrykusz.

W rozmowie z Kurierem Galicyjskim Nazar powiedział, że taką marionetkę zaprojektował jeszcze przed wojną na wschodzie Ukrainy. Zrealizować jego marzenie pomogli koledzy z różnych batalionów ochotniczych. Prawie wszyscy żołnierze wcześniej nie mieli nic wspólnego z drewnem i to zajęcie było dla nich również rodzajem rehabilitacji. W ciągu pół roku duża marionetka została wykonana z desek sosnowych. Ma uruchomione ręce i nogi.

- Czasem ludzie mają serce jak z drewna, a nasz Derewianko ma ludzki charakter, jest prosty i dobry – mówią twórcy.

Uczestnicy ATO chcą zapoczątkować we Lwowie Teatr Marionetki Ulicznej i założyć pracownię wyrobów z drewna oraz prowadzić tam warsztaty dla dzieci.

Konstanty Czawaga

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.