Pomniki we Lwowie i Podkamieniu zostały odczyszczone ze śladów profanacji

-a A+

W ten weekend, 11-12 marca nieznani sprawcy sprofanowali dwa pomniki.

Zbezczeszczono pomnik polskich profesorów lwowskich w miejscu ich kaźni dokonanej w 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich. W podobny sposób zaatakowano pomnik zamordowanych w 1944 roku Polaków w Podkamieniu koło Brogów. Antypolskie napisy zostały szybko usunięte, a płyty oczyszczono z farby czerwonej. Memoriał w Podkamieniu znajduje się na cmentarzu, gdzie jest czynna kaplica rzymskokatolicka, do której dojeżdża z Brodów ksiądz Wiktor Antoniuk.

- Jest to dla nas szok – powiedzieli Polacy i Ukraińcy z pobliskich Palikrów, którzy w niedzielę, 12 marca, uczestniczyli w ekumenicznych obchodach 73. rocznicy zagłady polskiej ludności tej wsi. Niedaleko stąd niedawno został dokonany akt wandalizmu w Hucie Pieniackiej. Mieszkańcy Palikrów razem ze swymi duchownymi zapewnili, że nikt z miejscowych chrześcijan nie podnióśłby ręki na krzyż i mogiły zmarłych. Policja prowadzi śledztwo.

Konstanty Czawaga

25/01/2017 13:14

Sprofanowano cmentarz w Bykowni

Nieznani sprawcy pomazali w nocy z wtorku na środę czerwoną farbą cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem i próbowali zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny. Ambasada RP w Kijowie wystosowała notę dyplomatyczną w tej sprawie.

08/02/2017 15:12

Polski konsulat we Lwowie obrzucony farbą (WIDEO)

W nocy z 7 na 8 lutego nieznani sprawcy obrzucili czerwoną farbą siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie, a na parkanie zostawili niedokończony napis „Наша земля – I” (tłum. „Nasza ziemia – I”).

10/02/2017 07:50

Dlaczego się nie udaje?

Już od dwóch lat Ukrainą i Polską targają wstrząsy polsko-ukraińskich, czy jak kto woli ukraińsko-polskich nieporozumień.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.