Studenci z Przemyśla pomodlili się w intencji ofiar Majdanu

-a A+

21 listopada mieszkańcy Ukrainy obchodzili trzecią rocznicę rozpoczęcia Rewolucji Godności.

W znak solidarności studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu wspólnie pomodlili się za wszystkich tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Ukrainy.

– Nasza uczelnia ma w swoich szeregach studentów z Ukrainy, a także wiele zaprzyjaźnionych uczelni oraz przyjaciół z różnych ukraińskich miast i miejscowości. Przyszliśmy tutaj pomodlić się, zwyczajnie jak brat z bratem, przyjaciel z przyjacielem i oddać hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za wolność – powiedziała dr Małgorzata Kuźbida, wykładowczyni Instytutu Stosunków Międzynarodowych PWSW w Przemyślu.

Przypomnijmy, że 21 listopada 2013 roku na ulice Kijowa wyszło ponad tysiąc demonstrantów (głównie studenci), protestujących przeciwko odmowie prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Po brutalnym rozpędzeniu i pobiciu studentów przez Berkut, protest przybrał charakter masowy. Reżim Janukowycza został obalony, ale ceną była ponad sto osób zabitych na Majdanie. Wielomiesięczne protesty nazwano najpierw Euromajdanem, a później Rewolucją Godności, a poległych – Niebiańską Sotnią.

Eugeniusz Sało

 

01/01/1970 01:00

11/12/2013 09:23

Oświadczenie MSZ w związku z zaostrzeniem sytuacji na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża swoje głębokie zaniepokojenie wydarzeniami ostatniej nocy w Kijowie. Potępiamy użycie siły wobec pokojowych demonstracji i wyrażamy szczerą solidarność ze społeczeństwem ukraińskim pokojowo protestującym w imię wartości europejskich.

Fot. Konstanty Czawaga
20/01/2014 15:20

Na Ukrainę udaje się specjalna delegacja PE

- W związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, do tego kraju udaje się w przyszłym tygodniu specjalna delegacja Parlamentu Europejskiego - powiedział w poniedziałek europoseł SLD Wojciech Olejniczak.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.