Tusk: kraje UE uznały, że Ukraina jest gotowa do reżimu bezwizowego

-a A+

Według Donalda Tuska Ukraina jest gotowa do wdrożenia reżimu bezwizowego. Szef RE zabrał głos podczas konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i szefem KE Jean-Claudem Junckerem.

- Cieszę się, że wszystkie kraje UE stwierdziły, że Ukraina jest gotowa do reżimu bezwizowego. Ta decyzja jest uznaniem osiągnięć Ukrainy w kwestii odpowiadania standardom europejskim – powiedział Tusk. Dodał, że żaden kraj nie ma zamiaru blokować tej decyzji, a rozmowy w tej sprawie powinny zmierzać do jak najszybszego zakończenia. Według Tuska, skasowanie wymogów wizowych do końca tego roku jest terminem realistycznym.

- Było jasno powiedziane, że Ukraina wykonała swoją część zobowiązań. Ostatnim potwierdzeniem tego była decyzja z 17 listopada, kiedy Rada UE ostatecznie podjęła decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy – powiedział Petro Poroszenko. – To pierwszy szczyt, gdy pytania o realizację umów dotyczą nie Ukrainy, ale UE – dodał Poroszenko.

Podczas szczytu UE podpisano także memorandum o partnerstwie strategicznym w sferze energetyki. – 21 listopada minął pierwszy rok, gdy Ukraina nie kupiła ani jednego metra sześciennego rosyjskiego gazu. Tym samym próba rzucenia Ukrainy na kolana się nie powiodła – powiedział prezydent Ukrainy. Zapowiedział także, że mają odbyć się trójstronne konsultacje Ukraina-UE-Rosja w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu, jako że Ukraina ma zamiar utrzymać kluczową rolę jako kraj tranzytowy na trasie przesyłania gazu z Rosji do UE. UE ma również pomóc w reformowaniu ukraińskich służb granicznych.

Źródło: polukr.net

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.