Festiwal Kolęd Pogranicza

-a A+

16 stycznia br. odbył się organizowany po raz pierwszy w przemyskiej Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej - Festiwal Kolęd Pogranicza.

Mogliśmy wysłuchać kolęd tradycyjnych oraz dawnych, dziś już właściwie zapomnianych, a wykonywały je zespoły folklorystyczne z Polski i z Ukrainy.

Istotną część Festiwalu stanowiła konferencja naukowa na temat kolęd i pastorałek na pograniczu polsko-ukraińsko-słowackim. Jej głównym celem było pokazanie bogactwa muzycznego, tekstowego i obrzędowego tradycji kolędniczej w ujęciu antropologiczno-kulturowym, folklorystycznym, muzykologicznym i teologicznym. Wiele uwagi poświęcono tradycjom kolędniczym poszczególnych regionów pogranicza.

Cenna była także dyskusja dotycząca licznych przykładów wspólnego kolędowania organizowanego prywatnie przez Polaków i Ukraińców w Przemyślu. Spontaniczne spotkania kolędnicze zapisały się w tradycji naszego regionu, dziś są kontynuowane.

Podczas obrad, paneli dyskusyjnych i występów chórów można było podziwiać wystawę ikon autorstwa przemyskiej artystki Małgorzaty Dawidiuk.

Festiwal zakończył się uroczystym obiadem dla wszystkich uczestników oraz wspólnym śpiewaniem najpopularniejszych kolęd polskich i ukraińskich, a badacze tradycji kolędniczych i organizatorzy imprezy wyrazili wolę jej kontynuowania.

Dr Agnieszka Gocal

Źródło: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.