Specjalny pociąg Przemyśl – Niżankowice pojedzie już w sobotę

-a A+

22 kwietnia w pobliżu stacji Niżankowice po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu zostanie otwarte tymczasowe pasażerskie przejście kolejowe przez polsko-ukraińską granicę.

Polska lokomotywa jadąc odrestaurowaną linią kolejową „102” z Przemyśla do Niżankowic, przewiezie pierwszą grupę turystów z Polski, której będzie przewodniczył prezydent Przemyśla Robert Choma.

Jak poinformowali organizatorzy przejazdu, Stowarzyszenie Linia102.pl, wyjazd ma na celu pokazanie turystom z Polski turystycznych możliwości ukraińskich Karpat, a także atrakcyjność przejazdu kolejowego Przemyśl – Niżankowice – Chyrów, jako najkrótszej drogi zarówno do ukraińskich Karpat, jak i polskich Bieszczadów.

Linia kolejowa Przemyśl – Niżankowice nie była używana od 1994 roku. Dzięki staraniom wolontariuszy podczas akcji „Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa” w październiku i listopadzie 2016 roku, trasa ta została oczyszczona z drzew i krzewów, a 28 grudnia 2016 roku na trasie Przemyśl – Niżankowice po raz pierwszy od 25 lat przejechała lokomotywa, wioząca w ramach ukraińsko-polskiej akcji „Mikołaj bez granic” prezenty dla dzieci z rejonów starosamborskiego i samborskiego w obwodzie lwowskim.

Jak informuje na swojej stronie Stowarzyszenie, Linia102.pl proponuje wznowić ruch pociągów na trasie Przemyśl - Malhowice - Niżankowice - Chyrów. Pozwoli to zorganizować połączenie Rzeszowa i Przemyśla z miastami w południowej części województwa podkarpackiego, w szczególności z Ustrzykami Dolnymi.

Do połowy lat 90. odcinek Przemyśl - Malhowice - Niżankowice - Chyrów obsługiwały polskie pociągi. Z Warszawy kursował pociąg do Ustrzyków Dolnych, który wjeżdżał na terytorium Ukrainy i kierował się do Polski bez przystanków. By zrealizować tę ideę, należy położyć 7 km szyn na odcinku Niżankowice – Chyrów oraz odnowić istniejący tor standardu europejskiego do Chyrowa.

Wasyl Sydorowicz

Źródło: wschodnik.pl

25/04/2017 18:36

Pierwsza wyprawa turystyczna drezyną z Przemyśla do Niżankowic

Rankiem 22 kwietnia polska drezyna kolejowa z dwudziestoosobową grupą turystów z Przemyśla przekroczyła granicę polsko-ukraińską przez przejście, którego jeszcze nie ma na żadnych mapach. W Malhowicach – Niżankowicach, gdzie w pobliżu torów zostało otwarte tymczasowe przejście, niedawno odnowioną linią kolejową wjechał na Ukrainę szynobus.

23/05/2017 18:35

Nowe połączenie kolejowe Lwów-Kraków od 1 sierpnia

Na zwołanej 23 maja we Lwowie konferencji prasowej, Wojciech Balczun, prezes kolei ukraińskich, poinformował, że spółka uruchomi już 1 sierpnia pierwszy pociąg na trasie ze Lwowa do Krakowa.

23/06/2017 12:38

Drezynka „Przemyślanka” jednoczy Polaków i Ukraińców

Dwie akcje na poziomie międzynarodowym miały miejsce 20 czerwca w położonej przy granicy ukraińsko-polskiej miejscowości Niżankowice w obwodzie lwowskim.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.