Świętowanie Dnia Niepodległości Polski w Mościskach

-a A+

Obchody Święta Niepodległości Polski rozpoczęły się 13 listopada o godz.11:00 mszą św. w kościele parafialnym pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Władysław Derunow.

Po mszy św. miejscowi Polacy i zaproszeni goście udali się do Domu Kultury, gdzie odbyła się uroczysta akademia poświęcona 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „Droga do wolności” – tak brzmiało hasło tegorocznej akademii zorganizowanej dzięki staraniom Zarządu Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddziału w Mościskach. Pod dźwięki Marszu Generalskiego uroczyście został wprowadzony sztandar Towarzystwa i odśpiewano hymny Polski i Ukrainy.

Fot. Kazimierz Kret– Spuścizna, którą z pokolenia na pokolenie przekazywali nam nasi przodkowie, a mianowicie: kultura, tradycja, wiara i mowa niech napawają nas dumą, że nazywamy się Polakami – przemówił prezes Towarzystwa Henryk Ilczyszyn, witając wszystkich obecnych z patriotycznym świętem. Wśród gości zaproszonych ze słowami powitania i życzeniami wystąpili między innymi Tadeusz Król – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich, Serhij Storożuk – mer miasta Mościska, Maria Kosariwska – dyrektor Domu Kultury.

Członkowie Zarządu, uczniowie Średniej Szkoły nr 3 z polskim językiem nauczania oraz najmłodszy uczestnicy akademii w wierszach i opowieściach historycznych przypomnieli najważniejsze wydarzenia poprzedzające rok 1918. W tle były wyświetlane sylwetki wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania wolności kraju. Chór, działający przy Towarzystwie, wykonał znane pieśni wojenne i patriotyczne z tego okresu i zachęcił całą salę do wspólnego śpiewania. Najstarszy członek Towarzystwa Marian Łabuda pięknie wyrecytował wierz, zachęcił młodsze pokolenie do kontynuowania tradycji naszych przodków. Na zakończenie patriotycznej części został zapalony symboliczny znicz ku pamięci wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania Niepodległości.

Drugą część obchodów umilił dziewczęcy zespół „Raj” z zaprzyjaźnionego Sambora. Młode utalentowane i uśmiechnięte dziewczyny wykonując współczesne polskie piosenki rozbawiły i rozśpiewały całą salę. Potem wszyscy wspólnie udali się na poczęstunek, podczas którego wspominali jak to dawniej budowano polskość na mościskiej ziemi.

Maria Koleśnicka-Mełych
wiceprezes TKPZL w Mościskach

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.