MSZ Ukrainy wzywa Polskę do wspólnej modlitwy w miejscach pamięci

-a A+

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa Polskę do kontynuowania wspólnego pojednania, którego oczekują Ukraińcy i Polacy.

"Uważamy Polskę za przyjacielski kraj i dobrego sąsiada, i jesteśmy wdzięczni za bezcenne wsparcie, które otrzymujemy od naszych polskich przyjaciół w walce z rosyjskim agresorem" - czytamy w oświadczeniu na stronie MSZ Ukrainy opublikowanego w środę wieczorem.

W ukraińskim resorcie polityki zagranicznej podkreślają, że Ukraina opowiada się zdecydowanie przeciwko wezwaniom do przemocy lub podżegania do nienawiści etnicznej.

"Wraz z tym, ukraińskie społeczeństwo jest bardzo zaniepokojone kontrowersyjnymi zmianami w ustawodawstwie Polski i manipulacyjną retoryką niektórych polskich polityków i urzędników. Część naszego społeczeństwa emocjonalnie reaguje na nacjonalistyczne marsze w Polsce z otwarcie antyukraińskimi hasłami" - czytamy w komentarzu.

W MSZ podkreślają, że Ukraina widzi swoje zadanie w "rozwiązaniu spornych momentów, a nie wzmocnienia rozbieżności".

"Dług przed niewinnymi ofiarami bratobójczych konfliktów z przeszłości wzywa nas do krytycznego, szczerego i konstruktywnego dialogu, a nie do praktykowania ciągłych wzajemnych oskarżeń. Możemy starać się zrozumieć siebie nawzajem, nawet jeśli w czymś się nie zgadzamy", - podkreśla się w MSZ.

Zdaniem Kijowa, ostatnia wspólna modlitwa w Pawłokomie, powinna być dobrym przykładem dla tej samej wspólnej modlitwy w Sahryniu, Hucie Pieniackiej, Pawłówce i w wielu innych miejscach pamięci.

"Jesteśmy gotowi do kontynuowania wspólnego pojednania, którego, jak jesteśmy przekonani, oczekuje większość Ukraińców i Polaków. Jesteśmy gotowi iść do przodu i wzywamy naszych polskich przyjaciół do przyłączenia się", - zaznaczono w komentarzu.

Źródło: wschodnik.pl

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.